Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγραφή στο ΤΕΚΑ


haj525

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Ξεκινάω αυτές τις μέρες εργασία σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Γνωρίζει κανείς αν η εγγραφή στο ΤΕΚΑ ειναι υποχρεωτική, γιατι δεν έχω βγάλει άκρη. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, haj525 said:

Καλησπέρα σε όλους. Ξεκινάω αυτές τις μέρες εργασία σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Γνωρίζει κανείς αν η εγγραφή στο ΤΕΚΑ ειναι υποχρεωτική, γιατι δεν έχω βγάλει άκρη. Ευχαριστώ.

Αν είσαι μέλος του ΤΕΕ και κάνεις έναρξη ως μηχανικός τότε η επικουρική ασφάλισς είναι υποχρεωτική. Αν ασφαλίζεσαι για πρώτη φορά είναι υποχρεωτική η υπαγωγή στην επικουρική ασφάλιση του ΤΕΚΑ.

Αν δεν ασφαλίζεσαι για πρώτη φορά θα ασφαλιστείς στην επικουρική του ΕΦΚΑ

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, haj525 said:

Γνωρίζει κανείς αν η εγγραφή στο ΤΕΚΑ ειναι υποχρεωτική, γιατι δεν έχω βγάλει άκρη.

Έτσι κι αλλιώς δεν χρειάζεται κάποια επιπλέον διαδικασία για την ασφάλιση στο ΤΕΚΑ, αρκεί η εγγραφή στον ΕΦΚΑ.

Edited by Ψηφομάχος
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι χρόνια στον ΟΑΕΕ (γιατί δεν έχεις δώσει για ΤΕΕ) χωρίς επικουρική και θες να προσθέσεις επικουρική, πας στο ΤΕΚΑ γιατί ασφαλίζεσαι επικουρικά για πρώτη φορά ή στην επικουρική ΕΦΚΑ γιατί ήσουν παλιός;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, voxson said:

Αν είσαι χρόνια στον ΟΑΕΕ (γιατί δεν έχεις δώσει για ΤΕΕ) χωρίς επικουρική και θες να προσθέσεις επικουρική, πας στο ΤΕΚΑ γιατί ασφαλίζεσαι επικουρικά για πρώτη φορά ή στην επικουρική ΕΦΚΑ γιατί ήσουν παλιός;

https://teka.gov.gr/ypagogi

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, voxson said:

Τα έχω διαβάσει αλλά μπερδευόμουν με τις διατυπώσεις, τέλος πάντων ΤΕΚΑ καταλαβαίνω ότι είνια η απάντηση.

Εγώ καταλαβαίνω ΕΦΚΑ.

Βγάλε μια βεβαίωση απογραφής (https://www.efka.gov.gr/el/bebaiose-apographes). Στην βεβαίωση έχει ένα πεδίο "Νέο / Παλιό Επικουρικό:" εκεί θα δεις που ασφαλίζεσαι στο επικουρικό.

Link to comment
Share on other sites

@voxson Στο ΤΕΚΑ θα είσαι αν αποκτήσεις (εντός του 2022 ή αργότερα) ασφαλιστέα ιδιότητα με υποχρέωση υπαγωγής στην επικουρική ασφάλιση. 
Εάν επιθυμείς να ενταχθείς προαιρετικά και είσαι κάτω από 35, υπάγεσαι στο ΤΕΚΑ.
Άνω των 35, στον ΕΦΚΑ (για προαιρετική επικουρική ασφάλιση).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.