Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτιμήσεις ακινήτων και επενδύσεων


Recommended Posts

Ρε Θοδωρή , αν βάλεις π.χ. στο Magenta τη λέξη πραγματογνωμοσύνη θα σου βγάλει ως συνώνυμο τη λέξη εκτίμηση.Ενώ φαίνεται κάτι απλό στην πραγματικότητα η εκτίμηση της ακριβούς αξίας ενός ακινήτου είναι κάτι πολύ δύσκολο και πολυπαραγοντικό.

Δεν έχεις εργολαβία για να πας έσοδα-έξοδα.Ο νόμος σου λέει ότι ο τεκμαρτός τρόπος προσδιορισμού του εισοδήματος των μηχανικών είναι υποχρεωτικός.Ούτε το 60% σαν συντελεστής είναι σωστός γιατί δεν χρησιμοποιώ την υποδομή ή κάποιο πρόγραμμα της τράπεζας αλλά δικό μου υπολογιστή , δικό μου αυτοκίνητο , δικιά μου φωτογραφική μηχανή...

 

Εν πάσει περιπτώση ο επόπτης ελέγχου το θεώρησε πραγματογνωμοσύνη.Το θέμα είναι τι λέει ο νόμος.Επειδή δε το αναφέρει ρητά ο νόμος είναι θέμα ερμηνείας του.Ίσως να κάνω γραπτό αίτημα στη Δ.Ο.Υ. και να ζητήσω από το αρμόδιο υπουργείο γραπτή απάντηση για να μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε τυχόν έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Σημασία δεν έχει η ερμηνεία αλλά οι ΓΡΑΦΕΣ.

 

ΚΑι επί της ουσίας σε ενημερώνω ότι πραγματογνωμοσύνη είναι κάτι εντελώς διαφορετικό όπως και οικονομική μελέτη.

 

Μην τρελαθούμε κιόλας. έχω δει πραγματογνωμοσύνες και συγγενικό μου πρόσωπο Α βαθμού είναι στην μεγαλύτερη εταιρεία του κλάδου, πραγματογνώμονας. Σε ενημερώνω ότι δεν τα κόβει πραγματογνωμοσύνες.

 

Αν υπάρχει εγκύκλιος ή οδηγία ή κάτι άλλο που δε γνωρίζω τότε πάσο.

 

Αν όχι τότε τα ρέστα μου και επιμένω ...... 8-)

Link to comment
Share on other sites

Ας συμφωνήσουμε ότι δεν είναι ούτε πραγματογνωμοσύνη ούτε οικονομική μελέτη. Αν και κατά τη γνώμη μου είναι μια μικρή οικονομική μελέτη.

Web Page Name

Γιατί όμως να πάει λογιστικά;Mόνο οι εργολαβίες πηγαίνουν έτσι και μάλιστα από πέρισυ συν ότι θα πρέπει να έχεις και τον αντίστοιχο ΣΤΑΚΟΔ για να κόψεις τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών και όχι απόδειξη όπως είναι για εκτίμηση

Μια και ευχήθηκες οι εκτιμήσεις να ήταν τοπογραφικά :lol:

δες για τη χρησιμοποίηση χωρικής οικονομετρίας και GIS στην εκτίμηση ακινήτων που βελτιώνει ποιοτικά τις εκτιμήσεις μειώνοντας τα τυπικά σφάλματα των εκτιμήσεων. 8-)

Web Page Name

''Ο Σύλλογος κτηματομεσιτών στον οποίο ανήκει το κτηματομεσιτικό γραφείο του πραγματογνώμονα εκτιμητή, καλύπτει πλήρως και ανεξάρτητα και αυτήν την εξειδίκευση του επαγγέλματος''

Web Page Name

Είσαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται για μία ''μίνι'' πραγματογνωμοσύνη.Ούτως ή άλλως πρόκειται για μία μικρή αμοιβή , γύρω στα 100Ε.

Δεν πρόκειται για μία τιμή στα κουτουρού αλλά (από άλλο site :lol: )

Η εκτίμηση ακινήτων αποτελεί μία ιδιαίτερα σύνθετη και υπεύθυνη εργασία. Η εκτίμηση αφορά αφενός την τρέχουσα εμπορική αξία ενός ακινήτου, η οποία καθορίζεται από την αξία αναγκαστικής ρευστοποίησης (forced value), την ανώτατη εμπορική αξία (premium value), και την αντικειμενική αξία ενός ακινήτου.

 

Η διαδικασία εκτίμησης ενός ακινήτου έχει σαν αφετηρία τον έλεγχο των πολεοδομικών χαρακτηριστικών του, (δόμησης, συντελεστής κάλυψης, ύψος, χρήση γης, πολεοδομικές παρεκκλίσεις κλπ.)

Η εκτίμηση ενός ακινήτου πρέπει να λαμβάνει υπόψη της επίσης τα συγκριτικά μεγέθη ανάλογων ακινήτων στην περιοχή ενδιαφέροντος. Ο εκτιμητής οφείλει να ενημερώνεται για τις συναλλαγές που έχουν πραγματοποιηθεί στην περιοχή του υπό εκτίμηση ακινήτου και να αναφέρει τις τιμές στις οποίες πραγματοποιήθηκαν οι σχετικές συναλλαγές συνεκτιμώντας την σχετικότητα κάθε τρίτου ακινήτου προς το υπό εκτίμηση ακίνητο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Oι εκτιμήσεις ακινήτων , πως φορολογούνται ;

 

...Aπαντάω μόνος μου.

Πέρισυ που το είχα ψάξει σε ερώτηση μου στον έφορο και τον προιστάμενο της ΔΟΥ αν θα πρέπει να τη θεωρήσω

οικονομική μελέτη ή πραγματογνωμοσύνη με συντελεστή 26% ή να το πάω λογιστικά ,έσοδα-έξοδα, (κάτι που απαγορεύεται για μηχανικούς) μου είπαν ότι και τα δύο είναι σωστά αλλά αρμοδιότερο είναι το ΤΕΕ.

Σε ερώτηση στο ΤΕΕ μου είπαν να το πάρω με συντελεστή 60% !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.