Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αστικές αξιώσεις μετα πολλά χρόνια


 
Παλιος

Recommended Posts

Σε οικοδομή που ήμουν μελετητής και κατασκευαστής το 1988 παρατηρήθηκαν για πρώτη φορά το 2005 καποιες ρωγμές στο κέντρο (βέλος)μιάς πλάκας υπογείου(εφελκυόμενη παρειά) που ειχε απο τότε στεγανοποιηθεί,μπαζωθεί με κηπευτικό χώμα και φυτευθεί.

Στην οικοδομή αυτή διαθέτω ακόμη 2 διαμερίσματα με τα ανάλογα ποσοστά συνιδιοκτησίας.

Απο την εποχή αυτή υπάρχει μια χωρίς άγχος συζήτηση μεταξύ όλων των συνιδιοκτητών για την αντιμετώπιση του φαινομένου.Δεν εχει ληφθεί όμως καμμιά απόφαση ακόμα παρ' όλο ότι μπορούσαμε να έχουμε ήδη ενεργήση τουλάχιστον αποφορτίζοντας την πλάκα κατα 50% τουλάχιστον.

Τελευταία απο κάποιους συνιδιοκτήτας μου έγινε γνωστό (προφορικά) ότι θα απαιτήσουν απο μένα την πλήρη κάλυψη όποιων δαπανών προκύψουν.

Θέλω να ρωτήσω τους συναδέλφους και μάλιστα τους παλαιότερους κυρίως αν υπάρχει περίπτωση μετά τόσα χρόνια να υποχρεωθώ στην όποια επανόρθωση σαν τότε υπευθηνος ή απλώς να συμμετέχω στο όλο κονδύλι με τα ποσοστά της συνδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

το φορτίο είχε προβλεφθει κατά την μελέτη που είχες κάνεις?

 

αν ναι, είχε γίνει έλεγχος σε ερπυσμο? σε βελή?

 

γιατι πρέπει να μας πεις και αν ειχες τηρήσει τις αρχες σχεδιασμού

 

διάβασε και αυτό: http://www.iok.gr/documents/nomika_TVOUD.pdf μίλα και με κανένα δικηγόρο

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πάντα ευθύνη για αυτό που κάνουμε.

Δεν γνωρίζω ακριβώς τι μπορεί να σου ζητηθεί.

Εγώ στην θέση σου θα έψαχνα να δω τι φταίει.

Ακόμα και ερπυσμό να έχεις θα έπρεπε να είχε εμφανιστεί προ πολλού. Μήπως την παραφορτόσανε την πλάκα πρόσφατα και δεν έχεις καμία ευθύνη?

 

Υ.Γ είσαι σίγουρα ο μηχανικός?

Link to comment
Share on other sites

Rigid... είσαι σκληρός... :)

Μα λέει ότι εμφανίστηκαν το 2005, 17 χρόνια μετά...

Κατ'αρχάς διακρίνεται το βέλος ή μόνο κάποιες λεπτές ρωγμές? Εξάλου δε σημαίνει απαραίτητα ότι αν κάποιες ρωγμές εμφανιστούν η πλάκα δε στέκει ή θα πέσει... Οι πλάκες ως γνωστόν έχουν περιθώρια...

Δώσε κανένα στοιχείο...

Τι διαστάσεις έχει η πλάκα, ποιο το εύροςτης ρωγμής ή το βέλος.

Τι ύψος έχει η επίχωση? Αν είναι μεγάλο, θα μπορούσε να αφαιρεθεί και να γεμίσει έως ένα σημείο με ελαφρόπετρα και μετά με χώμα.

Μήπως φυτέψαν κανένα δέντρο το οποίο με τις ρίζες του άρχισε να πιέζει και τη ρηγμάτωση;

Έλαβες υπόψη σου το βάρος της επίχωσης? Έβαλες κινητά (μη γελάτε, εχω δει να ξεχνάν και το Ι.Β.)?

Επίσης αυτά που λένε παραπάνω οι συνάδελφοι...

Link to comment
Share on other sites

ναι, εννοώ mcalliou οτι τα λέει μισα γι'αυτο εχω επιφυλλάξεις για το πότε εμφανιστηκε το βέλος. 17χρονια μετα, ενα πρωι να εσκασε μυτη το βέλος εμενα μου κάνει κάπως

(μη γελάτε, εχω δει να ξεχνάν και το Ι.Β.)?

