Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση ηλιακού θερμοσίφωνα 3,5 kw


costas7

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλημέρα,

Ήθελα να μάθω ποιο είναι το σωστό καλώδιο για την σύνδεση ηλιακού θερμοσίφωνα με αντίσταση 3,5 kw

Με ενδιαφέρει ποιο είναι το σωστό όχι μόνο με την έννοια του "καλό είναι" αλλά ποιο είναι το σωστό τεχνικά, αλλά και με βάση τους κανονισμούς.

Επίσης αν είναι είναι υποχρεωτικό για την διαδρομή του σε εξωτερικό χώρο, να είναι περασμένο σε εύκαμπτη σωλήνα.

Στον πίνακα έχω 20αρα ασφάλεια ενώ υπολογίζω την απόσταση για τον ηλιακό max 25 μέτρα.

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

3 × 4 mm2.

Η απάντηση της ερώτησής σου είναι τόση απλή που μάλλον φαίνεται ότι δεν έχεις απευθυνθεί σε κατάλληλο επαγγελματία 

Ολες οι εργασίες γίνονται από ηλεκτρολόγους που έχουν την κατάλληλες άδειες. 

Με το ρεύμα δεν παίζουμε. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Bill22 said:

3 × 4 mm2.

Η απάντηση της ερώτησής σου είναι τόση απλή που μάλλον φαίνεται ότι δεν έχεις απευθυνθεί σε κατάλληλο επαγγελματία 

Ολες οι εργασίες γίνονται από ηλεκτρολόγους που έχουν την κατάλληλες άδειες. 

Με το ρεύμα δεν παίζουμε. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.

Έχω την αίσθηση οτι ο κανονισμός λέει (χωρίς να είμαι σίγουρος) οτι η ασφάλεια του θέρμοσιφωνα επιβάλεται να είναι 20Α (δεν ξέρω αν ξεχωρίζει κάπως τα Watt ή τους ηλιακούς). Καθώς επίσης οτι (παλι με κάθε επιφύλαξη) στα 20Α δεν βάζεις 2.5άρι καλόδιο. 

Αν ας πούμε βάλει 2.5άρι, αν χρειαστεί, πιστοποιητικό ηλέκτρολόγου βγαίνει μετά;

Επειδή απο εκεί που πήρα την προσφορά, μηχανολόγος είπε οτι είναι (χωρίς βέβαια να μπορώ να πω τι ακριβώς), υπάρχει κάποιο νομοθετικό πλαίσιο για το 3×4mm2 ώστε να  μπορώ να στηρίξω την απαίτηση μου;

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που σου λέει αυτά,  να κοιτάξει λίγο τον ελοτ και τα άλλα πρότυπα.

Υδε με 2.5 αρι καλώδιο σε 20Α ασφάλεια δεν βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ερώτηση και στην εταιρία του ηλιακού για το ποιές είναι οι προδιαγραφές του καλοδίου που πρέπει να χρησιμοποειείται απο το προιόν τους και περιμένω να δω τι απάντηση θα πάρω.

Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να μου ζητήση να αλλάξω ασφάλεια και να βάλω 16άρα (για θερμοσιφωνα 3.5 kw);

Προβλέπεται πιο μικρή απο 20;

Προσπάθησα να βρώ σχετικά άρθα απο τον ελοτ αλλά δεν το κατάφερα.

Link to comment
Share on other sites

 

Η ασφάλεια καθορίζεται από τη διατομή του καλωδίου (το οποίο και προστατεύει άλλωστε) και όχι από το θερμοσίφωνα.

Το καλώδιο καθορίζεται από το απαιτούμενο ρεύμα (αμπέρ) λειτουργίας και από το μήκος του.

Ορθά ο συνάδελφος σου είπε ότι το καλώδιο πρέπει να είναι 3x4 και από αυτό προκύπτει ασφάλεια 20Α.

Αν το καλώδιο είχε μήκος λίγα μέτρα, θα μπορούσε να μπεί οριακά καλώδιο 3x2,5 και τότε η ασφάλεια θα ήταν 16Α.

Ακόμα και τότε όμως, το 3x4 είναι προτιμότερο... (πάντα με ασφάλεια 20Α εννοείται)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.