Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δείκτης συμπεριφοράς σε μελέτες μεταλλικών κτηρίων


 

Recommended Posts

to μέταλλο δε σε προειδοποιεί πριν το όριο θραύσης σε αντίθεση με το μπετόν.

Δεν έχει ''φιλότιμο'' όπως λέγαν οι παλιοί για τα μπετά.

Μπορεί να έχεις αστοχία μιας σύνδεσης λόγω κοχλία.

 

Στις κατασκευες απο σκυροδεμα δεν σε προειδοποιει το σκυροδεμα αλλα ο χαλυβας....Το σκυροδεμα εχει παραμορφωση θραυσης (συμβατικη) 3.5%ο καιο χαλυβας 20%ο....Ο χαλυβας εχει παραμορφωση θραυσης (πραγματικη) κοντα στο 100-150%ο (ας με διορθωσει καποιος αν εχω πεσει εξω αλλα καπου εκει ειναι..).....Ο χαλυβας ειναι αυτος που προειδοποιει...

 

Στις μεταλλικες αυτο το νοημα εχει ο ικανοτικος...να μην αστοχησει η συνδεση (κοχλιας) ωστε να εχεις ψαθυρη θραυση αλλα το μελος που εχει δυνατοτητα παραμορφωσης και αρα θα σε προειδοποιησει και η αστοχια του θα ειναι ολκιμη....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Γτ ο σεισμος ειναι επιβαλλομενη παραμορφωση??? Η παραμορφωση ειναι το αποτελεσμα.... μην μπερδευουμε τις λεξεις....Παραμορφωση επιβαλλεις οταν στραγγιζεις το σφουγγαρι...

 

Σε αυτό συμφωνώ με τον Αχιλλέα.Κάνεις λάθος Τerry.Έτσι λύνουμε εμείς οι μηχανικοί , μετατρέπουμε το σεισμό σε φορτία οριζόντια με βάση τη σεισμική επιτάχυνση.Κατόπιν τα επιβάλλουμε στην κατασκευή μας.

Στην πράξη ο σεισμός είναι παραμόρφωση , δηλαδή μετακίνηση , και επιβάλλεται από κάτω προς τα πάνω και όχι όπως λύνουμε εμείς ανωδομή - θεμελίωση.

 

....Εννοείται ,για το οπλισμένο σκυρόδεμα αναφέρομαι και όχι για το απλό μπετόν.Λέγοντας μέταλλο εννοώ τις μεταλλικές κατασκευές (όχι σύμμικτες).

Link to comment
Share on other sites

Με τη μετακινηση θα συμφωνησω....Μετακινηση οχι παραμορφωση...αυτο λεω....η παραμορφωση ειναι το "ε"...η μετακινηση ειναι το "u"....Μετακινηση οχι παραμορφωση...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό εννοούσε ο Αχιλλέας .

Συνήθως εφαρμόζω q=1,5 στα μεταλλικά.Αυτή τη στιγμή θέλω να λύσω ένα μεταλλικό κτίριο , όπου για 150 μ2 έχει δύο πατάρια.Αν είχε 1 πατάρι θα εφάρμοζα πάλι q=1,5.

Έχει να προτείνει κανένας τίποτα ;

To κτίριο συνολικά έχει κάλυψη 1.000 μ2.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μετακίνηση εινα πιο σωστο τελικά..

Η μετακίνηση της βάσης (σεισμός) δημιουγεί δυναμεις στην ανωδομή, πρόκεται για τις δυνάμεις αδρανείας που αντιστεκονται στην μεταβολή της κινήτικης κατάστασης της μάζας της ανωδομής. Αυτες τις δυνάμεις υπολογίζουμε F=mg της οποίες η κατασκευή της παραλαμβανει ως F=kx για να συνδέσω με το προηγούμενο post μου και μετα προκύπτουν οι παραμορφώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Χαρη εχουμε μπλεξει τις λεξεις νομιζω....εχω αυτο το ονομαζω μετακινηση οχι παραμορφωση...εχει διαφορα....επιβαλλω μια μετακινηση σενα στυλο και αυτος εχει την ταδε παραμορφωση....

 

Συμφωνησαμε...

Link to comment
Share on other sites

όντως έχουν μπλεχτεί οι λέξεις...μάλλον εσύ εννοείς την παραμόρφωση ως αποτέλεσμα-φαινόμενο, ενώ ο χάρης (ή κάποιος άλλος δεν είμαι σίγουρος και εγώ) ως ανηγμένη μετατόπιση...η ανηγμένη μετατόπιση (παραμόρφωση δηλαδή με τους όρους της θεωρίας ελαστικότητας) είναι η φόρτιση που επιβάλλει ο σεισμός στο σώμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με απασχολεί το εξής ζήτημα. Εάν έχουμε κατακόρυφους συνδέσμους Λ σε ένα κτίριο, τότε ποιο είναι το q για το οποίο δεν απαιτούνται, κατά ΕΑΚ, οι ικανοτικοί ελεγχοι; 1,0 ή 1,5;

Link to comment
Share on other sites

με απασχολεί το γεγονός ότι ο ΕΑΚ αναφέρει μέγιστο συντελεστή συμπεριφοράς για τους Λ το 1,5. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση το 1,5 είναι μικρότερο του q/2 αλλά όχι για τους Λ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.