Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλική σκάλα


 

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

φιλε drainsu, εαν κατάλαβα καλά έχεις μια σκάλα με μεταλλικούς βαθμιδοφόρους 8 mm που πρέπει να πακτωθούν στη μια μεριά τους σε υφιστάμενο τοιχίο από Ο/Σ. Αν δεν κατάλαβα καλά και οι βαθμίδες στηρίζονται σε μεταλλικές δοκούς (διότι λες μεταλλικό σκελετό) τότε το τοιχίο πού παίζει ρόλο; Εγώ θα πω την γνώμη μου για την πρώτη περίπτωση αλλά αν δεν ισχύει, θα πρέπει να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία για το στατικό σύστημα.

Κατ' αρχήν δεν ξέρω αν θα σου φτάσουν τα 8 mm για πρόβολο 80-90 cm (θεωρώ ότι η σκάλα σου δεν είναι πολύ στενή). Εγώ θα έβαζα και καμιά νεύρωση απο κάτω. Εσύ όμως θα το αποφασίσεις αυτό διότι εγώ δεν έχω κάνει υπολογισμό και μιλάω με αισθητικό κριτήριο. Όσο για την πάκτωση, θα συγκολλούσα την άκρη της βαθμίδας με δύο ισοσκελή γωνιακά ώστε να δημιουργηθεί ένα οριζόντιο Τ, και θα βλήτρωνα τα σκέλη των γωνιακών στο τοιχίο με εκτονούμενα αγκύρια.

Αν ισχύει κάτι διαφορετικό απ' ότι κατάλαβα θα πρέπει να μας περιγράψεις πιο αναλυτικά τον φορέα σου.

Καλή συνέχεια

 

edit: Οι βαθμιδοφόροι δεν χρειάζεται να συνδεθούν με το δάπεδο.

Link to comment
Share on other sites

και γω την ίδια γνώμη-απορία έχω για το τοιχείο...

για την έδραση στο δάπεδο δες αν μπορείς να την πατήσεις σε μια μεταλλική δοκό πρωτού ρίξεις το δάπεδο την οποία και θα εγκιβωτίσεις

 

δες λίγο αυτό αν έχω καταλαβει καλά...αλλά αν είχες κανα σχέδιο θα βοηθούσε

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Παιδιά μήπως μπορείτε να μου δώσετε μια χοντρική τιμή για το βάρος μεταλλικής κυκλικής σκάλας διαμέτρου 1.30 (συνολικά) και για ύψος 8μ? Μια χοντρική προμέτρηση θέλω να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.