Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκελετός χωρίς μπετονιέρα και πρέσσα


vagroul

Recommended Posts

απο οτι εχω δεί φέρουσα τοιχοποιία εξωτερική υπερμπατική σε συνδυασμό με εδαφος

ημιβραχώδες αντέχει!!!

βέβαια δεν είμαι ειδικος αλλά το εχω δει και μου το επιβεβαιωσε φίλος Π.Μ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και με την φέρουσα τοιχοποιία δεν γλυτώνεις τα μπετά... Και στην ελεύθερη πλευρά του νέου κτιρίου θα πρέπει να γίνει ενισχυμένο πέδιλο για να αποφευχθούν οι ρωγμές...

 

Πάντως αν έχεις μια μελέτη σύνθεσης και κάτσεις πάνω από το κεφάλι τους, όλα γίνονται...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι φθηνά τα εργατικά στην περιοχή σου. Αν ναι, υπάρχουν λύσεις χωρίς να κάνεις τον δρόμο και χωρίς μπετονιέρα και πρέσα.

Ξέρω, είναι χιουμοριστικά τα βιντεάκια αλλά και στην Ελλάδα έτσι δούλευε η προηγούμενη γενιά.

 

1) Μεταφορά τσιμέντου στο επίπεδο του εδάφους χωρίς μπετονιέρα.

 

2) Μεταφορά τσιμέντου στην πλάκα χωρίς πρέσα. (την μπετονιέρα αγνοήστε την. Αντικαθίσταται όπως στο βίντεο 1).

http://www.youtube.com/watch?v=aF8LNm9Kt4g

 

3) Μεταφορά τούβλων χωρίς γερανό/φορτηγό.

 

Τα παραπάνω είναι για ένα ευχάριστο διάλειμμα και για να εκτιμήσουμε ότι υπάρχουν και χειρότερα από αυτά που τραβάμε.

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμησες ...

 

Σκηνικά σαν το 1 και 3 κυρίως , έζησα στη Σέριφο ως βοηθός (γενικών καθηκόντων) σε οικοδομές , από 1978 - 1984 , τα καλοκαίρια για το χαρτζιλίκι.

 

Ειδικά τα τούβλα , τα ανέβαζα στον όροφο με κατασκευή του μάστορα που φοριόταν στην πλάτη και χώραγε καμμιά 80αριά από δαύτα.

 

Σκηνικά σαν το 2 δεν τα θυμάμαι , το 1 πάντως έπαιζε αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.