Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακατεύθυνση Φωτοβολταικών από τον ένα φορτιστή στον άλλο


ctsit

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Πρόκειται να βάλω 12 φωτοβολταικά (από εγκεκριμένο εγκαταστάτη) τα οποία θα είναι μέρος ενός συστήματος και κανονικά είναι να συνδεθούν σε σειρά και μετά στον Inverter. 

Ηθελα να ρωτήσω αν μπορεί να γίνει το εξής:

1. Να χωριστούν σε δυο σειρές με τη κάθε σειρά να έχει το δικό της disconnect switch

2. Για τη κάθε σειρά να συνδεθεί ένα μεταγωγικός διακόπτης (ίσως η ορολογία είναι λάθος) που θα τον χειρίζομαι με το χέρι (άρα όχι αυτόματος).

  • Όταν θα είναι στη θέση π.χ. 1 θα βλέπει τον αρχικό inverter και θα υπάρχει σε σειρά σύνδεση.
  • Όταν θα είναι στη θέση π.χ. 2 και αφού πρώτα έχει αποσυνδεθεί μεσω του αντίστοιχου διακόπτη το string, θα το γυρνάω να βλέπει έναν victron mmpt smartsolar. Με αυτό το τρόπο θα μπορώ να αφήνω τα 6 πάνελ πάντα πάνω στον αρχικό inverter αλλά το δεύτερο string να το ανακατευθύνω αλλού. 

Εφόσον αυτό γίνεται, οι εργασίες θα ζητηθεί να γίνουν από τους εγκαταστάτες των πανελ. 

Ηλεκτρολογικά το παραπάνω γίνεται με μεταγωγικό διακόπτη; αν ναι θα υπάρχει πρόβλημα να αλλάζω τη κατεύθυνση του ρεύματος αφού πρώτα έχω απομονώσει το string;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2023 at 6:12 PM, ctsit said:

Εφόσον αυτό γίνεται, οι εργασίες θα ζητηθεί να γίνουν από τους εγκαταστάτες των πανελ. 

 

Θα κανεις αιτηση για net metering με αποθήκευση ενέργειας, γιατί από ότι καταλαβαίνω (εφοσον χρησιμοποιεις victron ) θελεις να κάνεις σύστημα υβριδικό 

Link to comment
Share on other sites

@Bill22

Η αίτηση έχει γίνει και έχει ήδη εγκριθεί. Ο λόγος που ρωτάω είναι μήπως και μπορώ να κάνω χρήση περιστασιακά τους ενός string από τα πανελς για να φορτίζω μπαταρίες για χρήση εκτός δικτύου της ΔΕΗ. Επομένως ο Inverter που θα χρησιμοποιηθεί (μάλλον Victron) δε θα συνδέεται με Δίκτυο με κανένα τρόπο. Θέλω να αποφύγω την ανάγκη να εγκαταστήσω ξεχωριστά πάνελ γιαυτόν γιατί θα γεμίσει η ταράτσα. 

Θα είναι δυο διακριτά και συνδεδεμένα συστήματα, το ένα NET METERING και το άλλο Off Grid εντελώς. Επομένως αυτό που ρωτάω είναι:

1. Διακόπτω παροχή από το 1 string των φωτοβολταικών

2. Χρησιμοποιώ μεταγωγικό διακόπτη (αυτή είναι και η ερώτηση) για να αλλάξω το που βλέπει το string; Δηλαδή από τον Net metering Inverter να βλέπει στον φορτιστή. 

3. Αφού κάνω το 2 επαναφέρω τη λειτουργία του string των φωτοβολταικών. Η διακοπή θα μπορούσε να γίνει και το βράδυ που ούτως η αλλιώς δεν έχουν ρεύμα τα πάνελ και πάλι όμως ακολουθώντας τα βήματα 1 και 2. 

