Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας απο νέο απόφοιτο.


Alexandros Konstantaras

Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ και καλή χρονία. Καθώς ετοιμάζομαι να λάβω την άδεια απο το ΤΕΕ θα ήθελα να ρωτήσω έμπειρους συναδέλφους για συμβουλές σχετικά με την ανεύρεση εργασίας. Είμαι πολιτικός μηχανικός απο επαρχιακή πόλη χωρίς οικογενειακό υπόβαθρο στο χώρο. Κάνω μεταπτυχιακό στην υδραυλική μηχανική και παράλληλα θα ήθελα να αποκτήσω τις πρώτες μου εργασιακές εμπειρίες καθώς γνωρίζω ότι η σχολή απέχει αρκετά από όσα ζητούνται στο επάγγελμα. Παράλληλα μαθαίνω γερμανικά ώστε στο μέλλον να κοιτάξω και για ευκαιρίες στην ευρώπη, απλά θα ήθελα πρώτα να έχω μια ιδεά και 1-2 χρόνια εμπερία. Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι έμπειρος,

Το αντικείμενου του Έλληνα μηχανικού έχει μπόλικη  δουλειά, λεφτά δεν έχει,

Τώρα από μισθό σαν πολ. μηχ εξαρτα΄ται που θα δουλεύεις,

Σε τεχνικά γραφεία από 600 μέχρι 1000(άν έχεις γνώσεις από 4495/17)

Σε μελετητικά δε ξέρω τι πληρώνουν αν και δε νομίζω να έχεις καλύτερες απολαβές

Τεχνικές εταιρείες ως μηχανικός εργοταξίου έχεις καλές απολαβές πχ ένας μέσος μισθός σε μία από τις 4 μεγάλες εργοληπτικές (ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ,ΑΒΑΞ) είναι γύρω στα 1500 ευρώ και ανεβαίνεις αλλά τα ωράρια είναι εξαντλητικά πέραν του οχταώρου

Για μένα γύρισε τα όλα ώστε να έχεις σαφή άποψη για το τι θες να ακολουθήσεις επαγγελματικά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς όπως τα λές είναι, πολλόι γνωστοί μου δουλεύουν με 600-1000 ευρώ,δεν έχω θέμα αρχικά με τις απολάβές καθώς γνωρίζω ότι και λόγω απειρίας αυτές θα είναι, το μεγάλο ζήτημα είναι ότι ακόμα και αυτές οι θέσεις ζητάνε εμπειρία. Η αρχική πρόσβαση στην αγορά είναι αυτό που φαντάζει δύσκολο.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Alexandros Konstantaras
προσθήκη τονισμού
Link to comment
Share on other sites

ξεκινάς σε κάποιο γραφείο (ακόμη και εκτός της περιοχής σου π.χ. σε νησί κλπ) ως χαμάλης-μηχανικός με 6 έως 10 εκατοστάρικα (αν και πιστεύω τα 6 είναι ψίχουλα) και μόλις πατήσεις λίγο στα πόδια σου, ανοίγεις δικό σου γραφείο (αυτά για Ελλάδα και με κανένα συγγενή μηχανικό στο background).

για εξωτερικό ας πούνε οι συνάδελφοι που έχουν εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, body125z said:

ξεκινάς σε κάποιο γραφείο (ακόμη και εκτός της περιοχής σου π.χ. σε νησί κλπ) ως χαμάλης-μηχανικός με 6 έως 10 εκατοστάρικα (αν και πιστεύω τα 6 είναι ψίχουλα) και μόλις πατήσεις λίγο στα πόδια σου, ανοίγεις δικό σου γραφείο (αυτά για Ελλάδα και με κανένα συγγενή μηχανικό στο background).

για εξωτερικό ας πούνε οι συνάδελφοι που έχουν εμπειρία...

Κατα εκει θα κατευθυνθώ, πιστευεις οτι στα νησια υπαρχει μεγαλυτερη ζήτηση; Το μόνο που με απασχολει ειναι οτι οι πιο πολλοι ζητανε ηδη 2-3 χρονια εμπειρια σε επίβλεψη π.χ. Αν εστελνα σε μια τετοια θεση χωρις εμπειρια θα θεωρουνταν σαν να μη ξερω που βαδίζω;

 

16 ώρες πριν, Panagiotis Andrianopoulos said:

Αν και δεν είμαι έμπειρος,

Το αντικείμενου του Έλληνα μηχανικού έχει μπόλικη  δουλειά, λεφτά δεν έχει,

Τώρα από μισθό σαν πολ. μηχ εξαρτα΄ται που θα δουλεύεις,

Σε τεχνικά γραφεία από 600 μέχρι 1000(άν έχεις γνώσεις από 4495/17)

Σε μελετητικά δε ξέρω τι πληρώνουν αν και δε νομίζω να έχεις καλύτερες απολαβές

Τεχνικές εταιρείες ως μηχανικός εργοταξίου έχεις καλές απολαβές πχ ένας μέσος μισθός σε μία από τις 4 μεγάλες εργοληπτικές (ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ,ΑΒΑΞ) είναι γύρω στα 1500 ευρώ και ανεβαίνεις αλλά τα ωράρια είναι εξαντλητικά πέραν του οχταώρου

Για μένα γύρισε τα όλα ώστε να έχεις σαφή άποψη για το τι θες να ακολουθήσεις επαγγελματικά

Αν παρακολουθούσα καποιο σεμιναριο για το νόμο περι αυθαιρέτων θα αντισταθμίζε πιστευεις την ελλειψη εμπειρίας; Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

η εμπειρία των 2 ετών που ζητάνε στην ουσία είναι να ξέρεις πάνω κάτω τα βασικά σε μια επίβλεψη, αν έχεις κάνει κάποια πρακτική ή κανά δύο καλοκαίρια σε κανένα συνάδελφο δίπλα, θα έχεις αυτή την αρχική εμπειρία που χρειάζεται... τα νησιά τα ανέφερα γιατί εκεί συνήθως βγαίνουν και αρκετές άδειες

όσο αφορά σεμινάρια για αυθαίρετα, σα θεωρία καλά θα είναι, αλλά αν δεν ανακατευτείς στην πράξη με αυθαίρετα (όπου και κάθε περίπτωση είναι και με τα ιδιαίτερά της) και αν δε συνδυάσεις τις θεωρητικές γνώσεις, με το υλικό που έχει μαζευτεί εδώ στο φόρουμ και τις ερωτοαπαντήσεις του ΤΕΕ Πελοποννήσου (που ως επί το πλείστο δίνουν κάποιες καλές κατευθυντήριες γραμμές) μόνο τότε θα καταφέρεις να μπεις στο κλίμα των αυθαιρέτων.. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.