Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντελεστής δόμησης και υπαγωγή στο Ν.4495/2017


freedom29

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, 

 θα εκτιμούσα πάρα πολύ την άποψη σας στο παρακάτω θέμα:

Εχω ενα ακίνητο (1ος ορος και δώμα στον δεύτερο) ως οριζόντιες ιδιοκτησίες επι καθέτου ενος μεγαλύτερου οικοπέδου.

Υφίσταται επιπλέον δικαίωμα δόμησης/υψούν.

Το ισόγειο, ο 1ος και το δώμα εχουν νομιμοποιηθεί με την διαδικασία υπαγωγής στο Ν.4495/2017, κατηγορία 1.

Εγω θέλω να πουλήσω τον 1ο και το δώμα και μου ζητά η συμβολαιογράφος του αγοραστή (οτι της ζητάει η εφορία ) για την δήλωση μεταβίβασης  μια βεβαίωση μηχανικού που να λέει οτι εαν τα τετραγωνικά που νομιμοποιήθηκαν εαν προσμετρούνται ή οχι στον συντελεστή δόμησης. 

1ον : εχετε ξανα ακουσει να ζητουν τετοια βεβαίωση απο εφορία; (ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή είχαμε ήδη μια διένεξη με τα υπολοιπόμενα τετραγωνικά δομησης και νομίζω οτι είναι πλάγιος τρόπος εκμαίευσης πληροφοριών)

2ον: εσεις ως μηχανικοί θα εκδίδατε τετοια βεβαίωση; η δική μου μηχανικός δεν θέλει να το κάνει και βρίσκομαι λίγο σε αδιέξοδο.

3ον: θα ήθελα να μάθω εαν τελικά προσμετρώνται ή οχι στον Σ.Δ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Edited by freedom29
Link to comment
Share on other sites

Το όποιο υπόλοιπο δόμησης δεν βασίζεται στην βεβαίωση κανενός μηχανικού. ότι και αν βεβαιωσει ο cvlengnr όταν με το καλό πάει να βγάλει άδεια θα εέγχθουν όλα με βάση το τι θα ισχύει τότε. Εαν ο αγοραστής θέλει εξασφάλιση για αυτό δεν έχει παρά να αναθέσει στον μηχανικό του να κάνει τον σχετικό έλεγχο και να τον ενημερώσει τι ισχύει ΣΗΜΕΡΑ για το ενδεχόμενο υπολοιπο δόμησης. Αυτά για το πονηρήδικο σενάριο που υποθέτεις.

Κατα τα άλλα δεν έχω ακούσει ξανά τέτοιο αίτημα, το οποίο μεταξύ μας στερείται και ουσιαστικού περιεχομένου.

Εαν έχεις όρεξη για μανούρα ζητάς να σου δωθεί γραπτώς το αίτημα μαζί με την παραπομπή της νομοθεσίας απο την οποία απορρέει.

 

Υ.Γ. Επειδή λες κατηγορία 1 του 495 σημαίνει κατασκευή προ 1975. Εαν αυτό είναι αλήθεια τότε κατα 99,9% η όποια προσθήκη καθ ύψος επιτρέπεται θα είναι μάλλον οικονομικά ασύμφορη αφου κατα 99,9999999% για να γίνει θα απαιτηθουν εργασίες ενίσχυσης του υφιστάμενου φέροντα οργανισμου

Edited by cvlengnr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, cvlengnr said:

Υ.Γ. Επειδή λες κατηγορία 1 του 495 σημαίνει κατασκευή προ 1975. Εαν αυτό είναι αλήθεια τότε κατα 99,9% η όποια προσθήκη καθ ύψος επιτρέπεται θα είναι μάλλον οικονομικά ασύμφορη αφου κατα 99,9999999% για να γίνει θα απαιτηθουν εργασίες ενίσχυσης του υφιστάμενου φέροντα οργανισμου

Ναι ισχύει είναι κατασκευή του 1967.

Επειδή είχαμε ήδη μια διένεξη επι αυτόυ , τώρα μου λεει οτι το ζητάει η εφορία και όχι εκείνη. Εγώ δεν ξέρω πως να το αντικρούσω αυτό όμως. 

 

Link to comment
Share on other sites

έγγραφο απο την εφορία που θα λεει σύμφωνα με το τάδε ταδε ταδε απαιτείται αυτό. Με όνομα και υπογραφή του υπαλλήλου

Ξαναλέω ότι η ερώτηση "αν αυτά που νομιμοποιήθηκαν μετράνε στο συντελεστη" δεν είναι ακριβώς σωστή και επομένως δεν επιδέχεται απάντηση. 

Δεν είναι πάντως κακό να πεις στον αγοραστή ότι για να είναι εξασφαλισμένος αντι να ζητά γελοια χαρτιά καλύτερα να βάλει εναν δικό του μηχανικό να ξεψαχνίσει το ακίνητο

Edited by cvlengnr
Link to comment
Share on other sites

η τακτοποιηση αυθαιρεσιων που γινονται απο ιδιοκτητη,   ο οποιος εχει δικαιωμα στον αερα,

αφαιρουνται απο τον "αερα" που εχει κρατησει.

Λογικο.

 Δεν αφαιρουνται εαν την αυθαιρεσια την εκανε ενας ιδιοκτητης ΟΙ, ο οποιος  δεν εχει δικαιωμα στον αερα.

 

http://www.nomoskopio.gr/e_37018_12.php?toc=0&printWindow&

υγ

και το  αρθρο 107 του ν 4495

2. Αν το ακίνητο ανήκει σε περισσότερους συνιδιοκτήτες και έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μέχρι τις 28.7.2011, για τον υπολογισμό των πολεοδομικών μεγεθών και την έκδοση οικοδομικής άδειας που αναλογούν στα ιδανικά μερίδια κάθε συνιδιοκτήτη, δεν λαμβάνονται υπόψη οι αυθαίρετες κατασκευές που έχουν εκτελεστεί σε άλλη οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία.

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.