Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άρτιο και οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο


Recommended Posts

Γειά σας.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για το εάν ένα αγροτεμάχιο στην Έβοια, με έκταση 4.030 τμ, είναι άρτιο και οικοδομήσιμο ή όχι? Τά περί πριν το 1979 ότι πρέπει να έχει οριστεί σε αυτά τα τμ ισχύει ή όχι και από πότε? Έχει τη μια πλευρά του σε αγροτικό δρόμο που έχει ανοιχτεί για να έχουν πρόσβαση καμιά δεκαριά αγορτεμάχια στα οποία είναι και αυτό που σας λέω.

Έχω αρκετά μπερδευτεί και ίσως να πρέπει να σας δώσω και άλλα στοιχεία που δεν γνωρίζω τώρα.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

από ότι είπες κατάλαβα όσα και από τον παράγοντα του εδεσσαικού σε εκείνες

τις επικές δηλώσεις. γίνε λίγο πιο κατανοητός για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είναι η ειδικότητά μου τα περί αγροτεμαχίων και οικοπέδων, ζητώ συγγνώμη για το πως περιέγραψα αυτό που θέλω.

Θέλοντας να αγοράσει ένας φίλος ένα αγροτεμάχιο στην Έυβοια, έκτασης 4.030 τμ, με ρώτησε αν ξέρω να του πω για το εάν μπορεί να κτισει σε αυτό το αγροτεμάχιο ή όχι. Η πληροφορία που του έχουν δώσει είναι ότι τα αγορτεμάχια που είναι πάνω απο 4.000 τμ μπορούν να κτιστούν αν έχουν τίτλο ιδιοκτησίας με τα συγκεκριμένα μέτρα, πριν από το έτος 1979. Δηλαδή αν το αγροτεμάχιο αυτό ήταν ένα κομάτι ενός αγροτεμαχίου πχ 16.000 τμ το έτος 1979 και μετά χωρίστηκε πχ το 2004 σε τέσσερα αγροτεμάχια των 4.000 τμ, δεν μπορεί να κτιστεί σήμερα. Αυτό επίσης του είπανε ότι για την Αττική ισχύει για αγροτεμάχια 20.000 τμ.

 

Πιστεύω να έγινα πιο κατανοητός τώρα και αν όχι θα ξαναπροσπαθήσω.

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να είναι πάνω από 4000 τ.μ. και μετά το 85 ακόμα και χωρίς πρόσωπο

μετά το 2003 πρέπει να ειναι πάλι 4000 αλλά με πρόσωπο

το καλύτερο είναι να ζητήσει από κάποιον τοπογράφο να του συντάξει ένα τοπογραφικό διάγραμμα πριν προχωρήσει σε αγορά.το κάστος του είναι μηδαμινό μπροστά στην αξία της αγοραπωλησίας.πάνω στο Τ.Δ. θα αναφέρεται αν επιτρέπεται ή όχι η ανοικοδόμησή του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.