Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλοκαιρινές διακοπές 2009


giannist

Recommended Posts

Κατάλαβα στον angelo «antica gelateria di roma» στη Φαρμακοπούλου. Εκεί είναι και ο φίλος μελοπαραγωγός (μιλάμε για τα μέλια...). Η εκκλησία είναι η Γέννηση της Θεοτόκου (πίσω από το αρχαιολογικό μουσείο)

 

Έτσι, έτσι μη μου πειράζετε τη πόλη (και τη γύρο περιοχή...) όταν λείπω. Evan θα είμαι εκεί τέλη Ιουλίου και όλο τον Αύγουστο, κερνάω καφέ στο Νάπολη να βλέπουμε το Μπούρτζι απέναντι. Και μάλιστα Κυριακή πρωί που είναι όλοι οι άλλοι "τραυματισμένοι" από το Σαββατόβραδο και κοιμούνται και έχει ησυχία. Καφεδάκι και την "Κυριακάτικη"...

 

Περικλή, όταν ήμουν λυβίτης εκεί 2004 είχα κουβαλήσει τον επιτάφιο της εκκλησίας αυτής. Ασήκωτος!

Αν καταφέρω να κατέβω με την οικογένεια θα ενημερώσω νωρίτερα καταλλήλως;) έχω και τα ξαδέρφια μου να δω καιρό.

 

Τρομερούς λουκουμάδες έχει ο φίλος σου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μέχρι τις 14 Ιουλίου εξεταστική,μετά 4 μέρες Σκιάθο και μετά μέχρι τον Σεπτέμβρη διάβασμα,θέμα Στατική Ι και οικοδομική ΙΙ...Θα λιώσουμε Σαλόνικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανυπομονώ να φύγω το συντομότερο δυνατόν.Μέσα Ιουλίου θα πάω για 1 βδομάδα Λευκάδα και αρχές Αυγούστου φεύγω για 15 μέρες Ιταλία.Θα ξεκινήσω από Ρώμη και θα κάνω οδικώς το γύρο της Βόρειας Ιταλίας (Πίζα, Φλωρεντία, Τοσκάνη,Γένοβα, Μιλάνο και λίμνες, Βερόνα, Μπολόνια, Περούτζια, κτλ......). Και από ότι υπολόγισα η διαδρομή θα βγει γύρω στα 2.200 χλμ. Ότι πρέπει για να αλλάξω εικόνες :) Όλες οι συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανυπομονώ να φύγω το συντομότερο δυνατόν.Μέσα Ιουλίου θα πάω για 1 βδομάδα Λευκάδα και αρχές Αυγούστου φεύγω για 15 μέρες Ιταλία.Θα ξεκινήσω από Ρώμη και θα κάνω οδικώς το γύρο της Βόρειας Ιταλίας (Πίζα, Φλωρεντία, Τοσκάνη,Γένοβα, Μιλάνο και λίμνες, Βερόνα, Μπολόνια, Περούτζια, κτλ......). Και από ότι υπολόγισα η διαδρομή θα βγει γύρω στα 2.200 χλμ. Ότι πρέπει για να αλλάξω εικόνες :) Όλες οι συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες.

 

Μετά τη Γένοβα να πας προς βορρά Vale d´Aosta και μετά Μιλάνο. Ακριβώς δίπλα (και πριν) από το Μιλάνο είναι η Varese με τη λίμνη. Εγώ μένω στο Albergo Bologna οικογενειακό μικρό ξενοδοχείο μέσα στη πόλη με το καλύτερο εστιατόριο. Ο ιδιοκτήτης Cesare και οι γονείς του καταπληκτικοί. Εναλλακτική για Μιλάνο: Μένεις στο Albergo dei lagi (Motel 4*) ακριβώς δίπλα στον αυτοκινητόδρομο που έρχεται από Ελβετία (και τα δύο έχουν ασφαλή χώρο στάθμευσης). Και επειδή είσαι κοντά πάς και μία βόλτα στις λίμνες του Como (Ιταλία) και του Chiasso (Ελβετία).

 

Ακλουθώντας την autostrata Μιλάνο - Μπολόνια (και ειδικά στον περιφερειακό του Μιλάνου) πολύ προσοχή στη φοβερή κίνηση. Στον περιφερειακό της Μπολόνια έχει ΠΑΝΤΑ μποτιλιάρισμα (έχουν χάσει πολλοί το καράβι...) πρέπει να υπολογίσεις τουλάχιστον 2 ώρες επιπλέον. Μόλις περάσεις το μποτιλιάρισμα της Μπολόνιας σταματάς σε όποιο πρατήριο θέλεις για pasta και για να αγοράσεις τα σαλάμια και τα τυριά σου.

 

Επίσης Όταν φτάσεις στο Ρίμινι κάνεις και μία βόλτα μέχρι το San Marino +/- 20 χιλιόμετρα από το Ρίμινι. Βόλτα στο κάστρο, παγωτό, καλό φαγειτό και ψώνια (προσοχή το San Marino δεν είναι χώρα της Ε.Ε. βγάλτε από τα πακέτα ότι αγοράσετε)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανυπομονώ να φύγω το συντομότερο δυνατόν.Μέσα Ιουλίου θα πάω για 1 βδομάδα Λευκάδα και αρχές Αυγούστου φεύγω για 15 μέρες Ιταλία.Θα ξεκινήσω από Ρώμη και θα κάνω οδικώς το γύρο της Βόρειας Ιταλίας (Πίζα, Φλωρεντία, Τοσκάνη,Γένοβα, Μιλάνο και λίμνες, Βερόνα, Μπολόνια, Περούτζια, κτλ......). Και από ότι υπολόγισα η διαδρομή θα βγει γύρω στα 2.200 χλμ. Ότι πρέπει για να αλλάξω εικόνες :) Όλες οι συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες.

επειδή με ενδιαφέρει και εμένα αυτό όταν με το καλό επιστρέψεις θα ήθελα λεπτομέρειες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

θα πάω στο αγαπημένο μου μέρος ...

 

Λευκάδα for ever...

 

Για ψάροντούφεκο κλπ κλπ κλπ..

 

Μπορεί να κάνω και εναν γύρο σε κοντινα μέρη με την μηχανή μου...

 

Απο 17-τέλος αυγούστου .. αφού δουλείες δεν έχουμε ας κάνουμε διακοπές!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.