Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιοι υπογράφουν μελέτη πυρασφάλειας;


Recommended Posts

Είμαι νέος μηχανικός και θέλω να ασχοληθώ με μελέτες πυρασφάλειας. Μήπως γνωρίζει κανείς ποιες ειδικότητες μπορούν να κάνουν τέτοιου είδους μελέτες;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ενεργητικη οι Μηχανολογοι και οσοι εχουν τα δικαιωματα αυτων.

 

Μάλλον αυτό ακριβώς ρώτησε ο συνάδελφος...

 

Ενεργητική οι Μηχανολόγοι και οι Πολιτικοί απεριόριστα και οι Αρχιτέκτονες και Τοπογράφοι μέχρι ένα ορισμένο μέγεθος.

Παθητική Μηχανολόγοι, Πολιτικοί, Αρχιτέκτονες, Τοπογράφοι. Αν ξεχνάω κάποια ειδικότητα συμπληρώστε με!

Link to comment
Share on other sites

Οι πολιτικοί υπογράφουν και ενεργητική αλλά μέχρι κάποιο όριο. Νομίζω ότι αν απαιτούνται μόνιμα μέτρα χρειάζεται μηχανολόγος(π.χ. αυτόματο σύστημα πυρόσβεσης )

Link to comment
Share on other sites

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PROSEXI_SEMINARIA/SEMINARIA_NEWN_MHXANIKWN_IOYNIOS_2009/Tab/FIRE_neo3_0.pdf

"Η μελέτη παθητικής πυροπροστασίας θεωρείται μέρος της αρχιτεκτονικής μελέτης και επομένως δικαίωμα υπογραφής έχουν οι ειδικότητες των μηχανικών που σύμφωνα με τα επαγγελματικά τους δικαιώματα έχουν δικαίωμα να υπογράφουν αρχιτεκτονικές μελέτες (Αρχιτέκτονες, Πολιτικοί μηχανικοί, Τοπογράφοι περιορισμένο δικαίωμα).

Η μελέτη ενεργητικής πυροπροστασίας θεωρείται σύνθετη ηλεκτρομηχανολογική μελέτη και επομένως μπορούν να την υπογράφουν μόνο Ηλεκτρολόγοι μηχανικοί, μηχανολόγοι μηχανικοί, ηλεκτρολόγοι μηχανολόγοι μηχανικοί, ναυπηγοί μηχανικοί".

 

Όμως το σημαντικότερο είναι το σχόλιο του συναδέλφου erling.

Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη ενεργητικής πυροπροστασίας θεωρείται σύνθετη ηλεκτρομηχανολογική μελέτη και επομένως μπορούν να την υπογράφουν μόνο Ηλεκτρολόγοι μηχανικοί, μηχανολόγοι μηχανικοί, ηλεκτρολόγοι μηχανολόγοι μηχανικοί, ναυπηγοί μηχανικοί".

 

Πλάκα με κάνεις?????

Εγώ η ίδια έχω υπογράψει 2 φορές Ενεργητική Πυροπροστασία για καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος (και έχουν εγκριθεί και οι 2)... κοιτάξτε την ειδικότητα μου.....και επίσης γνωρίζω υπερβολικά πολλούς Π.Μ. που έχουν υπογράψει ενεργητική....

Η σύνθετη ηλεκτρομηχανολογική μελέτη μ'άρεσε... 2 πυροσβεστήρες, 1 πυροσβεστηκή φωλιά, φώτα στις εξόδους και μια έτοιμη τεχνική έκθεση......

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το σύνθετη έχει να κάνει με την δυνατότητα όλων των μηχανικών να υπογράψουν ηλεκτρομηχανολογικά μέχρι ενός ορίου. Ποιο όριο είναι αυτό δεν το γνωρίζω και την ίδια την πληροφορία δεν την έχω ψάξει. Υποθέτω το ΤΕΕ θα έχει κάτι ανάμεσα σε τόσα ΦΕΚ στα επαγγελματικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.