Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απατεωνας Μεσιτης


Makisv

Recommended Posts

Ο μεσιτης με το ονομα  ..... απο το μεσιτικο ..... και εγω συμφωνησαμε την αμοιβη του για τα μεσιτικα τα οποια θα τα επαιρνε με την αγορα του ακινητου, οπως ειναι και η συνηθισμενη πρακτικη. Μου εδειξε το ακινητο και στην συνεχεια ζητησε 2.000 ευρω ως προκαταβολη-καπαρο με την προφαση οτι θα τα εδινε αυτος στις δυο ιδιοκτητριες και για να μην δειχνουν και το ακινητο αλλου. Εγω τα εβαλα τα χρηματα στον λογαριασμο του ηλεκτρονικα με την αιτιολογια "προκαταβολη για την αγορα ακινητου επι της οδου ...". Με ενημερωσε μαλιστα πως το ακινητο δεν ειναι τακτοποιημενο και συμφωνησαμε πως τα λεφτα του μηχανικου καπως θα τα μοιραζομασταν με τους πωλητες. Εβαλα λοιπον την δικια μου μηχανικο να ξεκινησει τις διαδικασιες της τακτοποιησης. μετα απο καποιες μερες και επιτοπιο ελεγχο της μηχανικου μου διαπιστωσε πως υπαρχουν καποιες μικροαυθαιρεσιες στο ακινητο οι οποιες δεν δυναται να τακτοποιηθουν με νομιμο τροπο και με ενημερωσε πως δεν μπορει να αναλαβει την τακτοποιηση του, εκτος και αν εξαλειφθουν οι αυθαιρεσιες δομικα. Ενημερωσα εγω με την σειρα μου τον μεσιτη και εκνευρισμενος μου δηλωσε πως ολα τακτοποιουνται και πως ολα τα ακινητα στο κεντρο της Αθηνας ετσι ειναι, αφηνοντας μομφες για την μηχανικο μου. Συμφωνησαμε να το τακτοποιησει δικος του μηχανικος που κατα τα λεγομενα του σηκωνει πολυκατοικιες και τα ξερει ολα. Να σας πω πως ο μεσιτης δεν ηθελε να αποκαλυψει κανενα ονομα απο τους ιδιοκτητες οπως επισης ηθελε να περνανε ολα απο τα χερια του οπως και οι πληρωμες. Δωσε μου, μου λεει, 1000 ευρω τα ζηταει προκαταβολη ο μηχανικος για να ξεκινησει την δουλεια, αλλα δωστα μου ετσι μην μπλεκουμε με τραπεζες, του τα εδωσα εγω. Ο μηχανικος ανοιξε την δηλωση για τα αυθαιρετα, μου εστειλε τα παραβολα περιπου 600 ευρω να τα πληρωσω εγω τα οποια και τα πληρωσα. Ο μηχανικος στην πορεια καταλαβα πως δεν εχει καμια επαφη με την πραγματικοτητα και με τα οσα οριζει η νομοθεσια για την τακτοποιηση ακινητων. Επιγραμματικα να σας αναφερω λογια του μηχανικου "δεν ασχολουμαι με πολεοδομιες ουτε θα παρω σχεδια απο την πολεοδομια να κανω πολεοδομικο ελεγχο" "δεν θα κανω καμια κατοψη, γιατι εαν κανω κανονικη κατοψη θα μπλεξουμε με την συμβολαιογραφο και δεν θα μεταβιβαστει ποτε το ακινητο, θα παρω μια παλια κατοψη, θα την σημειωσω απο πανω με μαρκαδορο για να μην φαινονται καλα τα ορια". Κουβεντες μηχανικου στο ετος 2023... Με λιγα λογια αυτος ο μηχανικος ηθελε να κανει μια εντελως ψευδη και ελλιπη δηλωση καθιστωντας σε κινδυνο το ακινητο. Μετα απο αλλεπαληλες οχλησεις απο την συμβολαιογραφο για το πως να κανει σωστα την δουλεια του ο μηχανικος καταληξαμε μετα απο 3-4 μηνες σε αδιεξοδο καθως ο μηχανικος δεν μπορουσε να συμμορφωθει ουτε να φερει εις περας σωστα την δουλεια του. Και προς μεγαλη μου εκπληξη ουτε ηθελε να παραιτηθει απο την δηλωση για να αναλαβει αλλος μηχανικος. Ρωτωντας τον γιατι δεν ηθελε να παραιτηθει μου ειπε πως ειναι απληρωτος. Εγω εδωσα στον μεσιτη 1000 ευρω για εσενα! και η απαντηση του ηταν εγω δεν εχω παρει ουτε ενα ευρω. Ρωταω τον μεσιτη και μου απαντησε τι σε νοιαζει εσενα τι συμφωνια εχω κανει εγω με τον μηχανικο!!!! Ρωταω την συμβολαιογραφο αν εχουν παρει την προκαταβολη οι πωλητες και με ενημερωνει οτι δεν εχουν παρει ουτε ενα ευρω!!! και τοτε καταλαβα πως ο μεσιτης ειχε κρατησει ολα τα λεφτα για το εαυτο του. Πριν πω κατι στον μεσιτη με ενημερωνει πως επειδη αργω εγω και δεν προχωραμε σε συμβολαια θα το δειξει σε αλλους το ακινητο. Του λεω τοτε δωσε μου πισω τα 2000 ευρω της προκαταβολης, τα 1000 ευρω του μηχανικου και τα 600 ευρω που ειχα δωσει για τα παραβολα και δειξε οπου θες το ακινητο. Η απαντηση του ξερετε ποια ηταν? Δεν σου δινω τιποτα πισω!!! Και για να δικαιολογησει στην εφορια τα 2000 ευρω της προκαταβολης που ηταν στον λογαριασμο του, μου εκοψε ενα ισοποσο τιμολογιο με αιτιολογια "επιδειξη ακινητων επι 5μηνου και παροχη συμβουλων" Παρακαλω οπως προβειτε σε ολες τις ενεργειες ωστε να μην εξαπατηθουν και αλλοι συμπολιτες μας απο αυτες τις παρανομες πρακτικες.

 

εγινε διαγραφη ονοματων.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα έχει διδακτικό χαρακτήρα, ξεκλειδώνει.

Τα στοιχεία του μεσίτη αφαιρέθηκαν για νομικούς λόγους.

Φαντάζομαι σε ομοιοπαθείς ο @Makisv μπορεί να δώσει επιπλέον πληροφορίες, με προσωπικό μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

Πιστεύω ότι αν είχε αναλάβει ένας δικηγόρος εξ' αρχής την καθοδήγηση των δοσοληψιών, τότε τα πράγμα τα θα ήταν καλύτερα.

Έχω βρεθεί σε αντίστοιχες καταστάσεις και μάλιστα μια εξ' αυτών οδηγήθηκε και στα δικαστήρια... Ευτυχώς για τον αγοραστή τα είχε ρυθμίσει όλα εξ' αρχής ο δικηγόρος του και ευτυχώς για εμένα, που είχα ζητήσει όλες οι αμοιβές να προκαταβάλλονται 100%

Απορώ με τον μηχανικό που ανέλαβε τακτοποίηση μεταξύ αγνώστων, χωρίς να έχει πληρωθεί !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.