Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γίνεται συνένωση;


Recommended Posts

Δυο οικοπεδα εντος ακτινικού οικισμού :

Α = Κατα κανόνα αρτιο μη οικοδομησιμο(δεν εχει προσωπο σε κοινοχρηστο χωρο)

Β = Κατα κανόνα άρτιο και οικοδομήσιμο (πρόσωπο σε δρόμο πλάτους 4μ).

Α,Β εφάπτονται έχουν κοινή πλευρά.

Μπορεί και αν ναι, με ποιά διαδικασία να καταστεί οικοδομήσιμο το Α προκειμένου να εκδοθεί οικοδομική άδεια ανέγερσης αγροτικής αποθήκης?Συνένωση Α,Β?Ποιά η διαδικασία?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aν τα οικόπεδα είναι του ιδίου ιδιοκτήτη, τότε τα δείχνει ως ένα και προχωρά σε έκδοση αδείας με την οποία επέρχεται συνένωση, αφού λες πως το Β είναι κατά κανόνα άρτιο.

 

Αν δεν είναι του ιδίου ιδιοκτήτη, τότε πρέπει οι δύο ιδιοκτήτες να συνάψουν συμβόλαιο με το οποίο να γίνουν συνιδιοκτήτες στο όλο. Αυτό γίνεται σε συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεία σας!Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται συνέννωση εντός σχεδίου δύο οικοπέδων όταν το ένα είναι άρτιο και μη οικοδομήσιμο λόγω μη ύπαρξης προσώπου και το άλλο είναι κατά παρέκκλιση άρτιο και οικοδομήσιμο.Τα οικόπεδα είναι του ιδίου ιδιοκτήτη τα οποία περιήλθαν σε αυτόν με διαφορετικά συμβόλαια.Υπάρχει συμβόλαιο συνέννωσης αλλά θέλω να το ελέγξω.

Link to comment
Share on other sites

Eνα ακομη σενάριο...

Δύο οικόπεδα εντός οικισμού<2.000

Α =1060 τμ με πρόσωπο ΜΟΝΟΝ 2,20 (η μικρότερη πλευρά του) σε Κοινότικη

οδό πλάτους 5 μ

Β =600 τμ χωρίς πρόσωπο σε Κοινότικη οδό

Α,Β εφάπτονται και έχουν κοινή πλευρά σχεδόν κατά 100%

 

αρτιότητα περιοχής τα 1000 μ και ΣΔ 40%

 

Το Α προυπήρχε του 85 και έγινε αποδοχή κληρονομίας το 2004 απο τον Ζ

Το Β προυπήρχε του 85 και αγοράσθηκε απο τον ιδιοκτήτη Ζ του Α το 2002

 

Τα ερωτήματα:

Είναι το Α οικοδομήσιμο? Δηλαδή ειναι επαρκής η πρόσοψη των 2,5 μ?

Μπορεί το Β να συνενωθεί με το Α? (επειδή πλέον έχουν και τα δύο τον ίδιο ιδιοκτήτη).

Βέβαια αν γίνεται η συνένωση και αν το Α είναι οικοδομήσιμο πάλι 400 μ οικοδομούνται,άλλα υπάρχει δυνατότητα καλύτερης χωροθέτησης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω grtopo..

Στην περιπτωση μου...οι θετικές σου απαντήσεις ειναι ολική καταστροφή:)

Γιατί ?

Γιατί ψαχνω για μια "διεστραμενη" θεώρηση που θα μου πει ΟΧΙ ,γιατί τα συμφέροντα που υπηρετώ ειναι ομορου ιδιοκτήτη,που θέλει μεσω του ΟΧΙ να ζητήσει με δυνατά "ατού"..παραχώρηση σε κοινή χρήση απο τον ιδιοκτήτη τψν δύο οικοπέδων!!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ grtopo. Συνεχίζοντας το ερωτημά μου θα ήθελα να σε ρωτήσω αν μετά την συννένωση μπορώ να κατατμήσω το οικόπεδο αυτό και να προχωρήσω σε αγοροπωλησία αρκεί τα οικόπεδα που προκύπτουν να έχουν το πρόσωπο και το εμβαδόν της αρτιότητας?

Link to comment
Share on other sites

με αφορμή το σχόλιο του teosan :"Κατα κανόνα αρτιο μη οικοδομησιμο(δεν εχει προσωπο σε κοινοχρηστο χωρο)"

θέλω να ρωτήσω το εξής: το άρτιο δεν απαιτεί εμβαδό και πρόσωπο ταυτόχρονα?

και η οικοδομησιμότητα έχει να κάνει με άλλα όπως μη επαρκείς απόστασεις από όρια....?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.