Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ισοδύναμο μήκος γωνιών σε ορθογωνικούς αεραγωγούς...


michaela

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Κάνω μια εργασία ψύξης και έχω κολλήσει λίγο στον υπολογισμό του ισοδύναμου μήκους των γωνιών στους αεραγωγούς. ( Οι αεραγωγοί μου είναι ορθογωνικής διατομής.)

Όταν πάω να υπολογίσω βάση κάποιων νομογραμμάτων ( από το Β.Η.Σελλούντο ) βλέπω ότι είναι απαραίτητος ο λόγος r/d ή h/w ή r/w (r=καμπυλότητα αγωγού,h=ύψος αγωγού,w=φάρδος αγωγού,d=διάμετρος-για κυκλικούς ).

Θα ήθελα λοιπόν αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει τα εξής:

 

1. Τον λόγο r/d τον παίρνουμε αυθαίρετα?-ή υπολογίζουμε το r και κάνουμε τη διαίρεση αντίστοιχα?

2. Εάν πρέπει να υπολογίσουμε το r, με ποιό τύπο υπολογίζεται?

3.Το ισοδύναμο μήκος εξαρτάται μόνο από τους λόγους r/d και h/w?-ή μήπως εξαρτάται και από τη ταχύτητα του αέρα στους αεραγωγούς.?

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα στα downloads στο 'Μηχανολόγους - Μελέτες' μια παρουσίαση υπολογισμού κλάδου αεραγωγών με καμπύλες όπως δίνεται στο τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών του ΑΠΘ

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=642

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα στα downloads στο 'Μηχανολόγους - Μελέτες' μια παρουσίαση υπολογισμού κλάδου αεραγωγών με καμπύλες όπως δίνεται στο τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών του ΑΠΘ

Ποιό απο όλα αυτά κατευάζω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.