Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιμετρικά τοιχώματα υπογείου-ενεργές δυσκαμψίες κατακορύφων στοιχείων


 

Recommended Posts

κατάλαβα...αλλά αφού ξέρουν από την αρχή ότι θα βάλουν τοιχεία υπογείου γιατί να στήνουν λάθος μοντέλο...και στο κάτω κάτω αν θεμελιώσεις τοίχωμα υπογείου σε πεδιλοδοκό δε θα σου βγάλει τίποτα κάνεις και σπατάλη, αφού το τοίχωμα με το πέδιλο του είναι μια υψίκορμη πεδιλοδοκός(πρακτικά άπειρης ακαμψίας). Εγώ προσωπικά θεμελιώνω τα τοιχεία υπογείου σε πλακοπέδιλο και εσωτερικά της κάτοψης είτε με πέδιλα+συνδετήρια ή κανονικές πεδιλοδοκούς και στη κατασκεύή κάποιες φορές βάζω στα πλακοπέδιλα κάτω από τα τοιχεία υπογείο τσέρκι όταν υπάρχει ενδεχόμενο να γίνει άνοιγμα(λειτουργία δοκού) στο τοιχείο υπογείου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κατάλαβα...αλλά αφού ξέρουν από την αρχή ότι θα βάλουν τοιχεία υπογείου γιατί να στήνουν λάθος μοντέλο..

Δεν ξέρω, μ' αυτήν την απορία ζω (και με άλλες, αλλά στις θεμελιώσεις κυρίως μ'αυτή)

Link to comment
Share on other sites

κάτι άσχετο...προέκυψε βέβαια από αυτό που ανέφερες(άλλα δείχνουν άλλα κάνουν)...σου τυχαίνει συχνά άλλα να δείχνεις στην πολεοδομία και άλλα να κάνεις στην πράξη λόγω κανονιστικών περιορισμών και επιθυμιών του πελάτη? Δε σε ενοχλεί?

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα...αλλά αφού ξέρουν από την αρχή ότι θα βάλουν τοιχεία υπογείου γιατί να στήνουν λάθος μοντέλο...

 

Ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω, δηλ. έχουν περιμετρικό τοιχείο υπογείου και στο προσομοίωμα δίνουν κορμό τοιχείου 1-1,5μ? Αν ναι, γιατί το κάνουν αυτό ενώ είναι σαφέστατη η πραγματική εικόνα? Πάντως επειδή η αλληλεπίδραση εδάφους - κατασκευής είναι από μόνο του μεγάλο θέμα που αλλάζει για τετραγωνικό θεμέλιο, επιμήκες κλπ. με πολλούς μαθηματικούς τύπους, πιστεύετε ότι τα προγράμματα προσεγγίζουν κάτι από όλα αυτά??? Ή απλά βάζουν τα ελατήρια όπως κάναμε στη Στατική ΙΙ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω, δηλ. έχουν περιμετρικό τοιχείο υπογείου και στο προσομοίωμα δίνουν κορμό τοιχείου 1-1,5μ? Αν ναι, γιατί το κάνουν αυτό ενώ είναι σαφέστατη η πραγματική εικόνα?

Μη λέμε φιλε μου triumph τα ιδια και τα ίδια συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

μόνο αυτοί ξέρουν για τί το κάνουν...όσο για τα λογισμικά όπως είπες απλά βάζουν το ελατήριο και αφήνουν το χρήστη να δώσει τιμή στο Ks την οποία θα έχει πριν διορθώσει ανάλογα με τη θεμελίωση...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 7 months later...
@mek: Πάντως, αυτά περισσότερο θα έπρεπε να προβληματίζουν αυτούς που λύνουν με πεδιλοδοκούς 1-1,5μ και μετά κατασκευάζουν τοιχωμα 3μ περισσότερο.

 

κατάλαβα...αλλά αφού ξέρουν από την αρχή ότι θα βάλουν τοιχεία υπογείου γιατί να στήνουν λάθος μοντέλο...

 

 

 

μήπως γιατι θα θελησουν να φτιάξουν απο πάνω 2ο υπόγειο και το κατω να το χαρακτηρισουν θεμελιωση ώστε να έχουν 2 υπόγεια?

κερδίζοντας έτσι και ύψος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω μία διαφωνία με συνάδελφο Πολ. Μηχ.

Αυτός ισχυρίζεται ότι τα οριζόντια σίδερα της εσχάρας τοποθετούνται προς το εσωτερικό της διατομής και τα κατακόρυφα εξωτερικά προς την παρειά διότι συμπεριφέρεται ως δοκάρι.

Εγώ υποστηρίζω το αντίθετο ισχυριζόμενος ότι το τοιχείο,εκτός από τη συμπεριφορά του ως πλάκα, συμπεριφέρεται και ως υποστύλωμα.

Εκτός αυτού στον ΕΚΟΣ ο κορμός του αντισεισμικού τοιχώματος οπλίζεται με τα κατακόρυφα΄προς το εσωτερικό της διατομής.

Το πρόβλημα είναι ότι σε λεπτομέρειες τομής από το επίπεδο Χ-Ζ το στοιχείο οπλίζεται σύμφωνα με τον ισχυρισμό μου, ενώ σε τομη από το Χ-Υ συύμφωνα με τον ισχυρισμο του συναδέλφου μου (άξονας Υ= ύψος).

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;

Link to comment
Share on other sites

Ε.Κ.Ω.Σ. παρ. 18.5.6:

"Οι οριζόντιοι οπλισμοί κορμού θα τοποθετούνται προς την εξωτερική πλευρά του τοιχώματος και θα αγκυρώνονται κατάλληλα"

 

Αυτό αφορά τοιχώματα, αλλά μπορεί να επεκταθεί και στα περιμετρικά τοιχώματα υπογείου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.