Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσαύξηση Ύψους (Άρθρο 15, παρ. 8 Ν. 4067/12 ως ισχύει)


Recommended Posts

26 λεπτά πριν, kan62 said:

Κανείς δεν είπε ότι ο νόμος είναι τέλειος, αλλά δεν είναι και ο πρώτος οικοδομικός κανονισμός της χώρας. Υπάρχουν κανόνες της πολεοδομικής νομοθεσίας απαράβατοι στις αλλαγές κανονισμών.

Από την πρώτη μου λοιπόν χρονιά στο επάγγελμα ισχύει με ΠΔ το κίνητρο του 1μ. για τη δημιουργία χώρων στάθμευσης στην pilotis.

Δεν θα μου πει καμιά λοιπόν διευθύντρια να ρωτήσω το ΣΑ αν μου επιτρέπει να εφαρμοστεί ή όχι ότι έχει οριστεί με ΠΔ. Ούτε η ίδια θα το πει άμα τη ρωτήσεις.

Και να με βάλεις να διαλέξω αν θα στέλνω στο ΣΑ όλες τις pilotis της Αθήνας, θα σου απαντήσω ότι το παίρνω πάνω μου και δεν θα ρωτάω κανένα γιατί ακόμη σέβομαι τη λειτουργία του οργάνου ΣΑ. Με όλα του τα προβλήματα, τα οποία πρέπει να λύνονται και όχι να πολλαπλασιάζονται ...

Έχουν προστεθεί πάντως 2 νέοι τρόποι με τους οποίους μπορείς να πάρεις το 1μ δεν είναι ίδιος ο νόμος ούτε ως προς αυτό το σημείο.

Επίσης επειδή κάτι ίσχυε κάπως δεν σημαίνει ότι όταν ένας νόμος τροποποιηθεί δεν μπορεί πλέον να έχει με δυσμενεστερες προϋποθέσεις.

Σε κάθε περίπτωση ότι νομίζει ο καθένας ας κάνει.

Edited by Latg
Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 15 ως έχει σήμερα μας δίνει την δυνατότητα να συνδυάσουμε δύο από τις τέσσερις περιπτώσεις α,β,γ,δ για προσαύξηση +2μ. και προσπαθώ να ξεκαθαρίσω αν μπορώ να συνδυάσω τις περιπτώσεις α και β δεδομένου ότι στο το μελέτη κτίριο που έχω ολόκληρη η pilotis πλην της εισόδου και του διαδρόμου οδεύσης πεζών προς αυτή καταλαμβάνεται από θέσεις στάθμευσης αυτοκινήτων με αποτέλεσμα ακόμη και αριθμητικά η επιφάνεια των θέσεων στάθμευσης να είναι μεγαλύτερη του 50% του ισογείου.

Ποια είναι η άποψη σας για την ερμηνεία αυτή?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σας

Α15 8 συνδυασμός α+γ περίπτωσης για τα +2μ

Μπορώ επιπλέων αυτών να προσθέσω το ύψος 3.40-4.20 που μου επιτρέπει το Α19 2αi

σε αριθμους, έστω Ηmax 8.50μ  +2μ + 3.40μ = 13.90??

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Latg said:

Το 3,40 δεν μετρά στο ύψος.

Ο χώρος 35τμ είναι κατασκευή που επιτρέπεται στο δώμα του κτιρίου (δες και τον τίτλο του άρθρου 19)

Ευχαριστώ για το άμεσο της απάντησης !

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.