Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποχέτευση ενοικιαζόμενων διαμερισμάτων


Micha_Nikos

Recommended Posts

Πρόκειται να υπολογίσω στεγανή δεξαμενή για ενοικιαζόμενα δωμάτια. Το πρόβλημα ειναι ότι δεν θα το υπολογίσω βάσει της 221/65 Υγειονομική Διάταξης όπου η μέση ημερήσια ποσότητα λυμάτων ανά άτομο λ ειναι 150 lt (και αυτή προσαυξάνεται κατά 50%), αλλά βάσει κανονισμού ΕΟΤ.

Γνωρίζει κανείς πόσο ειναι τα lt/ άτομο λυμάτων (και λάσπης) στον κανονισμό του ΕΟΤ για ενοικιαζόμενα δωμάτια?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι γενικά στα τουριστικά καταλύματα ισχύουν τα 350 lt/κλίνη.

 

Τα 350 lt/κλίνη ειναι η μέση ή η μέγιστη ποσότητα λυμάτων? (φαντάζομαι η μέγιστη, αλλιώς μου προκύπτει στεγανή - "τέρας" :oops:).

Link to comment
Share on other sites

- Γνωρίζει κάποιος πως να σχεδιάσω μια στεγανή δεξαμενή, κάτοψη-τομή (όπως την σηπτική?).

-Επειδή στη συγκεκριμένη μελέτη που ασχολούμαι έχει βγεί 50μ³ από πόσους θαλάμους πρέπει να αποτελείται?

- Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα ή συγκεκριμένη νομοθεσία για τις στεγανές που μπορώ να συμβουλευτώ?

Ουυυφφφφ.... αυτά....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Ερώτηση : Επιτρέπεται η σηπτική δεξαμενή να κατασκευαστεί από τυποποιημένους κυλίνδρους (κιούγκια) με διαστάσεις πέρα από αυτές που ορίζει η νομοθεσία του 65; Συγκεκριμένα έχω μία περίπτωση, είναι διαστάσεων Φ2,10 με βάθος 3,50m. Επειδή θα ελεγχθεί από το Υγειονομικό, μήπως δεν γίνει δεκτό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.