Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόρισμα κατεδάφισης


Stonewar

Recommended Posts

Καλησπέρα,

θέλω τη γνώμη σας σε κάτι. Πρόκειται να γίνει κατεδάφιση κατοικίας και έχει σταλεί από την ΑΝΑΚΕΜ η σχετική σύμβαση και το ΣΔΑ. Όπως μου είπε ο μηχανικός που εξέδωσε την άδεια κατεδάφισης προκειμένου να εκδώσει ο ελεγκτής δόμησης το σχετικό πόρισμα κατεδάφισης θα πρέπει να γίνει η κατεδάφιση και να παραληφθούν τα μπάζα από την ανακύκλωση.

Άφησε όμως ανοιχτό και το ενδεχόμενο να ζητήσει ο ελεγκτής δόμησης επιπλέον και την πληρωμή της ΑΝΑΚΕΜ για τα μπάζα που θα παραλάβει. Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο;  

 

Edited by Stonewar
Link to comment
Share on other sites

Ναι όπως τα λες είναι - το διαπίστωσα και εγώ σήμερα που μίλησα μαζί τους. 

Το να μη δίνουν δελτίο ποσοτικής παραλαβής είναι πάντως εντελώς άτοπο και, επιπλέον, το γεγονός πως η τιμολόγηση μπορεί να γίνει ακόμη και μετά από ένα μήνα με ξεπερνάει. Πως είναι δευνατόν να συμβαίνει αυτό;

Μετά από όλα αυτά, πρέπει να ρωτήσω πιο συγκεκριμένα. Είναι πράγματι υποχρεωμένος ο ελεγκτής δόμησης, και αν ναι με βάση ποιές διατάξεις, να ζητήσει την παραλαβή των αποβλήτων για να εκδώσει το πόρισμα κατεδάφισης;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι υποχρεωτικό να έχεις τη βεβαίωση της ΑΝΑΚΕΜ για την ορθή διαχείριση των αποβλήτων για να κλείσει η άδεια και ελέγχεται κατά το στάδιο του ελεγκτή δόμησης. Υποχρεωτικό είναι επίσης να έχεις καταθέσει εγγυητική η οποία επιστρέφεται μόνο σε περίπτωση που λάβεις την παραπάνω βεβαίωση.

Ζυγολόγιο μπορούν να σου δώσουν κατά την παράδοση των αποβλήτων, αλλά δεν είναι χρήσιμο σε κάτι.

Από ότι καταλαβαίνω έχεις παραδώσει τα απόβλητα αλλά καθυστερούν την τιμολόγηση; Νομίζω ότι πρέπει να πιέσεις προς τα εκεί τότε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

συν/φε cien δεν είναι υποχρεωμένος ο Ε.Δ να ζητήσει κάτι σχετικό με τα απόβλητα. Τα σχετικά με τα απόβλητα τα υποβάλλονται στην ΥΔΟΜ κατά την έκδοση του Π.Κ.Ε (πιστοποιητικό καλής εκτέλεσης)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ΚΑΝΑ said:

συν/φε cien δεν είναι υποχρεωμένος ο Ε.Δ να ζητήσει κάτι σχετικό με τα απόβλητα. Τα σχετικά με τα απόβλητα τα υποβάλλονται στην ΥΔΟΜ κατά την έκδοση του Π.Κ.Ε (πιστοποιητικό καλής εκτέλεσης)

Έτσι ακριβώς. Ο ΕΔ δεν δύναται να ζητάει ότι του κατέβει, παρα μόνο ότι απαιτεί η νομοθεσία

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι το ζητάει ο Ε.Δ, είπα ότι ελέγχεται κατά το στάδιο του ελεγκτή δόμησης. Μου έχει τύχει να μου ζητάνε από ΥΔΟΜ αποδεικτικά αποβλήτων ώστε να καλέσω Ε.Δ..

Ο φίλος μας δεν ξέρουμε σε ποιο στάδιο είναι ούτε αν έχει καλέσει ήδη Ε.Δ.. Για αυτά υπεύθυνος είναι ο συνάδελφος που έχει αναλάβει το έργο και θα ξέρει καλύτερα αν πρέπει να πληρωθεί το ΣΔΑ για να κλείσει την άδεια του.

Link to comment
Share on other sites

Ο ελεγκτής δόμησης πράγματι δεν ζήτησε παραλαβή αποβλήτων για να εκδόσει το πόρισμα άλλα και ο μηχανικός που εξέδωσε την άδεια κατεδάφισης μου είπε πως η άδεια έκλεισε και δεν χρειάζεται κάτι σχετικά με τα απόβλητα ούτε μου ανέφερε κάτι σχετικά με το Π.Κ.Ε (πιστοποιητικό καλής εκτέλεσης) που αναφέρθηκε πιο πάνω.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.