Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιυπαίθριος ορόφου σε απόσταση Δ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Έχω ένα κτίριο στο οποίο το ισόγειο κολλάει στο πλαϊνό όριο και ο πρώτος όροφος βρίσκεται σε απόσταση τουλάχιστον Δ από αυτό. Δε μου επιτρέπει η πολεοδομία να έχω ημιυπαίθριο στον Α όροφο που να βλέπει προς το όριο αυτό γιατί δεν βλέπει σε κοινόχρηστο ούτε σε ακάλυπτο του οικοπέδου. Στη θέση του ημιυπαίθριου αυτού όμως θα μπορούσε να υπάρχει χώρος κύριας χρήσης που να φωτίζεται από αυτήν την πλευρά. Μπορώ κάπως να αντιμετωπίσω το θέμα αυτό και να δικαιολογήσω τον ημιυπαίθριο?

Link to comment
Share on other sites

Με το αρθρο 1 παρ. 4 του Ν.2831/2000 προκύπτει ότι δεν επιτρέπεται η κατασκευή η/χ με ανοικτή πλευρά σε αίθριο ή φωταγωγό, αλλά και στους υπαίθριους χώρους του κτιρίου που προκύπτουν από κλιμακώσεις...(το τελευταίο προέκυψε χωρίς να είναι στόχος του άρθρου ...αλλά μάλλον προέκυψε)

Link to comment
Share on other sites

ΓΟΚ 85

http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

Αρθρο 2 - Ορισμοί .

32 Ημιυπαίθριος χώρος είναι ο στεγασμένος χώρος του κτιρίου, του οποίου η μία τουλάχιστον πλευρά είναι ανοιχτή προς τον κοινόχρηστο χώρο ή τους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου που δεν προσμετρώνται στην κάλυψη και οι υπόλοιπες πλευρές του ορίζονται από τοίχους ή κατακόρυφα φέροντα ή μη στοιχεία και χρησιμοποιείται για τη μετακίνηση ή προσωρινή παραμονή ανθρώπων.

33. Υπαίθριος χώρος του κτιρίου είναι ο ελεύθερος χώρος που βρίσκεται πάνω από την οροφή των κλειστών και ημιϋπαίθριων χώρων του.

 

Αρθρο 11 Λειτουργικά και διακοσμητικά στοιχεία στις όψεις των κτιρίων

1. Εξώστες με τυχόν οριζόντια φέροντα ή κατακόρυφα και οριζόντια αρχιτεκτονικά στοιχεία και ημιυπαίθριοι χώροι διατάσσονται ελεύθερα σε οποιαδήποτε όψη και όροφο του κτιρίου

 

2. ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΤ΄ ΑΡΘΡΟ - ΑΡΘΡΟ 1 (Τροποποίηση του άρθρου 2)

Παρ. 4 - Επιτρέπεται η κατασκευή ημιυπαίθριων χώρων, που έχουν ανοικτή πλευρά μόνο προς τους υποχρεωτικούς ακαλύπτους χώρους των οικοπέδων ή τους κοινόχρηστους χώρους.

Ακόμη προσδιορίζεται ως χρήση τους η μετακίνηςη ή η προσωρινή παραμονή ανθρώπων.

 

δυστυχως όπως διαβάζω τον ΓΟΚ νομίζω πως δεν επιτρέπεται

συγκεκριμένα ο χώρος στον οποίο θες να ανόιξεις τον ΗΧ είναι υπάιθριος

αλλά από τον ορισμό του ΗΧ μπορεις να τον ανόιξεις σε κοινόχρηστο χώρο ή ακάλυπτο χώρο

είναι μεν παράλογο αλλά δε βρήκα κάτι διαφορετικο

 

αν κάποιος γνωρίζει κάποια διευκρίνηση ας μας την παραθέσει

 

-------------

Με το αρθρο 1 παρ. 4 του Ν.2831/2000 προκύπτει ότι δεν επιτρέπεται η κατασκευή η/χ με ανοικτή πλευρά σε αίθριο ή φωταγωγό, αλλά και στους υπαίθριους χώρους του κτιρίου που προκύπτουν από κλιμακώσεις...(το τελευταίο προέκυψε χωρίς να είναι στόχος του άρθρου ...αλλά μάλλον προέκυψε)

πάντως το συγκεκριμένο το έχω κάνει πολλές φορές χωρίς να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει παρόμοια περίπτωση με υμιυπαίθριο που βρισκόταν κάτω απο πρόβολο του κτιρίου, και μετά απο πολλά και επαφές με την ΔΟΚΚ η απάντηση ήταν ότι "υπάρχει πρόβλημα με τον ορισμό του υμιυπαιθρίου"... οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.