και σε πόσες δεν είδες να λες..............

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομή που ήμουν μελετητής και κατασκευαστής το 1988 παρατηρήθηκαν για πρώτη φορά το 2005 καποιες ρωγμές στο κέντρο (βέλος)μιάς πλάκας υπογείου(εφελκυόμενη παρειά) που ειχε απο τότε στεγανοποιηθεί,μπαζωθεί με κηπευτικό χώμα και φυτευθεί.

 

για να καταλάβω και γω που είμαι και βραδείας ανάφλεξης...

η γλάστρα που κατασκευάστηκε σχεδιάστηκε για γλάστρα ή όχι?...από τα λεγόμενά σου θεωρώ ότι γνώριζες τη "χρήση" της, άρα και σχεδιάστηκε όχι ως πλάκα, αλλά ως μποστάνι...αν μπορούσες να μας διαφωτίσεις ως μελετητής και κατασκευαστής στο θέμα των φορτίων σου

Link to comment
Share on other sites

Από μια περιπέτεια ενός φίλου γνωρίζω τα εξής γενικά:

 

Ο νόμος πεπονή για τους μηχανικούς έγινε το 95.

 

Για όσες κατασκευές έγιναν πριν το 95 ο χρόνος παραγραφής ποινικών ευθυνών αρχίζει με την τέλεση της πράξης (δηλαδή με το χρόνο κατασκευής).

 

Για όσες κατασκευές έγιναν μετά το 95 η παραγραφή ποινικών ευθυνών αρχίζει με την επέλευση του αποτελέσματος της πράξης.

 

Οι χρόνοι παραγραφής είναι αναλόγως τι αδίκημα αποδίδεται.

 

Το αστικό κομμάτι μιας τέτοιας υπόθεσης είναι διαφορετικό και ο χρόνος παραγραφής των αξιώσεων ξεκινά πάντα από την παραλαβή της κατασκευής από τον ιδιοκτήτη. Νομίζω είναι εξαετία ή δεκαετία.

 

Αλλά επειδή σε κάθε περίπτωση υπάρχουν και διαφορετικές λεπτομέρειες, που μπορεί να οδηγούν διαφορετικά την υπόθεση (π.χ. εδώ είναι και μελετητής και επιβλέπων και κατασκευαστής και συν-ιδιοκτήτης ο ίδιος), οπωσδήποτε συμβουλή δικηγόρου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ΣΕΒΑΧ (και με την ευκαιρία χαιρετώ όλους του ΑΠΘ).Εσύ μπήκες κατ'ευθείαν στο ψητό. Οι προηγούμενοι συνάδελφοι ασχολήθηκαν με τεχνικές ερωτήσεις και μάλλον φταίω εγώ με την εισαγωγή μου.

Φυσικά και θα συμβουλευθώ δικηγόρο.Σκέπτομαι μάλιστα να κρατώ ενήμερο το forum, μια και πιστεύω, ότι μας χρειάζεται και τέτοιος προβληματισμός πέραν των τεχνικών.

Για νομικά θέματα δεν πολυασχολούνται εδώ.Όταν όμως συμβει κάτι σε κάποιον απο μας τοτε..............

Έχω την ίδια γνώμη με σένα όσον αφορά την δεκαετία.Για εξαετία δεν ξέρω.

Αλλά δεν καταλαβαίνω τις αμφιβολίες σου στην τελευταία παράγραφο.Δηλ.τι αλλάζει αν στο ίδιο πρόσωπο συμπίπτουν οι ιδιότητες του μελετητή, του επιβλεποντα,του κατασκευαστή και πόσο μάλλον του ιδιοκτήτη.Ίσα -ίσα τότε αδυνατίζει και η σκιά του πιθανού δόλου ,αν υπήρχε ποτέ!!!¨Εχω άδικο;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μπήκες κατ'ευθείαν στο ψητό. Οι προηγούμενοι συνάδελφοι ασχολήθηκαν με τεχνικές ερωτήσεις και μάλλον φταίω εγώ με την εισαγωγή μου.

Στο ψητό, οι άλλοι δεν ξέρουν, εσύ πάντως αν ειχε προβλεφθει το φορτίο δεν έχεις απαντήσει

ωραία τα λες. Για συνέχισε.........

Εχω άδικο;

καθόλου, τα πάντα όλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.