Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναλυτικος Ελεγχος Βελων


 

Recommended Posts

είχα ξαναπει σε παρόμοια συζήτηση, καλυτερα να φιλοσοφήσει κάποιος τη θεμελίωση και να την κάνει πιο οικονομική,

 

ποσο μπορει να τη φιλοσοφησει καποιος σε συνηθη εργα (μεζονετες-πολυκατοικιες)?

εγω σου λεω να βαλεις τις ελαχιστες διαστασεις που προβλεπει ο κανονισμος (ειτε ειναι πεδιλα ειτε πεδιλοδοκοι).θα τις βαλεις?

 

μαλλον οχι.

 

οποτε,απο εκει και περα με ποιο σκεπτικο επιλεγεις τις διαστασεις της θεμελιωσεως?(διαστασεις και οχι οπλισμους)

 

αποτι εχω καταλαβει απλα ολοι αναλογα με την εμπειρια τους ή τις γνωμες εμπειροτερων εχουν καθιερωσει ενα ελαχιστο μεγεθος των δομικων μερων της θεμελιωσεως και με βαση αυτο δουλευουν.

 

χωρις να υπαρχει ομως μια συγκεκριμενη λογικη ή μια επιτημονικα τεκμηριωμενη μεθοδολογια.

 

π.χ

 

ο Α βαζει πεδιλο 1,50x1,50 και ο Β 1,80x1,80

ο Α βαζει πεδιλοδοκο με πλατος πελματος 1,60 και ο Β με 1,40

ο Α φροντιζει να 'τυλιγονται' τα υποστυλωματα απο τις πεδιλοδοκους ενω ο Β οχι.

ο Α εχει υψος πεδιλοδοκου 1,20 και ο Β 1,50.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ουσιαστικά θέλω να κάνω έλεγχο σε μια αμφίπακτη ημικυκλική δοκό Ζ (πλάκες 22 και 25 cm) μήκους 8,5m. To ύψος της είναι 70cm. Από τον κανονισμό απαλλάσσεται του ελέγχου των βελών. Τον έλεγχο βασικά τον χρειάζομαι για τις κρυφοδοκούς που συχνά υιοθετούνται στις μελέτες ή και για δοκούς με ύψος μικρότερο από το ελάχιστο του κανονισμού.

Link to comment
Share on other sites

1. Ουσιαστικά θέλω να κάνω έλεγχο σε μια αμφίπακτη ημικυκλική δοκό Ζ (πλάκες 22 και 25 cm) μήκους 8,5m. To ύψος της είναι 70cm. Από τον κανονισμό απαλλάσσεται του ελέγχου των βελών.

2. Τον έλεγχο βασικά τον χρειάζομαι για τις κρυφοδοκούς που συχνά υιοθετούνται στις μελέτες ή και για δοκούς με ύψος μικρότερο από το ελάχιστο του κανονισμού.

το 1 δεν εχει σχεση με το 2 που ρωτάς.

 

edit: αυτό με τις κρυφοδοκούς δεν το πολύ κατάλαβα

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά θέλω να κάνω έλεγχο σε μια αμφίπακτη ημικυκλική δοκό Ζ (πλάκες 22 και 25 cm) μήκους 8,5m. To ύψος της είναι 70cm. Από τον κανονισμό απαλλάσσεται του ελέγχου των βελών.

 

Θέλει σίγουρα έλεγχο σε στρέψη + όλους τους "τυπικά" υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

edit: αυτό με τις κρυφοδοκούς δεν το πολύ κατάλαβα

 

Συχνα υιοθετούμε κρυφοδοκούς (ενισχυμένες ζώνες) στις μελέτες π.χ. για στήριξη μπατικής τοιχοποιιας, πλάκες ανευ δοκών, ψευδοστηρίξεις για προβόλους κ.τ.λ Στο Beton Kalender αναφέρεται μετά από εκτενή ανάλυση ότι σε περιπτώσεις χρησιμοποίησης κρυφοδοκών ως στηρίξεων το ελάχιστο πλάτος πρέπει να είναι 100cm. Αλλά επειδή δεν εμπίπτουν στα όρια του κανονισμού με το ελάχιστο στατικό ύψος πρέπει να γίνεται έλεγχος βελών κάμψεως.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση πλακών ανευ δοκών που διαμορφωνονται περιμετρικα κρυφοδοκοι δεν νομιζεις ότι πρέπει να ελέγχουμε τα βέλη?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι συμβάλλουν οι κρυφοδοκοί. Ποτέ δε βάζω κρυφοδοκούς. Δοκιμάστε και με fem. Αν έχουν το ίδιο πάχος της πλάκας τότε είτε τους βάλετε είτε όχι ένα και το αυτό είναι. Ίδια βέλη θα έχετε αφού δεν αλλάζει η δυσκαμψία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.