Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια και συνένωση οικοπέδων


Recommended Posts

Θέλω να βγάλω μια άδεια για δύο οικόπεδα που ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη αλλά δεν θέλω να κάνω συνένωση οικοπέδων, μπορώ?

 

Ευχαριστώ,

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Chilon αλλά εάν δεν το πώ ποιός θα το ζητήσει? Θέλω να πώ από πού θα φαίνεται η συνένωση? Μπλέκεται κάπου υποχρεωτικά το κτηματολογικό?

 

Ευχαριστώ και πάλι

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία ζητάει συμβόλαιο. Εκεί θα φαίνεται η (συνενωμένη) τελική ιδιοκτησία. Οι ιδιοκτήτες πρέπει να απευθυνθούν σε συμβολαιογράφο για την συνένωση. Το κτηματολόγιο πρέπει να ενημερωθεί γι' αυτή την συμβολαιογραφική πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επιμένω αλλά το πρόβλημα είναι ακριβώς ότι καθώς δεν υπάρχουν δύο ιδιοκτήτες αλλά ένας ιδιοκτήτης και μάλιστα ο ίδιος και για τα δύο οικόπεδα η πολεοδομία αρκείται σε αντίγραφο των συμβολαίων για το κάθε ένα ξεχωριστά και η συνένωση όπως μου λένε γίνεται αυτομάτως χωρίς ανάγκη συμβολαιογράφου. Αν ο ιδιοκτήτης δεν ενημερώσει το κτηματολόγιο ποιο θα είναι το στοιχείο που θα αποκαλύπτει την συνένωση? Πολύ περισσότερο καθώς μιλάμε για ανεξάρτητα κτίρια εντός του κάθε τμήματος…

 

Τα μπέρδεψα παραπάνω έτσι?…

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βγάλω μια άδεια για δύο οικόπεδα που ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη αλλά δεν θέλω να κάνω συνένωση οικοπέδων, μπορώ?

 

Ευχαριστώ,

Σταύρος

 

για ρίξε μια ματιά εδώ στην Εγκ-73080/4645/39/95 Εγκ-39/95 Γνωμ-414/95 ,ίσως σε βοηθήσει http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=4696

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι είναι ένας ο ιδιοκτήτης βοηθάει -πράγματι- στην "αυτόματη" συνένωση των ιδιοκτησιών του με την έκδοση της οικοδομικής άδειας (αν και μερικοί ελεγκτές ζητούν συμβολαιογραφική πράξη). Στο κτηματολόγιο, όμως, πρέπει να φαίνεται η μεταβολή στην κατάσταση των ιδιοκτησιών (συνένωση). Τώρα, αν δεν ενημερωθεί η κτηματολογική υπηρεσία· δεν γνωρίζω ποιες είναι οι συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δύο όμορα οικόπεδα είναι του ίδιου ιδιοκτήτη, έχει δικαίωμα να επιλέξει αν θα τα συνενώσει ή όχι.

 

Αν θέλεις να βγάλεις μια ενιαία άδεια τότε αυτόματα γίνεται συνένωση.

Αν δε θες τη συνένωση τότε θα βγουν δύο διαφορετικές άδειες για δύο διαφορετικές οικοδομές, μία σε κάθε οικόπεδο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα σωστή η anka. Ο μόνος τρόπος να διατηρηθεί η αυτοτέλεια των δύο οικοπέδων, τα οποία καταλαβαίνω ότι ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη με διαφορετικά συμβόλαια (δεν το διευκρινίζεις), είναι να βγάλεις δύο άδειες (μία για κάθε οικόπεδο). Διαφορετικά, θα θεωρηθεί ως συνένωση χωρίς να απαιτείται συμβολαιογραφική πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.