Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διερεύνηση αγοράς ξύλινης κατοικίας


Tetetedo

Recommended Posts

Καλησπέρα, 

Όπως θα καταλάβετε στην συνέχεια δεν εχω καμια σχέση με το επάγγελμα και βρήκα το forum εντελώς τυχαία. 

 

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και σκέφτομαι να κάνω μια στροφή στον χώρο εργασίας και να ασχοληθώ με τουρισμό, μιας και έχω πλέον την δυνατότητα να επενδύσω σε ακίνητα. 

Εχω μια ιδέα που δεν ξέρω κατά ποσο μπορεί να υλοποιηθεί, τι χρειάζεται και που να απευθυνθώ, μιας και δεν ξέρω πως να αρχίσω (καθε αρχή και δύσκολη, κάθε ρίσκο και καλό) 

Σκέφτομαι να αγοράσω ενα οικόπεδο που εχω βρει ευκαιρία απο έναν γνωστό μου. Στο οικόπεδο, μιας και η ανέγερση κατοικίας απο το μηδέν, απαιτεί πολύ μεγάλο κεφάλαιο σκέφτηκα τα έτοιμα ξύλινα σπίτια (παράδειγμα, https://www.oikosdecor.gr/barrel-house-3x59m-6000-με-φπα-προσφορα-εωσ-01-08-2022-βαρελοσπιτ/). 

Μπορεί κάποιος να με πει βοηθήσει και να μου πει τι άδειες χρειάζεται ενα τετοιο σπιτάκι, αν μπορώ να το νοικιάσω και τι διαδικασίες πρέπει να κάνω; 

Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Tetetedo said:

μιας και έχω πλέον την δυνατότητα να επενδύσω σε ακίνητα. 

 

1 ώρα πριν, Tetetedo said:

μιας και η ανέγερση κατοικίας απο το μηδέν, απαιτεί πολύ μεγάλο κεφάλαιο

μάλλον δεν έχεις ακόμα τη δυνατότητα να επενδύσεις σε ακίνητα

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, mikegad said:

 

μάλλον δεν έχεις ακόμα τη δυνατότητα να επενδύσεις σε ακίνητα

Αν έβρισκες κάποιον άλλον τρόπο να "γλυτώσεις" λεφτά, δεν θα το έκανες; 

Link to comment
Share on other sites

Φιλική συμβουλή

Μην προχωράς. Μπορεί να φαίνεται φτηνό (κι εντυπωσιακό) αλλά δεν είναι. Κι αν βάλεις όσα πρόσθετα απαιτούνται, η τιμή εκτοξεύεται.

Πιστοποιήσεις (και τί είδους) έχει?

Και το βασικότερο: δεν μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια, καθώς δεν πληροί το ελάχιστο απαιτούμενο καθαρό ύψος (2.50 μ)

Επίσης, αν διαβάσεις προσεκτικά τις ερωταπαντήσεις, θα διαπιστώσεις ότι πρόκειται για αρπακολλατζήδες.

Πάντως, για σπιτάκι ογκώδους σκύλου, μια χαρά είναι...

Κάτι άλλο δεν έχει να σου προσφέρει το φόρουμ.  

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Tetetedo said:

Αν έβρισκες κάποιον άλλον τρόπο να "γλυτώσεις" λεφτά, δεν θα το έκανες; 

Μα δεν γλιτώνεις λεφτά. Η πιθανότητα έκδοσης άδειας σε κατασκευές τέτοιου τύπου είναι σχεδόν μηδενική.

Οπότε παράνομος θα είσαι με τον κίνδυνο να φας πρόστιμο πολλαπλάσιο του κόστους αγοράς του, το οποίο θα πληρώνεις επιπλέον κάθε χρόνο μέχρι να αναγκαστείς να το κατεδαφίσεις

Καλύτερα κάνε την επένδυση σουβλάκια δηλαδή...πιο κερδισμένος θα σαι

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, mikegad said:

...

Καλύτερα κάνε την επένδυση σουβλάκια δηλαδή...πιο κερδισμένος θα σαι

μπα

κι αυτό επικίνδυνο είναι, καθόσον καραδοκεί η χοληστερίνη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.