Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία σχετικά με την ονομασία κατηγορίας ατσαλιού


 
iliekater

Recommended Posts

Θα ήθελα να σας παρακαλέσω αν γνωρίζει κανείς να μου πει τι κατηγορία χάλυβα οπλισμού είναι ο Bst 42/50 RU (ST II) DIN 488 (το αντέγραψα όπως ακριβώς το βρήκα γραμμένο) .

Και πρακτικά εάν έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με τον τωρινό S500 ;

Link to comment
Share on other sites

Ισως αυτή η σύνδεση σχετικά με τα χαρακτηριστικά του ΒSt 500 S, φανεί χρήσιμη.

 

 

 

Edit:

edit: τώρα ειδα ότι άλλον χάλυβα λες εσύ άλλο λέει το link του costasv

 

Μάλλον βιάστηκα...

Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα 12 του λινκ του costav ο Bst500S ειναι στο κάτω όριο στις τιμές του Β500Α (S500s)

 

ο S500 έχει καμμια δεκαετία που καταργήθηκε και ο S500s καμιά διετία αλλά έχει και πάνω όριο, χαμηλότερο του B500C

 

οπότε μπορείς να πεις ειναι σαν το χάλυβα που χρησιμοποιούμε σήμερα, τον B500C με λίγο μικρότερες υπεραντοχές

 

edit: τώρα ειδα ότι άλλον χάλυβα λες εσύ άλλο λέει το link του costasv

 

edit2: έλα το βρήκα διαρροή 42 kg/mm2, αστοχία 50 kg/mm2 με elogation 12%, χμμμμμ.... S400s περίπου (ειναι συγκολλήσιμος)

 

λίγο καλύτερες αντοχές, λίγη χειρότερη παραμορφωσιμότητα από S400s

 

τελικά τι φάκιν χάλυβα φτιάχναμε, δεν πρόκειται να το καταλάβω ποτέ, δική μας πατέντα

Link to comment
Share on other sites

Βασικά και εγώ ως 500 θα τον καταλάβαινα καθώς έτσι βγάζει ένα νόημα η ονομασία .

Α , και ναι , ο τρέχων είναι ο Bc500 . Με έφαγε η συνήθεια .

 

Μεταβολή :

τελικά τι φάκιν χάλυβα φτιάχναμε, δεν πρόκειται να το καταλάβω ποτέ, δική μας πατέντα
Ποιός είπε πως η πρωτοτυπία των ελλήνων έπαψε στην αρχαιότητα ; ! Απλά αναστάλθηκε !
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Στην μελέτη που έχω στα χέρια μου αναφέρει "χάλυβας S 500 D (κύριος οπλισμός και συνδετήρες)" , ρώτησα στην εταιρεία που θα προμηθευτούμε τα σίδερα και μου είπαν πως δεν υπάρχει αυτός ο τύπος στην Ελλάδα και αντ'αυτού θα χρησιμοποιήσουμε S 500 C που είναι λένε το ίδιο. Ποια είναι η γνώμη σας?

Εν τω μεταξύ τον τύπο S500D δεν τον βρίσκω πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.