Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βέλος κάμψης μεταλλικών διαδοκίδων


 

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Όταν κάνετε έλεγχο βέλους σε διαδοκίδα, το βέλος κάμψης που υπολογίζετε είναι η διαφορά της μέγιστης βύθισης από τη βύθιση που έχει η κύρια δοκός σε εκείνο το σημείο (σχετικό βέλος δηλαδή) ή απλά παίρνετε τη μέγιστη βύθιση και τη συγκρίνετε με το όριο; 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό ξέρω, αλλά σε μια πλάκα 5*5μ με αυτό το κριτήριο, η μέγιστη αποδεκτή βύθιση της πλάκας θα είναι 2εκ η κυρία δοκός+2εκ η δευτερεύουσα δοκός , συνολικά 4εκ. Δε θα έπρεπε να υπάρχει και περιορισμός του απόλυτου βέλους; Δε μου φαίνεται λογικό...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Άλλος ο έλεγχος στην διαδοκίδα και άλλος ο έλεγχος στις κύριες δοκούς. Διαφορετικοί έλεγχοι. Αυτό που γράφεις δεν το καταλαβαίνω. Μπορείς να αναβάσεις σκαρίφημα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σου Αλέξανδρε, το ξέρω ότι είναι ξεχωριστοί έλεγχοι και σε περίπτωση που οι σχετικές βυθίσεις των δοκών είναι <L/250 ή το αντίστοιχο όριο είναι εντάξει. Αλλά διαισθητικά η συνολική βύθιση που δείχνω με μαρκαδόρο μου φαίνεται αρκετά μεγάλη να είναι 4εκ.20240112_1155231.thumb.jpg.905aef71cfe4978db1a36ef1b651db46.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από στατική άποψη δεν έχεις πρόβλημα

Αν όμως η βύθιση δημιουργεί πρόβλημα στις κλίσεις της στέγης(?), βρες κάποιον άλλο τρόπο να τη μειώσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.