Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμβαδόν στη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


pa.bra.

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω εκδώσει οικοδομική άδεια τον Ιούλιο του 2022  που αφορά 5ώροφη πολυκατοικία με υπόγειο και δώμα, και καλούμαι να υποβάλλω σχέδια για την σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών.

Το ερώτημα που με απασχολεί είναι το εξής:

 Έχω ισόγεια κατοικία με εσωτερικό εξώστη άνωθεν αυτής όπως και κατοικία 4ου με εσωτερικό εξώστη άνωθεν αυτής.
Στην εμβαδομέτρηση των εσωτερικών  εξωστών για τους σκοπούς της σύστασης.
α) Θα περιλάβω το εμβαδόν της σκάλας ανόδου στο εμβαδόν του εσ. εξώστη; (Στο εμβαδόν του ισογείου  και του 4ου ορόφου η επιφάνεια κάτω από την σκάλα έχει προσμετρηθεί κανονικά.)
β) Θα περιλάβω το εμβαδόν των περιμετρικών τοίχων του εσωτερικού εξώστη στην εμβαδομέτρηση;  
γ) Θα περιλάβω το εμβαδόν της εξωτερικής θερμομόνωσης πάχους 10 εκ.; 
 
Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο αν υπήρχε κάποιο ΦΕΚ για την τεκμηρίωση των παραπάνω.  
 
 
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, pa.bra. said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω εκδώσει οικοδομική άδεια τον Ιούλιο του 2022  που αφορά 5ώροφη πολυκατοικία με υπόγειο και δώμα, και καλούμαι να υποβάλλω σχέδια για την σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών.

Το ερώτημα που με απασχολεί είναι το εξής:

 Έχω ισόγεια κατοικία με εσωτερικό εξώστη άνωθεν αυτής όπως και κατοικία 4ου με εσωτερικό εξώστη άνωθεν αυτής.
Στην εμβαδομέτρηση των εσωτερικών  εξωστών για τους σκοπούς της σύστασης.
α) Θα περιλάβω το εμβαδόν της σκάλας ανόδου στο εμβαδόν του εσ. εξώστη; (Στο εμβαδόν του ισογείου  και του 4ου ορόφου η επιφάνεια κάτω από την σκάλα έχει προσμετρηθεί κανονικά.)
β) Θα περιλάβω το εμβαδόν των περιμετρικών τοίχων του εσωτερικού εξώστη στην εμβαδομέτρηση;  
γ) Θα περιλάβω το εμβαδόν της εξωτερικής θερμομόνωσης πάχους 10 εκ.; 
 
Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο αν υπήρχε κάποιο ΦΕΚ για την τεκμηρίωση των παραπάνω.  
 
 

Στην σύσταση θα αναγράψεις τις επιφάνειες όπως στο Δ.Κ. της οικοδομική άδειας.  Σχετικό ΦΕΚ απ΄όσα γνωρίζω δεν νομίζω να υπάρχει. Γενικά στις συστάσεις το βασικό είναι να προσδιορίζεις ευκρινώς τις Ο.Ι. με τα ανάλογα ποσοστά τους . Συμβουλέψου και τον συμβολαιογράφο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.