Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναζήτηση άδειας μέσω συστήματος TEE


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα κάποια βοήθεια παρακαλώ όσον αφορά τον τρόπο αναζήτησης οικοδομικών αδειών μέσω του συστήματος ΤΕΕ με το παρακάτω link:

https://services.tee.gr/adeiapublic/faces/main

Αρχικά, θα πρέπει να συμπληρωθούν ΟΛΑ τα πεδία (Α/Α αίτησης, Α/Α πράξης ++) χωρίς να υπάρχει κανένα κενό κελί.., διαφορετικά δεν προχωράει  η αναζήτηση? Ή γίνεται για παράδειγμα να πατήσω λέξεις κλειδιά και έτσι να εμφανιστούν κάποια αποτελέσματα επιλογών? Ό,τι και να βάλω δεν μου εμφανίζεται τίποτα και το έχω προσπαθήσει πολλές φορές και με διάφορους τρόπους αναζήτησης, ακόμα και συμπληρώνοντας όλα τα στοιχεία μιας άδειας που έχω βγάλει η ίδια ώστε να δω εάν όντως θα μου εμφανιστεί τίποτα..πλήρης αποτυχία.

Θα ήθελα να μπορώ να βρίσκω άδειες/ σχέδια από κτίρια που μου αρέσουν πολύ, και για το οποία πχ μπορεί να γνωρίζω μόνο 1.την ακριβή διεύθυνση και 2.το όνομα εκάστοτε μελετητή. Είναι εφικτό κάτι τέτοιο? Εάν όχι πείτε μου παρακαλώ τη διαδικασία για να δω τί κάνω λάθος.

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, Terra_4 said:

....

Θα ήθελα να μπορώ να βρίσκω άδειες/ σχέδια από κτίρια που μου αρέσουν πολύ, και για το οποία πχ μπορεί να γνωρίζω μόνο ....

ρωτάς για κτήρια που έβγαλαν τα 3 τελευταία χρόνια άδεια ή και πριν 10 - 20 - 30 χρόνια άδειες?

Link to comment
Share on other sites

Για κτίρια, η άδεια των οποίων έχει βγει ηλεκτρονικά μέσω e-adeies. Στην αναζήτηση πρέπει να συμπληρωθούν όλα τα απαιτούμενα για να βρεθεί αποτέλεσμα? Δεν μου βγάζει τίποτα σαν αποτέλεσμα, ίσως κάνω κάτι λάθος..αυτό ψάχνω. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Terra_4 said:

.... ίσως κάνω κάτι λάθος..αυτό ψάχνω. Ευχαριστώ πολύ

δοκίμασε με κτίριο που τώρα ξεκίνησε και είναι στα μπετά ή τούβλα..... οπότε 90% είναι πρόσφατη άδεια με το ε άδειες

Επικουρικά επειδή θα είναι οικοδομή αναγράφει στην Οικοδομή και τον αριθμό αδείας οπότε θα μπορείς να το διπλοτσεκάρεις 

(δεν είναι πολλά πιά άλλα όλο και κάτι θα βρεις κι ας μη είναι από τα επιλεγμένα για εσένα)

 

Ενημέρωσε για το αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Τα ηλεκτρονικά ψαχτήρια (ευρετήρια) είναι 2 ειδών: α) έξυπνα ψαχτήρια ασαφούς αναζήτησης εως και με τεχνητή νοημοσύνη (google κλπ.) και β) χαζά ψαχτήρια ακριβίας (βλ. ελληνικά site ειδικά Δημοσίων φορέων ή όσα απευθύνονται στο ευρύ κοινό)

Στα πρώτα θα πάρεις αποτελέσματα ακόμα κι αν γράψεις "ψάχνω μια οικοδομική άδεια απέναντι από το σπίτι που μένω" ...

Στα δεύτερα για να πάρεις αποτελέσματα θα πρέπει να πετύχεις ακριβή αντιστοιχία... Οπότε γράφουμε όσο λιγότερα γίνεται και όσο πιο εύστοχα, προκειμένου να καθοδηγήσουμε το ευρετήριο στον περιορισμό των αποτελεσμάτων.

Δυστυχώς το ευρετήριο ηλεκτρονικών αδειών (εννοείται ότι είναι ένα φτηνό ευρετήριο ακριβείας που απαιτεί από τον χρήστη να "πετύχει" τα κατάλληλα κλειδιά) δεν έχει καν τα σωστά πεδία αναζήτησης για το φιλτράρισμα ... (τίτλος άδειας? περιοχή? ΟΤ ? εντός/εκτός σχεδίου? κατηγορία άδειας?), αλλά αυτό μπορεί να έγινε και σκόπιμα... Και φυσικά πρέπει να συμπληρώσουμε και captcha σε κάθε αναζήτηση ...

Όσο λιγότερα γράψουμε τόσο περισσότερα αποτελέσματα θα πάρουμε:

Αρχικά δοκιμάστε να βάλετε μόνο Δήμο προκειμένου να σιγουρετείτε ότι λειτουργεί

Στα στοιχεία π.χ. της οδού γράψτε εκ του ασφαλούς μόνο τα γράμματα για τα οποία είστε σίγουροι

π.χ. δεν γράφω Λεωφόρος Κηφισίας, γιατί μπορεί αυτό να έχει εισαχθεί με πολλούς διαφορετικούς τρόπους: Λ. Κηφισίας, Λεωφ Κηφισίας, μέχρι και ανορθόγραφα οπότε δεν πετυχαίνει ... για αρχή θα έγραφα σκέτο κηφ και χωρίς νούμερο

Κάθε πεδίο που συμπληρώνεται θα προσπαθήσει το ευρετήριο να το αντιστοιχίσει, αλλιώς επιστρέφει χωρίς αποτέλεσμα 

Στην πράξη όμως η άδεια μπορεί να έχει οδό αλλά όχι αριθμό οπότε αν εσείς βάζετε αριθμό, τότε δεν θα πάρετε αποτέλεσμα...

Γενικά με αρκετές δοκιμές είναι εύκολο να καταλάβει κανείς πώς λειτουργεί.

Ελπίζουμε να βελτιωθεί στο μέλλον αν και δεν βλέπω καμία πρόθεση...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Πράγματι το σύστημα αναγνωρίζει πάρα πολύ συγκεκριμένη πληροφορία.. με αυτά που μου είπατε και με δοκιμές πολλές το κατάλαβα πλέον, καλή συνέχεια σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.