Άρα στα παραπάνω οι ερωτήσεις είναι 2 

A. Όντως είναι μεταγωγικός ο διακόπτης που θα πρέπει να χρησιμοποιήσω, ο οποίος θα είναι manual; 

B. Αν είναι όντως μεταγωγικός, η διαδικασία που περιγράφω είναι οκ για την αλλαγή του που βλέπει το string;

 

Στα παραπάνω να θεωρηθεί ότι θα υπάρχουν οι απαραίτητες ασφάλειες εκεί που πρέπει αφού τις εργασίες θα τις κάνει ο εγκαταστάτης του Net Metering. Απλά θέλω εκ προοιμίου να γνωρίζω αν μπορεί να γίνει αυτό που ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ctsit said:

ο εγκαταστάτης του Net Metering. Απλά θέλω εκ προοιμίου να γνωρίζω αν μπορεί να γίνει αυτό που ρωτάω.

ο εγκαταστάτης σας τι σας λέει που ξέρει όλη την κατάσταση από πρώτο χέρι? 

Επιτρέπεται ή μη? Αυτός σας πρότεινε όλη αυτή τη διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

@Bill22

Όχι δε το γνωρίζει. Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να ξέρω αν αυτό που θα του προτείνω είναι κάτι που σε γενικές γραμμές γίνεται. Επομένως δε τον έχω ρωτήσει ακόμα. 

Από τις συζητήσεις που είχαμε κάνει ο μόνος περιορισμός για τον τρόπο συνδεσμολογίας των πάνελ είναι ότι πρότεινε τα 12 πάνελ να είναι σε σειρά. Πράγμα που θα γίνεται αν βλέπουν και τα δυο strings τον net metering inverter. Όταν ρώτησα τι γίνεται αν μείνουν μόνο τα 6 μου είπε οτι δε θα έχω το maximum της απόδοσης του net metering inverter. 

Βέβαια όλα τα άλλα για μεταγωγικούς διακόπτες κλπ δε τα συζήτησα μαζί του. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ctsit said:

μόνο τα 6 μου είπε οτι δε θα έχω το maximum

Αυτό εξαρτάται από το εύρος της τάσης  λειτουργίας του inverter και από τι τάση δίνουν τα πάνελ. 

Επίσης κατά την προσωπική μου γνώμη/άποψη,  αν με καλουσουν να κάνω ΥΔΕ και εντοπιζα αυτή τη συνδεσμολογια/εγκατάσταση,  θα την έβγαζα με ελλείψεις,  άρα μη αποδεκτή από τον ΔΕΔΔΗΕ. 

 

Επιπλέον ενημερωτικά,  δίνεται η δυνατότητα να κάνετε τροποποίηση σύμβασης και να βάλετε μπαταρίες.

Link to comment
Share on other sites

@Bill22

H αίτηση συμπεριλαμβάνει και μπαταρία εξ αρχής. Σας ευχαριστώ πάντως για το tip.

Οκ αν η εγκατάσταση θα έχει ελλείψεις και θα κόβονταν το κρατάω και θα μιλήσω με τον εγκαταστάτη. Βέβαια το μόνο πρόβλημα που μπορώ να καταλάβω για τον ΔΕΔΔΗΕ είναι ότι μπορεί να δει ότι θα έχω μικρότερη παραγωγή ρεύματος για το Net Metering απ' ότι έχει συμφωνηθεί. Το λέω αυτό γιατί θα μπορούσε π.χ. η εγκατάσταση πράγματι να έχει 2 strings που ενώνονται στα δυο mmpt του Inverter και αντί για μεταγωγικό διακόπτη απλά να ξεκούμπωνα απ' τον inverter το ένα string και να το κούμπωνα στο φορτιστή. 

H τάση θα ήταν ο πολλαπλασιασμός του open circuit voltage: 37,79V *  6 (αριθμός πάνελ) = 226.74V που θεωρώ ότι δεν είναι μεγάλη.

Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις απαντήσεις που μου δώσατε. 

Edited by ctsit
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.