Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά διαμερίσματος μέσω του προγράμματος "σπίτι μου"


joshua

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Έχω ενταχθεί στο νέο πρόγραμμα "Σπίτι μου" για την αγορά κατοικίας,βρίσκομαι στο στάδιο ελέγχου από τον μηχανικό τραπέζης.

Το υποψήφιο ακίνητο είναι μια μονοκατοικία σε ενα αρκετά μεγάλο οικόπεδο και πληρεί όλα τα χαρακτηριστικά επιλεξιμότητας του προγράμματος.Στο συμβόλαιο το ακίνητο ανήκει σε δύο αδέρφια με ποσοστό 50% το καθένα,όταν συντάχθηκε το συμβόλαιο έγινε σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας για 5 οροφοδιαμερισματα και έχουν χωριστεί οι όροφοι καθώς και τα χιλιοστά των μελλοκτιστων διαμερίσματων στα δύο αδέρφια.

Εδώ να επισημάνω πως με το πρόγραμμα δεν μπορείς να αγοράσεις δικαίωμα υψουν/"αέρα",

Πράγμα όμως που δεν με ενδιαφέρει καθόλου,εμένα με αφορά η μονοκατοικία με το οικόπεδο της.

Ο μηχανικός της τράπεζας με ενημερώσε πως κατά πάσα πιθανότητα θα απορριφθεί το ακίνητο γιατί πρέπει να συνταχθούν 5 διαφορετικές εκτιμήσεις του ακινήτου (για τα μελλοντικά διαμερίσματα)

Πράγμα που δεν θα δεχτεί η τράπεζα να προχωρήσει.

Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει αν έχει δίκιο ο μηχανικός καθώς και αν υπάρχει κάποιο παραθυράκι σε όλο αυτό;

 

Συγγνώμη για το μακροσκελες μήνυμα μου. Ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είναι μπερδεμένο το ιδιοκτησιακό, όπως τα περιγράφεις. Αν και κάθε τράπεζα το αντιμετωπίζει διαφορετικά ως προς το πλήθος των εκτιμήσεων, η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν 5 οριζόντιες ιδιοκτησίες (έστω και μελλοντικές), οπότε αυτές αγοράζεις με το οικόπεδο και όχι απλώς μια μονοκατοικία.

Μόνη λύση που βλέπω είναι η κατάργηση της σύστασης.

Link to comment
Share on other sites

@joshua To πρόγραμμα έχει κριτήρια επιλεξιμότητας. Αν κατάλαβα σωστά έχεις οικόπεδο στο οποίο υπάρχει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών, χωρίς όμως να έχει κατασκευαστεί κάποιο κτίριο. Αν είναι έτσι θα δεις το έτος που έχει εκδοθεί η οικοδομική άδεια. Θα πρέπει να είναι τουλάχιστον πριν 15 έτη, δηλαδή από το 2008 και πριν. Αλλιώς δεν είναι επιλέξιμο. Οι 5 εκτιμήσεις που λες (αν όντως μας μεταφέρεις σωστά τα λεγόμενα της τράπεζας) δεν κάνουν νόημα καθώς ένα διαμέρισμα θα αγοραστεί και όχι πέντε. Ένα άλλο που ίσως σε μπλοκάρει είναι η εμπορική αξία η οποία μήπως αυτή ξεπερνάει τις 200.000 Ευρώ και βγάζει το ακίνητο "μη επιλέξιμο". 

Link to comment
Share on other sites

Πιθανολογώ ότι η σύσταση έγινε με την προοπτική κατεδάφισης της μονοκατοικίας και κατασκευής νέου κτιρίου με διαμερίσματα. Αν κατάλαβα καλά, ο joshua θέλει να αγοράσει όλο το ακίνητο (οικόπεδο και μονοκατοικία), αλλά εντός του οικοπέδου έχουν συσταθεί 5 οριζόντιες, μη υλοποιημένες ιδιοκτησίες.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ted78 said:

Πιθανολογώ ότι η σύσταση έγινε με την προοπτική κατεδάφισης της μονοκατοικίας και κατασκευής νέου κτιρίου με διαμερίσματα. Αν κατάλαβα καλά, ο joshua θέλει να αγοράσει όλο το ακίνητο (οικόπεδο και μονοκατοικία), αλλά εντός του οικοπέδου έχουν συσταθεί 5 οριζόντιες, μη υλοποιημένες ιδιοκτησίες.

