Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία λυμάτων για υπόγειο κατοικίας


my8os

Recommended Posts

Θα ήθελα να φτιάξω ένα λειτουργικό μπάνιο στο υπόγειο της κατοικίας μου αλλά δεν θα είναι για συχνή χρήση. Πρακτικά θα έχει έναν θερμοσίφωνα μικρό, νιπτήρα και μια λεκάνη. 

Ένας υδραυλικός μου ζήτησε 1000 ευρώ για υλικά και 400-500 για εργασία που θεωρώ αλμυρές τιμές, ειδικά τα εργατικά.

Από αντλίες δεν γνωρίζω τίποτα αλλά στο ίντερνετ που είδα κάποιες, τουλάχιστον οι τιμές σε αρκετές αντλίες είναι κάτω από 300-400 ευρώ οπότε δεν ξέρω πώς κατέληξε στο 1000 ο υδραυλικός. Μπορεί κάποιος παρακαλώ να προτείνει κάποιες; 

Επίσης μια ερώτηση: αν για οποιοδήποτε λόγο μπουκώσει η αποχέτευση μετά την αντλία, τα λύματα από την κατοικία πάνω θα βρουν δρόμο μέσα από την αντλία (δηλαδή στη λεκάνη του υπογείου) ή η αντλία έχει κάποια βαλβίδα που ανοίγει όταν τεθεί σε λειτουργία;

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, my8os said:

Θα ήθελα να φτιάξω ένα λειτουργικό μπάνιο στο υπόγειο της κατοικίας μου αλλά δεν θα είναι για συχνή χρήση.

Άρα η ερώτησή σου έπρεπε να μπει στο χώρο ιδιωτών.

Παρόλα αυτά απαντώ ότι χρειάζεσαι μια υποβρύχια αντλία με κοπτήρα, ενσωματωμένη σε σταθμό απομάκρυνσης (στεγανό κιβώτιο). Τα υλικά τους είναι πλέον, και το κιβώτιο και ο κοπτήρας, από ισχυρά πολυμερή Αυτές συνήθως διαθέτουν ανεπίστροφη βαλβίδα ενσωματωμένη στο σωλήνα κατάθλιψης (απάντηση στο τελευταίο σου ερώτημα), φίλτρο ενεργού άνθρακα, ασφάλεια υπερχείλισης κλπ. 

Στο φόρουμ δε λέμε τιμές ούτε κάνουμε διαφημίσεις - δυσφημήσεις. Μπορείς όμως να κοιτάξεις ή να κατεβάσεις ηλεκτρονικούς καταλόγους από καλές εταιρείες. Για τα εργατικά επίσης δε λέμε τίποτε διότι ελεύθερη οικονομία έχουμε, ο καθένας ζητάει ότι θέλει. 😊

Πρόσεξε μόνο το...ακριβό μηχάνημα να διαθέτει πιστοποιητικά και εγγυήσεις! Εγώ θα απαιτούσα να μου δώσει απόδειξη λιανικής και για το μηχάνημα.

 

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Konstantinos IB said:

Άρα η ερώτησή σου έπρεπε να μπει στο χώρο ιδιωτών.

Παρόλα αυτά απαντώ ότι χρειάζεσαι μια υποβρύχια αντλία με κοπτήρα, ενσωματωμένη σε σταθμό απομάκρυνσης (στεγανό κιβώτιο). Τα υλικά τους είναι πλέον, και το κιβώτιο και ο κοπτήρας, από ισχυρά πολυμερή Αυτές συνήθως διαθέτουν ανεπίστροφη βαλβίδα ενσωματωμένη στο σωλήνα κατάθλιψης (απάντηση στο τελευταίο σου ερώτημα), φίλτρο ενεργού άνθρακα, ασφάλεια υπερχείλισης κλπ. 

Στο φόρουμ δε λέμε τιμές ούτε κάνουμε διαφημίσεις - δυσφημήσεις. Μπορείς όμως να κοιτάξεις ή να κατεβάσεις ηλεκτρονικούς καταλόγους από καλές εταιρείες. Για τα εργατικά επίσης δε λέμε τίποτε διότι ελεύθερη οικονομία έχουμε, ο καθένας ζητάει ότι θέλει. 😊

Πρόσεξε μόνο το...ακριβό μηχάνημα να διαθέτει πιστοποιητικά και εγγυήσεις! Εγώ θα απαιτούσα να μου δώσει απόδειξη λιανικής και για το μηχάνημα.

 

OK ευχαριστώ για το σχόλιο.

Υποβρύχια σημαίνει σκάψιμο; Δεν θα ήθελα να σκάψω όμως. Απλά είδα ότι υπάρχουν και αντλίες δαπέδου που μπορούν να τοποθετηθούν πίσω από λεκάνη.

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, my8os said:

Υποβρύχια σημαίνει σκάψιμο;

Αν είναι ενσωματωμένη (εγκιβωτισμένη) σε σταθμό απομάκρυνσης, για να μη χρειαστείς σκάψιμο θα πρέπει η είσοδός των λυμάτων και αποβλήτων, να είναι πιο κάτω από το επίπεδο του χαμηλότερου υποδοχέα. Συνήθως αυτό είναι η λεκάνη. Λεπτομέρειες θα πάρεις από τον προμηθευτή.

Ψάξε στο διαδίκτυο, υπάρχουν πληθώρα αναφορών, video κλπ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.