Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποχρέωση μόνωσης σε γειτονικό σπίτι.


Recommended Posts

Αξιότιμα μέλη,

Θα ήθελα να σας θέσω μια ερώτηση. Χτίζω σπίτι, μεσοτοιχία με άλλο σπίτι γειτονικό κατά το ήμισυ. Το μισό σπίτι μου έχει μεσοτοιχία με το γειτονικό σπίτι και η αυλή μπροστά από το σπίτι μου έχει τον τοίχο του άλλου μισού σπιτιού του γείτονα. Ενώ τελείωσαν οι χωματουργικές εργασίες, γνώριζα από τον μηχανικό ότι θα πρέπει να φτιαχτεί ένα μικρό τοιχίο για να μην εφάπτονται ο κήπος μου με τον τοίχο του γείτονα.

Σήμερα με ενημέρωσε ότι θα πρέπει να σκάψουμε έως και τη "ρίζα" του γειτονικού σπιτιού, να μονώσω τον γειτονικό τοίχο και έπειτα να υψωθεί το τοιχίο της περίφραξης. 

Ισχύει ότι έχω υποχρέωση να μονώσω το γειτονικό τοιχίο;

Link to comment
Share on other sites

πάγια αρχή του φόρουμ είναι να μην εμπλεκόμαστε σε δουλειές συναδέλφων

συνεπώς, και λόγω του ότι τα παρατιθέμενα στοιχεία δεν είναι επαρκή, δεν μπορεί να δοθεί απάντηση

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Κατερίνα 86 said:

Αξιότιμα μέλη,

Θα ήθελα να σας θέσω μια ερώτηση. Χτίζω σπίτι, μεσοτοιχία με άλλο σπίτι γειτονικό κατά το ήμισυ. Το μισό σπίτι μου έχει μεσοτοιχία με το γειτονικό σπίτι και η αυλή μπροστά από το σπίτι μου έχει τον τοίχο του άλλου μισού σπιτιού του γείτονα. Ενώ τελείωσαν οι χωματουργικές εργασίες, γνώριζα από τον μηχανικό ότι θα πρέπει να φτιαχτεί ένα μικρό τοιχίο για να μην εφάπτονται ο κήπος μου με τον τοίχο του γείτονα.

Σήμερα με ενημέρωσε ότι θα πρέπει να σκάψουμε έως και τη "ρίζα" του γειτονικού σπιτιού, να μονώσω τον γειτονικό τοίχο και έπειτα να υψωθεί το τοιχίο της περίφραξης. 

Ισχύει ότι έχω υποχρέωση να μονώσω το γειτονικό τοιχίο;

ΚΤΙΡΙΟΔΟΜΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ (εν ισχύ) Απόφαση 3046/304/89
Άρθρο 23: Φύτευση οικοπέδων..................................................4. Κατά τη φύτευση δένδρων ή θάμνων κοντά σε κτίρια ή δομικά έργα και ανάλογα με τις ιδιότητες του ριζικού συστήματος των φυτών πρέπει να λαμβάνονται κατάλληλα μέτρα για την αποφυγή βλάβης αυτών των κτιρίων ή δομικών κατασκευών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, spafent said:

ΚΤΙΡΙΟΔΟΜΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ (εν ισχύ) Απόφαση 3046/304/89
Άρθρο 23: Φύτευση οικοπέδων..................................................4. Κατά τη φύτευση δένδρων ή θάμνων κοντά σε κτίρια ή δομικά έργα και ανάλογα με τις ιδιότητες του ριζικού συστήματος των φυτών πρέπει να λαμβάνονται κατάλληλα μέτρα για την αποφυγή βλάβης αυτών των κτιρίων ή δομικών κατασκευών.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.