Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδειες


Γεωργιος9

Recommended Posts

Kαλημέρα.

Θέλω να ρωτήσω κάτι, επειδή προσπαθώ να βοηθήσω ενα συγγενή μου (δικαστήρια κ.τ.λ.π)

Ο γείτονας που συνορεύει με αυτόν, έχει άδεια και σκάβει για ανέγερση οικοδομής.

Ο κύριος αυτός, χωρίς να ρωτήσει κανέναν, γκρέμισε την περίφραξη του συγγενή μου, πέταξε ότι μπάζα έχει στο χώρο του και παραβίασε τα σύνορα κατά μισό μέτρο περίπου (λάθος της τσάπας λέει).

Έγινε μήνυση, ασφαλιστικά μέτρα και σταματήσανε οι εργασίες.

Ο ίδιος κύριος, προκαλεί νέο δικαστήριο, για να σκάψει και άλλο, επικαλούμενος νόμο για παροχή διευκολύνσεων.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν είναι νόμιμο όλο αυτό. Δέν χρειάζεται άδεια απο την πολεοδομία ? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

"Ο ίδιος κύριος, προκαλεί νέο δικαστήριο, για να σκάψει και άλλο, επικαλούμενος νόμο για παροχή διευκολύνσεων. "

"Διευκολυνση"  υπαρχει οταν πρεπει να "πατησει" καποιος   στον διπλανο, προσωρινα,  για να χτισει στο δικο του και μετα απο εγκριση του ιδιοκτητη.....αλλως ζηταει αδεια  δικαστικα.

Αλλά, να χτισει στο δικο του.

Οχι να επεκταθει στον γειτονα "κατα λαθος...εξεπιτηδες..."

Προφανως, δεν θα σου πουμε εμεις τι να πεις

Αυτο ειναι δουλεια του δικηγορου του συγγενη σου.

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Γεωργιος9 said:

.....έχει άδεια και σκάβει για ανέγερση οικοδομής......

......Δέν χρειάζεται άδεια απο την πολεοδομία ? .....

Έχει άδεια τελικά? Προφανώς για εργασίες ανέγερσης οικοδομής απαιτείται άδεια από την πολεοδομία. Και προφανώς κανείς δεν μπορεί να επεκταθεί ή να βλάψει την περιουσία του γείτονα (και δεν υπάρχει τέτοιους είδους άδεια). Σε περίπτωση που η νεοανεγειρόμενη οικοδομή "ακουμπάει" στα όρια τότε οφείλει να πάρει ειδικά μέτρα κατά την εκσκαφή-ανέγερση ώστε να μην προκαλέσει ζημιές στα γειτονικά κτίσματα. 

Συμμερίζομαι την άποψη του dimitris GM ότι θα πρέπει να πάρετε συμβουλές δικηγόρου. Σε κάθε περίπτωση ενεργήστε άμεσα προτού σας κάνει καμιά μεγαλύτερη ζημιά και τρέχετε....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.