Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στήριξη κλίμακας u


 

Recommended Posts

acnt, δεν μπαίνει δοκάρι εκεί λόγω αρχιτεκτονικών (θα του βγει στη μέση του σαλονιού) το ΦΕΣΠΑ το ξέρω ότι έχει μια εντολή που χαρακτηρίζεις ΕΖ μια δοκό αλλά νομίζω ότι το κάνει μόνο για να μην το βγάζει ως δοκό στο τεύχος και στο σχέδιο έτσι δεν είναι; Επίσης η σκάλα μεταφέρει και κάποια στρεπτικά φορτία στην έδραση αυτά πως περνιούνται;

 

κόμβε, τι εννοείς δεν είναι μεγάλη η σκάλα σε πλάτος; άρα δεν έχει φορτίο άξιο λόγου;

Link to comment
Share on other sites

κοίτα έριξα μια ματιά στο zip αλλά δεν το εβλεπα καθαρά αλλά μικρό μου φάνηκε. πόσο ειναι το πλάτος της?

 

στρεπτικες όπως ειπά και γω υπάρχουν γι'αυτο και κατα πλάτος μπαινουν οχι διανομές αλλά κλειστοί συνδετήρες

 

edit: στο beton kalender "Σκάλες" έχει 20σελ για τις ελικοειδείς και τους τρόπους στήριξης

Link to comment
Share on other sites

Πριν τα πεπερασμενα τετοιες πλακες τις χωριζανε σε τριερειστες με μεθοδο Hahn, ο οπλισμος ελεθευρου ακρου παιζει το ρολο των ΕΖ για τις οποιες θα συμφωνησω με rigid_joint ειναι παπατζιλικι των προγραμματων.

Οι τεμνουσες και οι ροπες της σκαλας μεταφερονται σαν φορτια ελευθερου ακρου στην απεναντι τριερειστη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε όλη τη σκαλα απο πανω μεχρι κατω κλειστοι συνδετηρες Φ8/15 τουλάχιστον, αν το πλατος της ειναι σημαντικο π.χ. 1.20 και ανω, και στο ενδιάμεσο κλειστος συνδετηρας, οπλισμοι διαμήκεις πάνω κατω

 

edit: βρηκα που ειχα το beton kalender "σκαλες" εχει 20σελιδες για τις ελικοειδεις, κυριαρχούν οι μεμβανικές αντι της κάμψης

 

εγω θα την έλυνα με fem και θα όπλιζα όπως περιέγραψα πιο πάνω

 

edit2: ειπες σαλόνι άρα ειναι εσωτερική δηλαδή, Φ10/15 πάνω κατω, Συνδ Φ8/15

Link to comment
Share on other sites

Οι τεμνουσες και οι ροπες της σκαλας μεταφερονται σαν φορτια ελευθερου ακρου στην απεναντι τριερειστη.

Ακριβώς! Evan, αφού το φοβάσαι λύστο με λοιπούς κόμβους σε διαφορετικά υψόμετρα και δοκούς για φορέα της σκάλας. Βέβαια, πάλι θα πρέπει να βάλεις ΕΖ με κόμβο στην τριέριστη. Με αυτό τον τρόπο έρχεσαι πολύ κοντα σε αυτό που σωστά αναφέρει ο Κόμβος περί τσερκιών.

Link to comment
Share on other sites

πέραν τον φορτίων των ελευθερων ακρων θεωερω ότι δεν πρεπει να εισαγει τιποτα άλλοα στο μοντέλο. κόμβοι και κομβακια για να προσομοιώσω κάτι, εμενα προσωπικα δεν μου αρέσει

Link to comment
Share on other sites

σωστά όλα αυτά για την προσομοίωση, αλλά εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως θα πετύχεις λειτουργία βασικού (πλάκα) και δευτερεύοντα δίσκου (σκάλα)

μπορείτε να μου εξηγησετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.