Μετάβαση στο περιεχόμενο

Mεταπτυχιακές Σπουδές


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!

 

Είμαι τελειόφοιτη του τμήματος Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης του Πολυτεχνείου Κρήτης και προβληματίζομαι με τον αν ακολουθήσω μεταπτυχιακές σπουδές ή όχι.

Και αν ναι σε ποια σχολή?Στη σχολή μου τα μεταπτυχιακά που θα με ενδιέφεραν είναι 'Επιχειρησιακή έρευνα' και 'Οργάνωση και Διοίκηση'.

Ο τελικός βαθμός πτυχίου μου πιθανόν να είναι γύρω στο 7-7,2.

Οπότε δεν έχω πολλές πιθανότητες για άλλες σχολές, σωστά?(πχ ΕΜΠ)

Θα μου συνιστούσατε να κάνω μεταπτυχιακό (γενικά - με βάση τις τωρινές συνθήκες) και αν ναι στη σχολή μου??'Ακούγονται' τα μεταπτυχιακά του ΠΚ?'Η δεν έχει σημασία?

Έχω πιθανότητες για άλλα πολυτεχνεία ή ο βαθμός είναι από 7,5 τουλάχιστον και πάνω?

 

Ευχαριστώ πολύ!!

 

? Ίσως θα έπρεπε να ανοίξω new topic, ίσως πάλι κ όχι...:PP

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν ο πρωτος λογος που θελει κανεις να κανει μεταπτυχιακο ειναι

το προσωπικο ενδιαφερον και απο κει και περα ισως του φανει

και χρησιμο στην δουλεια του, αξιζει να το κανει.Ετσι κι αλλιως

οι δουλειες ειναι ανυπαρκτες οποτε απο το να πινεις 4 καφεδες την

μερα(αν σου περισσευουν...) ενα μεταπτυχιακο μπορει να φανει

πολυ χρησιμο.

 

Αν κανεις δεν ενδιαφερεται για περεταιρω εμβαθυνση τοτε

ειναι απολυτο χασιμο χρονου,το πιο πιθανο ειναι οτι δεν

θα του φανει αμεσα χρησιμο.

 

Για μενα ο λογος που κανω μεταπτυχιακο ειναι το προσωπικο

ενδιαφερον, η θεληση να παω ενα βημα παρακατω και να γινω

καλυτερος σαν επιστημων/μηχανικος και να βελτιωσω τις

ικανοτητες μου αλλα και να εχω ενα επιπλεον εφοδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι φοιτητης του τμηματος πολιτικων μηχανικων στο Α.Π.Θ. Εχω επιλεξει το Συγκοινωνιακο τομεα και με το καλο φετος τελειωνω και σκεφτομαι να κανω το βημα στο εξωτερικο του χρονου για μεταπτυχιακο. Θα ηθελα να ρωτησω αν παιζει ρολο ο βαθμος πτυχιου , αν ο τομεας που εχεις επιλεξει παιζει ρολο σε αυτο που θα κανεις και τι πιστευετε οτι θα ητανε καλο να ακολουθησει καποιος για επιπλεον σπουδες.

Link to comment
Share on other sites

Απο το ΑΠΘ θες τουλάχιστον πτυχίο 7 για τα καλα Πανεπιστήμια στην Αγγλια, ΗΠΑ, Ολλανδία, Ελβετία. Ο τομέας μόνο επικουρικά. Συγκοινωνιακος τομεας γενικά δεν έχει δουλεία στην Ελλάδα εκτος απο 2-3 μεγάλα γραφεία. Ιδανικά Μαστερ (προσωπική γνωμη) είναι ανθεκτικότητα κατασκευών, Construction management, Construction risk management, Transportation Engineering and Planning, Offshore Structures (παίζεις και με ΑΠΕ άνετα). Τώρα εαν θες να βγάζεις πολλά χρήματα χωρίς ανταγωνισμό (EU Patent Officer).

 

http://www.mastersportal.eu/students/browse/programme/12786/intellectual-property-law-and-knowledge-management-msc.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η γνώμη μου είναι ότι δεν είναι απαραίτητο να συνεχίσεις με τα συγκοινωνιακά. Καλύτερα να δεις τι ζητάει η αγορά και με αυτό το κριτήριο να αποφασίσεις. Κυρίως όμως να σκεφτείς που θέλεις να εργαστείς. Αν θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακά στο εξωτερικό και αφήνεις ανοιχτό το ενδεχόμενο να δουλέψεις στη χώρα που θα πας τότε θέλει αρκετό ψάξιμο. Έχω φίλους που πήγανε Ολλανδία για μάστερ (αγγλόφωνο) και μείνανε εκεί για δουλεά με πολύ καλές συνθήκες και αποδοχές. Έχω και φίλους εργολάβους στην Ελλάδα που κάνουν έργα δημοσίου και έχουν φεσωθεί για τα καλά γιατί το δημόσιο καθυστερεί πολύ τις πληρωμές, με αποτέλεσμα να τους τα παίρνουν οι τράπεζες. Όσο για τα ιδιωτικά έργα, τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα εδώ. Τι να πω, δύσκολοι καιροί για όλους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.