Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιφανειακή θεμελίωση λόγω αρχαιολογικών ευρημάτων


 

Recommended Posts

Καλημέρα,

στη περίπτωσή μου έχω υποβάλει αρχιτεκτονική μελέτη στην εφορία αρχαιοτήτων για διόροφο κτίριο με υπόγειο και έπειτα απο δοκιμαστική ανασκαφή υπήρξαν ευρήματα. Η Υπηρεσία με υποχρεώνει να υποβάλλω νέα μελέτη και να καταργήσω το υπόγειο αφου τα ευρήματα δεν μετακινούνται ούτε επιτρέπεται περαιτέρω εκσκαφή. Η θεμελίωση πλέον θα γινει πάνω σε αυτά έπειτα απο κατάχωσή τους με διαβαθμισμένα αδρανή...

Ιδού το ερώτημα:

Τι θεμελίωση θα κάνω με τα ευρήματα να βρίσκονται σε στάθμη 0,40μ από το φυσικό έδαφος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις κάνουμε γενική κοιτόστρωση. Προσοχή στις επικαλύψεις οπλισμών, στην ποσότητα τσιμέντου στο σκυρόδεμα της θεμελίωσης (προς αποφυγή της γρήγορης διάβρωσης του οπλισμού) και στα αρχαία πηγάδια που ίσως υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου ΧΑΡΗ,

γενική κοιτόστρωση ΟΚ!

Τι γίνεται όμως με την ολίσθηση?

Εκτός των άλλων ο ΕΚΩΣ αναφέρει για βάθος θεμελίωσης 1,50μ.

Link to comment
Share on other sites

Ολίσθηση διώροφου κτηρίου με γενική κοιτόστρωση; Απίθανο μου φαίνεται. Μπορείς να κάνεις βέβαια έναν έλεγχο για το τυπικό του πράγματος αν το επιθυμείς.

Τα αρχαία δεν τα καλύπτεις με 3Α;

Πού γράφει ο ΕΚΩΣ για βάθος θεμελίωσης 1,50μ;

Link to comment
Share on other sites

Πού γράφει ο ΕΚΩΣ για βάθος θεμελίωσης 1,50μ;

Και εγώ δεν θυμάμαι να το γράφει πουθενά!

Δηλαδή αν έχουμε βράχο και δεν έχουμε υπόγειο θα πρέπει να πάμε σε 1,50? Νομίζω πως όχι!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα όμως λύνουμε ενιαία ανωδομή-θεμελίωση χωρίς να θεωρούμε πλήρη πάκτωση και από τον παγετό, τη διάβρωση κ.λπ. προστατεύονται τα πέδιλα όπως και οι εμφανείς δοκοί και στύλοι της ανωδομής, δηλαδή με κατάλληλες επικαλύψεις, αποστατήρες, κατάλληλη ποιότητα σκυροδέματος και περιεκτικότητα αυτού σε τσιμέντο.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θεωρητικά κάποιος θα μπορούσε να θεμελιώσει χωρίς σημαντική εκσκαφή (μόνο τη φυτική γη ή τις χαλαρές επιχώσεις), ακόμα ακόμα και στην επιφάνεια...

Link to comment
Share on other sites

@mkalliou

η επίχωση απλά προσφέρει στην ευστάθεια του θεμελίου. Σε στέγαστρα μνημείων η θεμελίωση μπορεί να είναι στην επιφάνεια, χωρίς επίχωση, του εδάφους, επειδή απλά δε σου επιτρέπουν να σκάψεις

Σου θυμίζει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.