Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έδραση μεταλ. υποστ. σύνθετης διατομής με διαξονική


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντιγράφω την εν λόγω παράγραφο:

§8.3.2 σελ. 341

"α) διαμόρφωση κεφαλοδοκών με συνδέσεις ροπής προς όλα τα υποστυλώματα και διατομή επαρκή για πλαισιακή λειτουργία. Στα κατά μήκος αυτά πλαίσια τα υποστυλώματα συμβάλλουν με την αδράνεια περί τον ασθενή άξονα."

 

Είναι αυτό ακριβώς που έγραψε και ο chronism.

Μόνο που:

1) αν συνθέσεις τη διατομή που παρέθεσες στην φωτογραφία δεν υπάρχει ασθενής άξονας στύλου.

2) η φράση "επαρκής διατομή" αναφέρεται στην κεφαλοδοκό.

3) στο σχήμα 8.7α η σύνθετη διατομή που φαίνεται μπορεί:

α) να μην είναι σύνθετη διατομή αλλά διατομή Ι στύλου και δοκού πάλι Ι μικρότερης κατηγορίας και μας μπερδεύει το σχήμα όπως είναι.

β) Η διατομή του στύλου ενισχύεται με ένα Ι όπως φαίνεται στο σχήμα το οποίο όμως δεν κατεβαίνει μέχρι την πλάκα βάσης.

Είναι λίγο μπερδεμένο και νομίζω ότι τελικά ισχύει το (β).

Link to comment
Share on other sites

Στην Πολεοδομία αν δεν κάνω λάθος μου είπαν πως θα φτάσει μέχρι τη βάση το πρόσθετο στοιχείο.

Έχετε παρόμοια εμπειρία στην Πολεοδομία Ευόσμου;

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία Ευόσμου στο είπαν; Περίεργο :?:

Πριν από λίγο καιρό είδα τέτοια μελέτη όπου δεν έφτανε μέχρι τη βάση αλλά κάπου 0,50μ πάνω απ' αυτήν.

Ήταν βέβαια ένα απλό ανοιχτό υπόστεγο.

Link to comment
Share on other sites

3) στο σχήμα 8.7α η σύνθετη διατομή που φαίνεται μπορεί:

α) να μην είναι σύνθετη διατομή αλλά διατομή Ι στύλου και δοκού πάλι Ι μικρότερης κατηγορίας και μας μπερδεύει το σχήμα όπως είναι.

β) Η διατομή του στύλου ενισχύεται με ένα Ι όπως φαίνεται στο σχήμα το οποίο όμως δεν κατεβαίνει μέχρι την πλάκα βάσης.

Είναι λίγο μπερδεμένο και νομίζω ότι τελικά ισχύει το (β).

 

Ρε Χάρη (sorry για το ρε) στο σχήμα 8.7 (α) που αναφέρεις είναι ο κεφαλοδοκός και όχι σύνθετη διατομή γύρνα σελίδα και δες το 8.9 (β)

Σε αυτό αναφερόμουν απο την πρώτη στιγμή ..

 

iogeo όσο αφορά την ανάλυση στο μοντέλο σου πως πέρασες την σύνθετη αυτή διατομή ???

 

Έψαχνα και εγώ στο δικό μου πρόγραμμα δεν έχει παρόμοια μόνο σταυρωτή ...

Επίσης δες ξανά στην σελ 425

Υποστυλώματα:

Προτιμούνται οι πλατύπελμες απο τις υψίκορμες διότι έχουν πιο εξισορροπημένη διατομή έναντι λογισμού στις 2 διευθύνσεις

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό δεν είπα στην πρώτη υπόθεση:

"...3) στο σχήμα 8.7α η σύνθετη διατομή που φαίνεται μπορεί:

α) να μην είναι σύνθετη διατομή αλλά διατομή Ι στύλου και δοκού πάλι Ι μικρότερης κατηγορίας και μας μπερδεύει το σχήμα όπως είναι..."

 

Δεν είναι όμως απόλυτα ξεκάθαρο γι αυτό είπα ότι μπορεί να είναι και κάτι άλλο.

Αν δεις το σχήμα 8.7 β) θα δεις ότι πρώτα μας δείχνει την όψη του πλαισίου όπως στο (α) και μετά τη διεύθυνση τοποθέτησης των στύλων σε κάτοψη.

Άρα μπορεί να είναι κι αυτό που είπε ο iogeo.

 

Τα πλατύπελμα προτιμούνται όταν έχουμε αξονικά θλιπτικά στους στύλους που προκαλούν λυγισμό. Η αναφορά στη σελ. 425 είναι σε υποστυλώματα πολυώροφων μεταλλικών κτιρίων ή έστω όταν αυτά φέρουν σύμμεικτες πλάκες που έχουν μεγάλα κατακόρυφα φορτία εν αντιθέσει με τις απλές στέγες που το μόνο που έχουν είναι ουσιαστικά το χιόνι.

 

Σε ένα μεταλλικό κτίριο που έχει στέγη νομίζω ότι τα IPE βγαίνουν πιο οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

σελ 425: ουσιαστικά αυτό κάνω αλλά όχι με σταυρωτή διατομή

 

στο INSTANT (είπαμε με τον ελεγκτή) να βάλω δύο στύλους πολύ κοντά ο ένας στον άλλο (περίπου 0.10cm) και να τους συνδέσω με άκαμπτες δοκούς ορίζοντια ανά τμήματα.

Εννοείται πως οι άκαμπτες αυτές δοκοί δεν θα ληφθούν υπόψη στο λυγισμό.

 

όσον αφορά τις ΗΕΑ συμφωνώ ότι προτιμούνται αλλά άκου το σκεπτικό μου:

 

στη συγκεκριμένη περίπτωση έχω 2 στύλους για την κύρια διέθυνση του πλαισίου και 5 στην επιμήκη

 

ένα οποιοδήποτε ΗΕΑ έχει λόγο Wy/Wx=1/3

 

για ένα κύριο πλαίσιο ενεργούν 2Wx

για ένα επιμήκες πλαίσιο ενεργούν 6Wy (εγώ όμως έχω 5 στύλους)

 

για το σχήμα 8.7α θα διαφωνήσω πως αυτό που φαίνεται είναι η κεφαλοδοκός αφού στη σελ 341 β)λέει πως είναι τα πρόσθετα στοιχεία

Link to comment
Share on other sites

για να μην πάρω κανένα στο λαιμό μου, όταν δω τον ελεγκτή θα μου πει αν τα έβαλα σωστά ή λάθος (το πρόσθετο στοιχείο μέχρι την έδραση) και τότε θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη, μήπως η μελέτη που είδες στην πολεοδομία δεν έφτανε το πρόσθετο μέχρι κάτω γιατί μπορεί να έμπαινε τοιχείο μέχρι τα 0.50μ που είπες; (κάτι σα στηθαίο)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έμπαινε τοίχωμα, ήταν ανοιχτό υπόστεγο.

 

Το πρόβλημα με τη σύνθετη διατομή είναι στον υπολογισμό των γεωμετρικών χαρακτηριστικών της;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.