Αυτό ακριβώς έχει συμβεί και ο μηχανικός της τράπεζας μου λέει πως η εκτίμηση πρέπει να γίνει για τα 5 μελλοντικά διαμερίσματα και τα χιλιοστά που αναλογούν στο καθένα.

Η κατάργηση της σύστασης είναι κάτι απλό;μπορεί να γίνει άμεσα;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάργηση της σύστασης μπορεί να γίνει ταυτόχρονα με το συμβόλαιο αγοράς, ωστόσο το βασικό ζήτημα με το πρόγραμμα "Το Σπίτι μου" είναι ότι πρέπει να δηλώσεις το ΑΤΑΚ του ακινήτου. Στην περίπτωσή σου, πόσα ΑΤΑΚ υπάρχουν και ποιο δήλωσες;

Ως προς τον αριθμό των εκτιμήσεων, (μάλλον συνεργάζεσαι με την Εθνική;) υπάρχει δυνατότητα να γίνει μία εκτίμηση για το ακίνητο ως έχει υλοποιημένο, με την προϋπόθεση ότι θα δεσμευτείς για την κατάργηση της σύστασης με την αγορά του ακινήτου και ο εκτιμητής μπορεί να κάνει την ανάλογη παραδοχή στην εκτίμησή του.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ted78 said:

Η κατάργηση της σύστασης μπορεί να γίνει ταυτόχρονα με το συμβόλαιο αγοράς, ωστόσο το βασικό ζήτημα με το πρόγραμμα "Το Σπίτι μου" είναι ότι πρέπει να δηλώσεις το ΑΤΑΚ του ακινήτου. Στην περίπτωσή σου, πόσα ΑΤΑΚ υπάρχουν και ποιο δήλωσες;

Ως προς τον αριθμό των εκτιμήσεων, (μάλλον συνεργάζεσαι με την Εθνική;) υπάρχει δυνατότητα να γίνει μία εκτίμηση για το ακίνητο ως έχει υλοποιημένο, με την προϋπόθεση ότι θα δεσμευτείς για την κατάργηση της σύστασης με την αγορά του ακινήτου και ο εκτιμητής μπορεί να κάνει την ανάλογη παραδοχή στην εκτίμησή του.

Στο Ε9 το ακίνητο έχει 4 ΑΤΑΚ ,ένα για το σπίτι ,ένα για μια αποθήκη στο υπόγειο και δύο για το υπόλοιπο οικόπεδο,(ο λόγος που έχει γίνει αυτό δν μπορώ να τον κατανοήσω,ίσως γιατί υπήρχαν κατεδαφιστεα κτίρια μέσα στο οικόπεδο όταν αγοράστηκε από τον τωρινό ιδιοκτήτη)αυτό δεν αποτελεί προβλήμα για την υπαγωγή στο πρόγραμμα,έχει περάσει την ελληνική αναπτυξιακή τραπεζα και εγκρίθηκε κανονικά  με όλα του τα ΑΤΑΚ.

Η συνεργαζόμενη τράπεζα είναι η eurobank.Εγώ αυτό επιθυμώ να αναιρεθεί η οριζόντια σύσταση κ να εκτιμηθεί το σπίτι,ως έχει...το θέμα είναι να πείσουμε τώρα τον μηχανικό για κάτι τέτοιο... γιατί θέλει να το διώξει από πάνω του γρήγορα γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού εγκρίθηκε με όλα τα ΑΤΑΚ, τότε μίλησε με την τράπεζα, εξήγησε ότι προ της εκταμίευσης θα τους φέρεις τίτλο ιδιοκτησίας, στον οποίο θα έχουν καταργηθεί οι οριζόντιες και αντίστοιχα ο εκτιμητής της τράπεζας μπορεί να το εκτιμήσει ως να ήταν αυτοτελής ιδιοκτησία με την επιφύλαξη ότι θα πρέπει να προσκομιστεί ο νέος τίτλος ιδιοκτησίας προ της εκταμίευσης και να ελεγχθεί από αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια.

Γιατί είχα βραχυκυκλωσει στα νέα του μηχανικού της τραπέζης.

Θέλει πολύ αγώνα το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

 

Καλή σας συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.