Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση καθέτων πριν τη κύρωση της πράξης εφαρμογής


Recommended Posts

Καλημέρα!Έχω μια σύσταση καθέτων η οποία έγινε σε ένα οικόπεδο το οποίο βρίσκεται σε περιοχή στην οποία υπάρχει σχέδιο πόλης υπό ανάρτηση.Το οικόπεδο πριν ενταχθεί στο σχέδιο πόλης ήταν εκτός οικισμού.Σε χάρτη της πολεοδομίας για το υπό ανάρτηση σχέδιο είδα ο συνεκτικός οικισμός το τέμνει.Το ερωτημά μου είναι το εξής:Είναι νόμιμη η σύσταση καθέτων σε αυτή την περίπτωση δηλαδή πριν τη κύρωση του σχεδίου πόλεως?Επίσης δεν έχω καταλάβει την έννοια του συνεκτικού τμήματος οικισμού και αραιοδομημένου.

Link to comment
Share on other sites

Marie , λες υπάρχει σχέδιο πόλης υπό ανάρτηση. Μετά λες "το οικοπεδο πριν ενταχθεί σε σχέδιο". . Αν είναι σε φάση αναρτήσεων-ενστάσεων η περιοχή δεν είναι εντός σχεδίου. Στον τίτλο μιλάς για πράξη εφαρμογής. Ξεκαθάρισέ τα μας λίγο και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

@avgoust

συνάδελφε νομίζω κάνεις λάθος.

όταν λέμε ότι είναι εντός σχεδίου έχει να κάνει με το ΦΕΚ των όρων δόμησης.

δηλ.μπορεί να είναι εντός σχεδίου και να μην έχει κυρωθεί η πράξη.

πάντα καλοπροαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω , διότι λέει η συνάδελφος :

 

"υπάρχει σχέδιο πόλης υπό ανάρτηση"

"Σε χάρτη της πολεοδομίας για το υπό ανάρτηση σχέδιο"

 

εγώ τα ερμηνεύω ότι είναι σε φάση ένταξης , στην διαδικασία αναρτήσεων. Αρα δεν είναι εντός.

Αν υπάρχει ΦΕΚ ένταξης προφανώς ισχύουν αυτά που λες.

 

Γι αυτό ζήτησα από την συνάδελφο να το αποσαφηνίσει.

Link to comment
Share on other sites

@avgoust

συνάδελφε νομίζω κάνεις λάθος.

όταν λέμε ότι είναι εντός σχεδίου έχει να κάνει με το ΦΕΚ των όρων δόμησης.

δηλ.μπορεί να είναι εντός σχεδίου και να μην έχει κυρωθεί η πράξη.

πάντα καλοπροαίρετα.

 

Ο avgoust είναι σωστός στις παρατηρήσεις του για το πως έχει περιγράψει η συνάδελφος τη φάση που βρίσκεται η περιοχή.

 

Πάντως, όταν λέμε ότι μία περιοχή είναι εντός σχεδίου εννοούμε ότι έχει εγκριθεί η ΠΜ και οι ΟΔ με μία διοικητική πράξη (πχ πδ, απόφαση Νομάρχη παλαιότερα κλπ) που έχει δημοσιευτεί σε ΦΕΚ.

 

Μία περιοχή μπορεί να είναι εντός σχεδίου, δηλαδή να έχει δημοσιευτεί σε ΦΕΚ η έγκριση της ΠΜ και οι ΟΔ, και να μην έχει συνταχθεί ή εγκριθεί ακόμη η ΠΕ αλλά δεν περιγράφεται έτσι η συγκεκριμένη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι εννοώ ότι το σχεδιο πόλης δεν έχει κυρωθεί με απόφαση νομάρχη αλλά βρίσκεται στην τρίτη ανάρτηση που σημαίνει ότι γίνονται διορθώσεις και τροποποιήσεις.Οι όροι δόμησης και η Π.Μ. έχουν εγκριθεί. Παρόλα αυτά αν κάποιος θέλει να εκδόσει μια οικοδομική άδεια πριν τη κύρωση της πράξης εφαρμογής θα θεωρήσει το οικόπεδο ως εντός του σχεδίου πόλεως μόνο αν ήταν στα όρια του οικισμού ή τεμνόταν. Αλλιώς πρέπει να κυρωθεί το σχέδιο πόλης και μετά να εκδοθεί η οικοδομική άδεια. Αυτό είναι σίγουρο το έχω ρωτήσει. Τώρα ρωτάω το οικόπεδό μου τέμνεται από τη γραμμή του συνεκτικού οικισμού και βρίσκεται στο σχέδιο πόλης υπό ανάρτηση.Μπορεί να κάνει κάθετες?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι εννοώ ότι το σχεδιο πόλης δεν έχει κυρωθεί με απόφαση νομάρχη αλλά βρίσκεται στην τρίτη ανάρτηση που σημαίνει ότι γίνονται διορθώσεις και τροποποιήσεις.Οι όροι δόμησης και η Π.Μ. έχουν εγκριθεί. Παρόλα αυτά αν κάποιος θέλει να εκδόσει μια οικοδομική άδεια πριν τη κύρωση της πράξης εφαρμογής θα θεωρήσει το οικόπεδο ως εντός του σχεδίου πόλεως μόνο αν ήταν στα όρια του οικισμού ή τεμνόταν. Αλλιώς πρέπει να κυρωθεί το σχέδιο πόλης και μετά να εκδοθεί η οικοδομική άδεια. Αυτό είναι σίγουρο το έχω ρωτήσει. Τώρα ρωτάω το οικόπεδό μου τέμνεται από τη γραμμή του συνεκτικού οικισμού και βρίσκεται στο σχέδιο πόλης υπό ανάρτηση.Μπορεί να κάνει κάθετες?

 

Και πάλι μπερδεύεις το θέμα. Λες "το σχέδιο πόλης δεν έχει κυρωθεί με απόφαση νομάρχη" και στη συνέχεια "οι όροι δόμησης και η ΠΜ έχουν εγκριθεί".

Αν αντί "το σχέδιο πόλης δεν έχει κυρωθεί με απόφαση νομάρχη" εννοείς "η πράξη εφαρμογής δεν έχει κυρωθεί με απόφαση νομάρχη", τότε το θέμα ξεκαθαρίζει.

Η περιοχή είναι ενταγμένη σε σχέδιο πόλης και επομένως επιτρέπεται η σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας. Τα υπόλοιπα περί συνεκτικού και μη έχουν σχέση με τη δυνατότητα έκδοσης άδειας και όχι με τη σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Makap ίσως να μην τα εκφράζω σωστά.Όντως η πράξη εφαρμογής δεν έχει κυρωθεί από το νομάρχη.Ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου.Έγω ήθελα να ξέρω αν νόμιμα έχουν γίνει οι κάθετες.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω μπορείς να κάνει κάθετη ιδιοκτήσία,

αλλά αν η κυρωμένη πράξη σου τροποποιήσει τα όρια θα πρέπει να ξανακάνεις διόρθωση της σύστασης= διπλά έξοδα.

Καλύτερα περίμενε να κυρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Μα η πράξη εφαρμογής βρίσκεται ήδη στην τρίτη ανάρτηση και επομένως ξέρει πολύ καλά την τελική θέση των ορίων των οικοπέδων μέσα στο ΟΤ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.