Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη επαγγέλματος πιο ΚΑΔ


Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα.  

Είμαι οικοδόμος. Ασχολούμαι πιο πολύ με σοβαδες και θερμομόνωση και που και που καμία ανακαίνιση.

Θέλω να κάνω έναρξη επαγγέλματος αλλα χρειάζομαι ενα ΚΑΔ ικα για να έχω έδρα το σπίτι μου και να μπορέσω εαν γίνεται να κολλάω και ένσημα. 

Σε δεύτερη φάση θελω να πάρω και ενα επαγγελματικό αυτοκίνητο τύπου βαν για να κουβαλήσω τα εργαλεία μου.

Μίλησα με  λογιστή και μου είπε οτι δεν μπορείς να έχεις επαγγελματικό αυτοκίνητο εαν δεν γραφτείς στο εφκα. 

Υπάρχει κάποιο καδ που να μπορώ να δηλώσω για να μπορέσω να κανω αυτά που είπα παραπάνω.

Ο λογιστής μου μάλλον δεν ξέρει.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

@Dimitermo

Δεν γίνεται να έχεις έδρα το σπίτι σου για οικοδομικές δραστηριότητες.
Επαγγελματικό όχημα σημαίνει ότι είσαι επαγγελματίας, άρα εγγράφεσαι υποχρεωτικά στον ΕΦΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

@imposer
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Εγω ξέρω ότι όλοι οι επιτιδευματιες  οικοδομοι (σοβαδες πλακάκια...) έχουν έδρα  το σπίτι τους και φυσικά μερικοί  απο αυτούς έχουν επαγγελματικό όχημα.

Ρώτησα και μου απάντησαν οτι ποτέ δεν πλήρωσαν εφκα και κολλάνε ένσημα κανονικά.

Το θεμα μου είναι το καδ.

 

 

Edited by Dimitermo
Link to comment
Share on other sites

43.31.10 ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΠΙΧΡΙΣΗΣ ΚΟΝΙΑΜΑΤΩΝ

43.29.11.02 ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΩΝ ΤΟΙΧΩΝ

41.20.30 ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΟΙΚΙΣΤΙΚΑ ΚΤΙΡΙΑ (ΝΕΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ, ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ,  ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΕΙΣ)

Παραμένει ακλόνητη μέχρι στιγμής η εγκύκλιος 37/24-04-1990: Ασφάλιση στο ΙΚΑ, κλπ. των εργολάβων και υπεργολάβων οικοδομικών και τεχνικών εργασιών που απασχολούνται αυτοπροσώπως στις εργασίες αυτές, καθώς στηρίζεται στο 2 και 3 εδάφιο της παρ. 3, του άρθρου 2, του ΑΝ 1846/1951, που όπως υφίσταται σήμερα αναφέρει επί λέξει:

... Στην ασφάλιση του Ι.Κ.Α., του Ο.Α.Ε.Δ., του Ο.Ε.Κ. και της Εργατικής Εστίας υπάγονται κατά τις διατάξεις των άρθρων 35 έως και 51 του Κανονισμού Ασφάλισης του Ι.Κ.Α. οι εργολάβοι και υπεργολάβοι οικοδομικών και τεχνικών εργασιών που απασχολούνται αυτοπροσώπως σε εργασίες της παραγράφου 1 του άρθρου 35 του Κανονισμού αυτού, ανεξάρτητα αν προσφέρουν ή όχι εξαρτημένη εργασία έναντι αμοιβής, εφ' όσον δεν υπάγονται στην ασφάλιση του Ταμείου Συντάξεων Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων (Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.).
Ο τρόπος αμοιβής των παραπάνω (όπως ημερομίσθιο, κατ' αποκοπή, κατά μονάδα έργου), η τυχόν έκδοση τιμολογίων ή δελτίων παροχής υπηρεσιών, ο τρόπος φορολόγησης της αμοιβής τους, η χρησιμοποίηση δικών τους μηχανημάτων και εργαλείων και τέλος η μεσολάβησή τους στην πρόσληψη και αμοιβή προσώπων απασχολουμένων υπό την επίβλεψη και τις εντολές τους δεν επηρεάζει την κατά τα ανωτέρω ασφάλισή τους στο Ι.Κ.Α. Οι παραπάνω για την ιδιότητά τους αυτήν εξαιρούνται από την ασφάλιση του Τ.Ε.Β.Ε. ...

Θα μπορείς λοιπόν να κολλάς ένσημα και φυσικά να πάρεις επαγγελματικό αυτοκίνητο αφού το μόνο που χρειάζεται ο αγοραστής είναι η Εκτύπωση Στοιχείων Μητρώου Επιχείρησης από το Taxisnet όπου θα φαίνεται ότι η επιχείρηση του αγοραστή είναι ενεργή και οι αντίστοιχοι κωδικοί δραστηριότητας (ΚΑΔ) αυτής.

Ωστόσο μην κάνεις αυτό το έγκλημα στον εαυτό σου. Αξιοπρεπή σύνταξη στηριζόμενος στην επικόλληση οικοδομικών ενσήμων δεν πρόκειται να πάρεις. Κάνε την υπέρβαση και ασφαλίσου στον ΕΦΚΑ (πρώην ΟΑΕΕ).

Link to comment
Share on other sites

@COSTAS T

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Τόσα  χρόνια που δουλεύω οικοδομή εχω κολλήσει 3500 χιλιάδες ένσημα γιαυτό και ρωτάω για τα ένσημα. Μου λένε ότι χρειάζεται να κολλήσω αλλα 1000 για να συμπληρώσω για σύνταξη.

Τελικά ο καδ που μου έβαλε ο λογιστής είναι 

43999000 ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ  Π.Δ.Κ.Α 

Μου είπε οτι είμαι εντάξει με τις δουλειές που κανω. Θα ήθελα πολυ την γνώμη σου πάνω  σε αυτό. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.