Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιμετρικά τοιχώματα υπογείου-ενεργές δυσκαμψίες κατακορύφων στοιχείων


 

Recommended Posts

η δέσμευση της στάθμης υπογείου είναι ανεξάρτητη του Ks, αλλά στα λογισμικά που ξέρω(ακόμα και SAP, Etabs) αυτή η δέσμευση δε μπαίνει εσωτερικά ώστε να αφορά μόνο τη κίνηση της στάθμης υπογείου σε σχέση με τα περιμετρικά τοιχεία του, αλλά μπαίνει σαν constrain(εξωτερική δέσμευση) με αποτέλεσμα να επηρρεάζει και τη στροφή του κτηρίου που έχει λόγω μικρόύ Ks με αποτέλεσμα να προσομοιώνεις ποιο σωστά το υπόγειο αλλά να χάνεις την επιρροή του ks...που για δύσκαμπτα συστήματα κατά εσένα δε μπάιζει ρόλο αλλά για εύκαμπτα(>3ορόφοι+υπόγειο) παίζει και άρα εκεί θα ήταν λάθος η δέσμευση...

 

όταν λέω δε προσομοιώνουν σωστά εννοώ με βάση αυτά που είπες περι σχέσεων meyerhof κ.τ.λ θα έπρεπε τα λογισμικά αν είχαν προγραμματιστεί και με βάση αυτές τις σχέσεις...για μικρά ks και υπόγειο χωρίς δέσμευση να έδιναν ίδια συμπεριφορά με τη περίπτωση δέσμευσης της στάθμης υπογείου και μικρού Ks, δηλαδή στη πρώτη σου δοκίμή και στο τριόρωφο και στο 2όροφο+υπόγειο(δέσμευσεις) να έβγαζες 0.15s.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πιθανα δεν ειναι προγραμματισμένα γιατι δεν λυνουμε πάνω από 10οροφους (ή πόσοι ειναι δε ξερω)

 

όσο για τα fem αν λυσεις μια πλάκα με δοκάρια και μια πλάκα με κατακόρυφες δεμευσεις στα άκρα, πάλι αλλα αποτελέσματα θα πάρουμε και σε πολλές περιπτωσεις μάλιστα σοκαριστικά.

 

εντουτοις όπως λέει και ο loenhardt υπάρχει η πάκτωση που λαμβάνεται υπόψην υπολογιστικώς και η πάκτωση που λαμβάβεται υπόψην κατασκευαστικώς.

 

τα μοντέλα αυτά έχουν δουλέψει γι'αυτα που κατασκευάζουμε.

 

απο κει και πέρα, αν λύσουμε κάτι τόσο τεράστιο έτσι και αλλιως πρέπει να μαζευτούμε δεκάδες "επιστημόνων" για να το προσομοιώσουμε σωστά

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή μέχρι πόσους ορόφους+υπόγειο θεωρείς ένα σύστημα δύσκαμπτο ώστε όταν έχουμε μικρά Ks(γιατί όπως είπαμε για μεγάλα δε έχει διαφορά) να δεσμεύουμε τη στάθμη υπογείου και να έιμαστε κοντά στη πραγματική συμπεριφορά της κατασκευής?

 

αυτό πάντως με τις σχέσεις meyerhof και την μη επιρροή του μικρού Ks όταν υπάρχει υπόγειο και λίγοι όροφοι(δύσκαμπτα συστήματα) το χεις συζητήση με την υποστήριξη του next(αυτό νομίζω ότι χρησιμοποιείς) αν είναι σωστό κατά αυτούς να δεσμεύεις τότε τη στάθμη υπογείου με βάση του τι κάνει το λογισμικό τους?

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι σε μικρά ks με πολλους ορόφους ή σημαντικά έργα γινονται βελτιώσεις του εδάφους (τουλάχιστον αυτά που έχω δει ή πάρει μέρος εγώ)

όχι δεν το έχω συζητήσει

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ για την υπομονή σου...πάντως με έβαλες σε σκέψεις για το πιο είναι το σωστό γιατί αυτό που λες το στήριξες σε έρευνες κάποιων, αλλά αμφιβάλλω αν το έχει κανείς υπόψιν του αυτό(σχέσεις meyerhof+υπόγειο+λίγοι όροφοι+μικρό Κs)...δηλαδή όλοι είναι λάθος σαυτήν την περίπτωση?

 

πάντως και αυτοί με τα παραδείγματα του ΟΑΣΠ όλα με πακτώσεις και χωρίς υπόγεια τα κάνανε...δε κάνανε και κανένα παράδειγμα με υπόγειο και Ks...να δείξουν τις ιδομορφίες της ύπαρξης υπογείου και να χουμε κι εμείς κάποια στάνταρντ...

 

edit: με βάση όλα τα παραπάνω από ότι κατάλαβα εσύ όταν υπάρχει υπόγειο και Ks μικρό(πόσο μάλλον αν είναι μεγάλο) πακτώνεις το μοντέλο για τι πιστεύεις ότι είσαι πιο κοντά στην πραγματικότητα...έτσι?

edit2:πόσους ορόφους+υπόγειο από την εμπειρία σου θεωρείς σαν δύσκαμπτο σύστημα?

edit3:αν μπορείς κι έχεις εύκαιρες αυτές τις σχέσεις(meyerhof και τις άλλες) μπορείς να τις δημοσιεύσεις?

