Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποτύπωση παλαιού κτίσματος


Recommended Posts

καλημερα σε ολους,

θα ηθελα την γνωμη σας για μια δουλεια που μου ετυχε θελω να κανω νεα συσταση σε συμβολαιογραφο μιας παλιας οικιας σε ενα μικρο σχετικα οικοπεδο 12 χ 15 το σπιτι κατοικειτε απο μια ηλικιωμενη και δεν ειναι ευκολο να εχω αμεσα προσβαση στο εσωτερικο,καταφερα και πηρα τα σχεδια απο την αδεια του 65 παρακαλω και λεω να τα συμβουλευτω ωστε να κανω την συσταση

το σπιτι αναμενεται να κατεδαφιστει καποια στιγμη για να γινει νεο.

λετε να μην ειναι αξιοπιστα και να παω να μετρησω αναλυτικα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και σε σένα.

Εννοειτε θα πάς να μετρήσεις τουλάχιστον το περίγραμμα του κτιρίου με ακρίβεια .Φαντάζομαι σε αυτό θα έχεις πιό έυκολα πρόσβαση.Αλλωστε ευτό που σε ενδιαφέρει είναι το εμβαδό του ισογειου κτιρίου και όχι η εσωτερική διαρρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας και μετρήσεις και δεις ότι έχει διαφορά ??? Τι θα κάνεις ???

Νομίζω πως σε ένα παλιότερο POST είχε αναλυθεί ..

Εγώ πάντως είμαι υπερ της άποψης πως πρέπει να συμβουλευτείς μόνο την άδεια .. τουλάχιστον για κάνεις την σύσταση....

 

Πάντως για να μην έχεις και αμφιβολίες κάνε οπτικό έλεγχο

Παράδειγμα βάλε κάποιο στάνταρ όπως ανοίγματα και σύγκρινε με αυτό το περίγραμμα ..

 

Πάντως στην χώρα μας συμβαίνει το εξής ... Έχει αυθαίρετο ένα οικόπεδο γίνεται μια αποτύπωση η συμβολαιογράφος με τρικ αποφευγει να αναφερθεί στην οικοδομική άδεια ... γίνεται παράδειγμα μεταβίβαση - πληρώνει ο πελάτης συμβολαιογράφο και εφορεία και όλοι είναι μια χαρά !!!!!

 

Μου έτυχε πρόσφατα κάτι παρόμοιο όπου υπήρχε σε ένα κτίσμα υπόστεγο βγήκε άδεια προσθήκης (!!!!!!!!!!) από πάνω χωρίς αλλαγή χρήσης ... μετά απο 20 χρόνια ο πατέρας μεταβίβασε τον κάτω όροφο στην κόρη ΣΑΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑ (συμβολαιογράφος - εφορεία το δέχτηκαν) και τώρα που η κόρη ήθελε να κάνει νέα προσθήκη κατ' επέκταση πολεοδομικά δεν γίνεται ....

Μα σου λέει τόσα χρόνια το πληρώνω σαν σπίτι (ΔΕΗ, ΟΤΕ, Εφορεία...)

Για αυτό λέω ζούμε στην χώρα του παραλόγου !!!!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν εχω δει το παλαιοτερο ποστ να ρωτησω αν συμβουλευτω την αδεια πρεπει να κανω καποια επισημανση καπου πχ τα σχεδια αυτα προηλθαν απο την αδεια που εξεδωσε ο ταδε μηχανικος την ταδε ημερομηνια γιατι αλλιως θα σου πει ο αλλος οτι πραγματι το μετρησες και το βρηκες τοσο...

Link to comment
Share on other sites

Μα εσύ κλήθηκες να κάνεις σύσταση και πες στον "αλλον" πως είναι πρόβλημα η ηλικιωμένη ... Επίσης πες σου πως τα τυχόν αυθαίρετα που θα προκύψουν θα πρέπει να νομιμοποιηθούν ... θα δεις ότι θα του κοπούν οι "ερωτήσεις" :D

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω μια γνώμη χωρίς να θέλω να σε τρομάξω

 

να το αποτυπώσεις κανονικότατα και το οικόπεδο

γιατί πολλές φορές αυτά με τις ηλικιωμένες

είναι εκ του πονηρού

 

