Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτιμήσεις ακινήτων και επενδύσεων


Recommended Posts

Το ίδιο είχε αναφερθεί και στο σεμινάριο του ΤΕΕ/ΤΚΜ που διοργανώθηκε πρόσφατα. Με συντελεστές φορολογούνται μόνο οι μελέτες και επιβλέψεις που αναφέρονται στις σχετικές διατάξεις και μόνον αυτές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να επιβεβαιώσω και εγώ ότι η φορολόγηση γίνεται λογιστικά, καθώς δεν υπάρχει Σ.Κ.Κ. για το αντικείμενο αυτό. Η απάντηση μου δόθηκε από διευθυντή ΔΟΥ επισήμως, καθώς και γραπτώς μετά από ερώτησή μου στο Υπουργείο Οικονομικών. Μέχρι να καταλήξω, πήρα ίσως 4-5 διαφορετικές απαντήσεις από συναδέλφους, λογιστές, και το (ανεκδιήγητο) taxheaven.gr, άλλος μιλούσε για Σ.Κ.Κ. 60%, άλλος για 38% και άλλος ότι δε μπορώ να κόψω Α.Π.Υ. για τέτοια δουλειά...

Καλώς σας βρήκα συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Να επιβεβαιώσω και εγώ ότι η φορολόγηση γίνεται λογιστικά, καθώς δεν υπάρχει Σ.Κ.Κ. για το αντικείμενο αυτό. Η απάντηση μου δόθηκε από διευθυντή ΔΟΥ επισήμως, καθώς και γραπτώς μετά από ερώτησή μου στο Υπουργείο Οικονομικών. Μέχρι να καταλήξω, πήρα ίσως 4-5 διαφορετικές απαντήσεις από συναδέλφους, λογιστές, και το (ανεκδιήγητο) taxheaven.gr, άλλος μιλούσε για Σ.Κ.Κ. 60%, άλλος για 38% και άλλος ότι δε μπορώ να κόψω Α.Π.Υ. για τέτοια δουλειά...

Καλώς σας βρήκα συνάδελφοι.

 

Γιατί δεν υπάρχει Σ.Κ.Κ.;Oικονομική μελέτη δε θεωρείται

Link to comment
Share on other sites

Oι μεταβολές που επήλθαν μέχρι σήμερα στη φορολογική μας νομοθεσία δεν έθιξαν το ισχύον φορολογικό καθεστώς των μηχανικών και κατά συνέπεια το καθαρό κέρδος των αρχιτεκτόνων και μηχανικών, εφόσον ασχολούνται με τη σύνταξη μελετών και σχεδίων οικοδομικών και λοιπών τεχνικών έργων, την επίβλεψη της εκτέλεσής τους, τη διεύθυνση

εκτέλεσης (διοίκηση έργου) και την ενέργεια πραγματογνωμοσυνών και διαιτησιών σχετικών με αυτά τα έργα, προσδιορίζεται τεκμαρτώς, δια της εφαρμογής συντελεστή επί των ακαθαρίστων νομίμων αμοιβών που πραγματοποιούν (χωρίς καμιά έκπτωση) στα οποίασυμπεριλαμβάνονται και οι τόκοι υπερημερίας λόγω καθυστέρησης καταβολής των αμοιβών.

O τεκμαρτός τρόπος προσδιορισμού του κέρδους είναι υποχρεωτικός και δεν ανάγεται στην επιλογή του μηχανικού. Δεν μπορεί δηλαδή ο μηχανικός να ακολουθήσει άλλη μέθοδο όπωςπ.χ. το λογιστικό τρόπο.

 

H εκτίμηση ανάγεται στην πραγματογνωμοσύνη.Σε ερώτηση μου στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. μου ο επόπτης δεν ήταν σίγουρος΄.Ακόμη και μετά από ερώτηση στον διευθυντή της Εφορίας πάλι δεν υπήρχε σίγουρη απάντηση.

Μου είπαν να ρωτήσω στο Τ.Ε.Ε. το οποίο θα ξέρει καλύτερα.!!

Υπάρχει ένας άνθρωπος στο Τ.Ε.Ε. ο οποίος βρίσκεται στην Αθήνα και συμμετέχει στα φορολογικά σεμινάρια.Αν βρω το τηλ. θα τον ρωτήσω.Το όνομα του είναι Τσιώτας , αν τον γνωρίζει κάποιος προσωπικά ας μας φωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Η πραγματογνωμοσύνη δεν είναι εκτίμηση. Και η οικονομική μελέτη δεν είναι εκτίμηση.

 

Σε ερώτημά μου στη ΔΟΥ μου προφορικό μου απάντησαν ΟΙ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ ΠΑΝΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ !!!!!

 

Επίσης διαβάστε και στο taxheaven.gr και εκεί το έχω δει ότι το γράφανε κάποτε.

 

spy1551 μπορείς να μου αιτιολογήσεις πως λες ότι εκτίμηση ακινήτου = πραγματογνωμοσύνη ?

 

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο ? Έχεις κάνει ή δει πραγματογνωμοσύνη ? Εκτίμηση ?

 

Και εμένα θα με βόλευε καθώς κάνω εκτιμήσεις αλλά δεν το κάνω.

 

Τεσπά, πράξε κατά βούληση συνάδελφε.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα γύρω στις 60 από την αρχή του χρόνου.Πραγματογνωμοσύνη σημαίνει γνωμάτευση για την κατάσταση πραγμάτων.Αυτό κάνουμε ουσιαστικά μία οικονομική εκτίμηση σύμφωνα με την κατάσταση ενός ακινήτου.Εγώ το θεωρώ οικονομική μελέτη για την κατάσταση ενός κτιρίου.

Δεν είναι απλώς πόσο πουλιέται το μ2 σε μια περιοχή αλλά πρέπει να λάβεις υπ'όψιν και άλλους συντελεστές.Ο επόπτης στην εφορία δε το θεώρησε μελέτη αλλά πραγματογνωμοσύνη.

Υπάρχει μεγάλη διαφορά στον υπολογισμό των τεκμαρτών εισοδημάτων αν το υπολογίσεις ως οικονομική μελέτη γιατί έχει ένα συντελεστή 26%.

Για να είμαι σίγουρος , γιατί στη ΔΟΥ δεν ήξεραν όπως είμαι σίγουρος ότι ούτε οι λογιστές ξέρουν αφού λαμβάνουν ενιαίο συντελεστή 38% για όλες τις μελέτες, θα ψάξω το κ.Τσιώτα ο οποίος γράφει και στη Δομική αλλά τον είχα συναντήσει και σε κάποια σεμινάρια του Τ.Ε.Ε. ή κάποιον άλλο στο Τ.Ε.Ε. που να ξέρει.

Web Page Name

Δεν τους ξέρω (να μην υπάρχει υπόνοια διαφήμισης ή συσχέτισης) αλλά στη σελίδα τους αναφέρονται για ''εκτιμήσεις και πραγματογνωμοσύνες ακινήτων'' .

Link to comment
Share on other sites

και γιατί τα μπερδεύεις αυτά τα 2 ?

 

αν δλδ εγώ έγραφα "αρχιτεκτονικές και στατικές μελέτες" θα χρησιμοποιούσα το 38% ή το 26% ή και τα δύο ανάλογα την παροχή ?

 

Και εγώ με τη σειρά μου θα ήθελα να είναι οι εκτιμήσεις τοπογραφικά τρόπον τινά !!!

 

:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.