Link to comment
Share on other sites

πάντως και αυτοί με τα παραδείγματα του ΟΑΣΠ όλα με πακτώσεις και χωρίς υπόγεια τα κάνανε...

Γι'αυτό ας μη μιλήσω καλύτερα.

edit: με βάση όλα τα παραπάνω από ότι κατάλαβα εσύ όταν υπάρχει υπόγειο και ks μικρό(πόσο μάλλον αν είναι μεγάλο) πακτώνεις το μοντέλο για τι πιστεύεις ότι είσαι πιο κοντά στην πραγματικότητα...έτσι?

Την οροφη υπογείου παρουσια τοιχωμάτων > 80%, δεσμεύω πάντα.

Για απο κει και κάτω, όπως είπα και χθες γ@... τα καλύτερα

 

Για το θέμα της πάκτωσης έχω εκφραστει πολλές φορές, παρουσια τοιχωματων υπογείου συνήθως πακτώνω. Τωρα απο κει και πέρα, την πορεία που ακολουθω και πως αντιμετωπίζω κάτι τελικά, μου την καθορίζει η δουλειά.

Υπάρχει πέρα απ'ολα που συζητάμε και το προσωπικό κριτήριο.

Ουτε θα σου πω κάνε πάντα αυτό γιατι δεν το λέω αυτό ουτε στον ευατό μου.

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα rigid, αλλά για να μη σε κουράζω άλλο...αν είχες μια 5όροφη ή 10όροφη με υπόγειο(κάτι εφικτό για τα δεδομένα μας) και χάλια έδαφος πάλι θα δέσμευες τη στάθμη υπογείου ή θα κοιτούσες να βελτιώσεις το έδαφος π.χ.?

Link to comment
Share on other sites

triumph αυτό με το οριζόντιο φάσμα δε το κατάλαβα...

 

Eννοώ σταθερή επιτάγχυνση σε όλο το φάσμα. Παντού ο οριζόντιος κλάδος.

 

Στα δυσκαμπτα συστήματα θεμελιώσης όπως ειναι υπόγειο+2 όροφοι

η αλληλεπίδραση εδάφους-ανωδομής δεν υφίσταται

 

αν θελει κάποιος να το επιβεβαιώσει σχέσεις heteneyi, meyerhof αλλά και από aci

 

αλληλεπίδραση υπάρχει στα ευκαμπτα

 

Αυτό από που πηγάζει rigid? Είναι δυνατόν να μην επηρρεάζει η ευκαμψία του εδάφους? Kθ,rx = 3.6*G*B^3/(1 - ν) είναι η περιστροφική στατική δυσκαμψία για ένα τετραγωνικό θεμέλιο. Η δυναμική είναι λίγο διαφορετική αλλά δεν την έχω πρόχειρη τώρα. Η δυσκαμψία του κτιρίου δεν μπαίνει κάπου κ είναι λογικό. Δεν πιστεύεις ότι αν βάλεις ένα κουτάκι πάνω σε σκληρά ελατήρια και μετά σε μαλακά και το ταλαντώσεις θα αποκριθεί διαφορετικά? Αυτά τα διάβασα στον Γκαζέτα. Μπορεί οι απόψεις βέβαια να διίστανται. Δίνει και σχέση υπολογισμού της σύνθετης ιδιοπεριόδου του κτιρίου με το έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για την παρεμβαση.Θα εκανα βελτιωση.

Και ενα πιο απλό παράδειγμα για την έννοια της πάκτωσης

Αν έχω ένα μονώροφο βιομηχανικό μεταλλικό κτίριο και χάλια έδαφος, τότε ή θα βελτίωνα το έδαφος ή θα έκανα αρθρώσεις στις εδρασεις

Ο λόγος είναι ότι αν έβαζα πακτώσεις και έκανα τέλειες και ισχυρές εδράσεις πάκτωσης και ένα μεγάλο πέδιλο, το έδαφος μπορεί να είχε διαφορετική άποψη

Link to comment
Share on other sites

για να μην γίνονται παρανοήσεις. δεν λέω ότι δεν υφίσταται αλληλεπίδραση εδάφους-ανωδομης.

 

ότι υφίσταται είναι δεδομένο. η ιστορία έχει να κάνει πως το συστημα εδαφος-θεμελίωση-ανωδομη λειτουργεί.

 

το υπόγειο θα το δέσμευα ασυζητητί ειτε ειχα 1, ειτε 10 ορόφους. Μη δέσμευσή του οδηγεί σε αποτελέσματα περίεργα και λανθασμένα (κατά την αποψη μου πάντα όπως π.χ.αυτό με τις ιδιοπεριόδους)

 

Αυτό από που πηγάζει rigid?

η συζήτηση εχει να κάνει με την επιρροή της δεσμευσης της οροφής και οι απαντήσεις μου έχουν να κάνουν με αυτό

 

Θα εκανα βελτιωση.

Και θα έκανες σωστά, και να σου πω και στο φινάλε ξερεις κανεναν με Ks=10.000 που δεν εκανε βελτίωση? εγώ πάντως όχι.

Τωρα για την άρθρωση που λες στα μεταλλικά, αφού την λατρεύεις, το εχεις πει πολλάκις :lol:

 

edit: Η συζήτηση έχει να κάνει πως τα Ks και η δεσμευση ή όχι της οροφής του υπογείου επηρεάζει τις ιδιοπεριόδους ενός 2οροφου+υπόγειο, όχι αν υπάρχει ή οχι αλληλεπιδραση εδάφους-ανωδομης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.