μπορεί άλλα να σου λένε και άλλα να κάνουν

και να διαβάσεις προσεκτικά και το συμβόλαιο

μήπως υπάρχουν διαφορές στα μετρά του οικοπέδου

προς τα πάνω (έχουν πάρει από το δρόμο ή από το γείτονα)

 

επίσης εγώ γράφω και στον τίτλο αναλυτικά για τι θέλουν το σχέδιο

και προτείνω οι σφραγίδες και οι υπογραφές να μην είναι με μαύρο μελάνι

 

άμα γίνει η στραβή ο ιδιοκτήτης, ο δικηγόρος και ο συμβολαιογράφος δεν θα ξέρουν τίποτε

για όλα φταίει ο μηχανικός

ακόμη και ποσοστό αποζημίωσης της αξίας του ακίνητου μπορούν να διεκδικήσουν

δεν αξίζει το ρίσκο για 500 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τις υπερβάσεις

πόσο σοβαρές είναι πχ μιλάμε για 10 cm οπότε και τα παλαιά σχέδια να χρησιμοποιήσεις δε χάθηκε ο κόσμος , απλά δεν εφαρμόσθηκαν τέλεια

 

Αν έχει διαφορά η εσωτερική διαρρύθμιση και το περίγραμμα είναι σωστό εγώ θα προτιμούσα να δείξω το υπάρχον δεδομένου ότι ο συμβολαιογράφος περιγράφει τους χώρους συνήθως με τη γειτνίαση και τον προσανατολισμό , όμως και τα παλιά να μπουν ίσως δεν πειράζει

γι' αυτό ρίξε μια ματιά και στο προηγούμενο συμβόλαιο να δεις αν περιγράφει την κατοικία

και σίγουρα για μελλοντικές προσθήκες αυτές οι διαφορές θα δημιουργούν πρόβλημα

 

Αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με την κατοικία τότε οπωσδήποτε θα την έδειχνα ως έχει και θα τόνιζα παντού τη λέξη ΑΠΟΤΎΠΩΣΗ ΥΠΆΡΧΟΥΣΑΣ ΚΑΤΆΣΤΑΣΗΣ

 

Αν υπάρχει πρόβλημα με το οικόπεδο, νομίζω πως το πρόβλημα γίνεται πιο σοβαρό. Κοίτα στο προηγούμενο συμβόλαιο την “πορεία” του οικοπέδου με ιδιαίτερη προσοχή στις δηλώσεις για εισφορά σε γη ή χρήμα

Κοινώς μπορεί να προσπαθούν να οικειοποιηθούν και να νομιμοποιήσουν καταπάτηση δημόσιας ή γειτονικής έκτασης (εγώ δε θα υπέγραφα)

 

Τέλος, αν βρεις έντονες διαφορές ενημέρωσε τον ιδιοκτήτη πριν κάνεις όλα τα σχέδια και για τις συνέπειες των διαφορών σε μέτρα (για μελλοντική προσθήκη ή για πρόστιμο στην εφορεία κλπ)

 

πάντως η αντίδραση έχει να κάνει και με τις προθέσεις του ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

Αν επρόκειτο για νέα οικοδομή με φυσιολογικές αποκλίσεις και κλειστούς Η/Χ θα το έδειχνα όπως στην άδεια ώστε να είναι σωστή η δόμηση

αν έχουν κλείσει pilotis ή γκαράζ και σε πιέζουν να ένας τρόπος για να μην αλλάξουν τα χιλιοστά είναι να δείξεις με διακεκομμένη το περίγραμμα (και όχι κλειστό χώρο) χωρίς να δώσεις χιλιοστά και ο συμβολαιογράφος να το περιγράψει ως χώρο αποκλειστικής χρήσης του Τάδε (όχι φυσικά ότι αυτό είναι έντιμο) όμως για το τελευταίο δεν είμαι απολύτως σίγουρη.

 

Αυτααααααααα

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με την κατοικία τότε οπωσδήποτε θα την έδειχνα ως έχει και θα τόνιζα παντού τη λέξη ΑΠΟΤΎΠΩΣΗ ΥΠΆΡΧΟΥΣΑΣ ΚΑΤΆΣΤΑΣΗΣ

 

πίστεψε με δεν θα ίδρωνε το αυτί (η μάλλον το μάτι) του συμβολαιογράφου και θα κατέληγε σε αυτό που περιγράφω στο παραπάνω POST

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.