Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιοι υπογράφουν μελέτη πυρασφάλειας;


Recommended Posts

Kosmel πλακα με κάνεις?Και εγώ επίσης έχω κανει αρχιτεκτονικά.4 παράθυρα 2 πόρτες 5 κολόνες και μία έτοιμη τεχνική περιγραφή και άντε γεια.Δηλαδή ξέρεις τι πίεση πρέπει να έχει μία Π.Φ.?Ξέρεις που χρησιμοποιούνται οι πυροσβεστήρες CO2?Αρε ελληνάρες μηχανικάρες..........

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα από το site του τμήματος Κεντρικής Μακεδονίας του Τ.Ε.Ε. είναι το απόσπασμα του κειμένου που παρέθεσα.

Το link (που δουλεύει) είναι:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PALAIOTERA_SEMINARIA/SEMINARIA_NEWN_MHXANIKWN_IOYNIOS_2009/Tab/FIRE_neo3_0.pdf

 

Πέραν αυτού, υπάρχει το ζήτημα ουσίας (στο οποίο έχει -ήδη- γίνει αναφορά).

Link to comment
Share on other sites

kosmel πλακα με κάνεις?Και εγώ επίσης έχω κανει αρχιτεκτονικά.4 παράθυρα 2 πόρτες 5 κολόνες και μία έτοιμη τεχνική περιγραφή και άντε γεια.Δηλαδή ξέρεις τι πίεση πρέπει να έχει μία Π.Φ.?Ξέρεις που χρησιμοποιούνται οι πυροσβεστήρες co2?Αρε ελληνάρες μηχανικάρες..........

 

Υπάρχει μια διαφορά..... Εγώ την μελέτη ενεργητικής πυροπροστασίας, εκτός του ότι την κάνω...την υπογράφω κιόλλας.... ;)

 

αααααααααα..... και να σου πω και το άλλο? Τα παράπονα σου στο ΤΕΕ και στο ΥΠΕΠΘ... δεν χρειάζεται να επιτίθεσαι σε μένα... εγώ απάντηση σε τέτοιο ύφος για να δείξω το μέγεθος της βλακείας που δέρνει ορισμένους... με συγχωρείς αλλά, όπως έχουν τα ελληνικά δεδομένα, η μελέτη ενεργητικής πυροπροστασίας, δυστυχώς, είναι αυτό που περιέγραψα στο προηγούμενο ποστ μου.... η αλήθεια πονάει...

Link to comment
Share on other sites

Kosmel δεν νομίζω να έχεις και πολύ ιδέα τι είναι ενεργητική πυροπροστασία και δεν την κάνεις αλλά την ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙΣ.Το θέμα της υπογραφής είναι άλλο.Στην μπανανία (Ελλάς) όποιος θέλει υπογράφει ότι να'ναι γιατί ο σύλλογός του έχει μερικούς βουλευτές στη βουλή.Θα σε συμβούλευα να αφήσεις να κάνει τις ενεργητικές κάποιος σχετικός με το θέμα ενεργητική πυροπροστασία γιατί υπάρχει κίνδυνος να καεί κόσμος......εκτός αν και εσύ τελείωσες κανένα υπερ-πολυτεχνείο (γιατί έχουμε πολλούς τέτοιους στο Ελλάντα) που εκτός από γραμικό και ελέυθερο σχέδιο κάνατε και σχεδιασμό υδροδοτικού δικτύου......

Link to comment
Share on other sites

Για να τα βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους, δικαίωμα Η/Μ μελετών έχουμε οι Π.Μ. για ιπποδύναμη μέχρι 40-45hp, κόστος μηχανολογικών εγκαταστάσεων 3000€ και κάποιες άλλες δεσμεύσεις.

Αλλά μέχρι σήμεραδεν είχα γνωρίσει κανένα που να εκπονεί τέτοιες μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

g-volos τις μελέτες τις κάνω σε συνεργασία με μηχανολόγο αλλά τις υπογράφω εγώ...

Νομίζω ότι η ερώτηση αφορούσε την υπογραφή και όχι την εκπόνηση...

Link to comment
Share on other sites

Aφου τις κάνετε....μαζί....οκ.Καλή συνεργασία τότε.....προφανώς εσύ ελέγχεις την αρχιτεκτονική τοποθέτηση των μέσων ενεργητικής πυροπροστασίας...αν π.χ. η πυροσβεστική φωλιά που είναι κόκκινη ταιριάζει με το χρώμα του τοίχου....χμμμμμ ενδιαφέρον.....δεν είναι κακό......δεν είχα ακούσει ποτέ ξανα για ''αρχιτεκτονική'' πυροσβεστήρων

 

Υ.Σ.Ίσως είναι κάλη ιδέα να υπάρχουν Π.Φ. ροζ ή μώβ ή ξερω'γω σομον.....

Link to comment
Share on other sites

μεγαλε τώρα χάνεις το δίκιο σου. εσύ δεν συνεργάζεσαι με τον αρχιτέκτονα του έργου? όπου λάχει βάζεις τις δεξαμενές σου για παράδειγμα?

 

παιδιά η θερμοκρασία το ΣΚ θα παει 41, χαλαρώστε.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς και θα συνεργάζεται(κι εγώ κάθε φορά ρωτάω), αλλά εδώ λέμε να κάνει τη μελέτη ο μηχανολόγος ή όποιος αρμόδιος και να την υπογράφει άλλος(αρχιτέκτονας)!

δικαίως (αν και λίγο έντονα) εξεγείρεται ο g-volos!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.