Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέγερση οικοδομής και φπα


Recommended Posts

Καλησπέρα....

Σε ιδιωτικό οικόπεδο θέλουμε να χτίσουμε μια σχετικά μικρή οικοδομική.

Έχουν γίνει είδη τα σχεδια κάτοψης άδεια κατεδάφισης (έχει μια μονοκατοικία) και ο μηχανικός εργολάβος είναι στο τελικό στάδιο τησ οικοδομικής άδειας.

Έχω πάρει μια αρχική προσφορά....

Ξέρει κάποιος σε ποιο κόστος βάζουμε το ΦΠΑ....στην προσφορά έχει ένα κόστος που δεν συμπεριλαμβάνεται το ΦΠΑ.

Το ΦΠΑ ( δεν είναι αντιπαροχή) πληρώνουμε ΦΠΑ.... έχω ακούσει ότι στην εισφορές ΙΚΑ δεν το πληρώνουμε...

Κάποιες γνώσεις το τη μπορώ να προσέχουμε ακόμα?????

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

ΦΠΑ έχουν οι υπηρεσίες και τα υλικά. Οι ασφαλιστικές εισφορές δεν έχουν.
Ελπίζω ο μηχανικός εργολάβος να είναι μηχανικός που έχει αναλάβει τον ρόλο εργολάβου, και όχι εργολάβος που διαδραματίζει ρόλο μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.....

Όχι είναι μηχανικός.... απλά το έψαξα αρκετά και δεν μπόρεσα να βγάλω από κάπου άκρη γιατί πιστεύω ότι δεν είναι συχνά να ακολουθήσουν ιδιώτες σε ανέγερση οικοδομής που θέλουν να κρατήσουν τα διαμερίσματα για ενοικίαση.

Και πριν το συμφωνητικό για την ανάθεση του έργου να έχω και εγώ μια καλύτερη εικόνα και από το οικονομικό.

Μου στείλανε μια προσφορά με τησ διαφορετικές εργασίες και το κόστος που δεν συμπεριλαμβάνεται το ΦΠΑ (το αναφέρουν αυτό κάτω από το τελικό κόστος)αλλά αυτό που δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη είναι αν προσθέτουμε στο τελικό τους κόστος το ΦΠΑ.....

Σε έργω που στην πρώτη προσφορά είναι συνολικά 603000 ευρώ είναι αρκετά αν προσθέτουμε το ΦΠΑ

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.....

Όχι είναι μηχανικός.... απλά το έψαξα αρκετά και δεν μπόρεσα να βγάλω από κάπου άκρη γιατί πιστεύω ότι δεν είναι συχνά να ακολουθήσουν ιδιώτες σε ανέγερση οικοδομής που θέλουν να κρατήσουν τα διαμερίσματα για ενοικίαση.

Και πριν το συμφωνητικό για την ανάθεση του έργου να έχω και εγώ μια καλύτερη εικόνα και από το οικονομικό.

Μου στείλανε μια προσφορά με τησ διαφορετικές εργασίες και το κόστος που δεν συμπεριλαμβάνεται το ΦΠΑ (το αναφέρουν αυτό κάτω από το τελικό κόστος)αλλά αυτό που δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη είναι αν προσθέτουμε στο τελικό τους κόστος το ΦΠΑ.....

Σε έργω που στην πρώτη προσφορά είναι συνολικά 603000 ευρώ είναι αρκετά αν προσθέτουμε το ΦΠΑ

 

 

 

 

IMG_20240107_102050.jpg

IMG_20240107_102200.jpg

IMG_20240107_102256.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι και εγώ στην ίδια φάση με τον Κωνσταντίνο και επίσης δυσκολεύομαι πολύ να "μεταφράσω" τις προσφορές σε πραγματικά κόστη, τουτέστιν τι θα πρέπει να βγει από το πορτοφόλι σου τελικώς. Από ότι μου έχουν μεταφέρει, ο λόγος που δεν αναφέρουν στις προφορές τον ΦΠΑ ξεκάθαρα είναι διότι στη φάση της κατασκευής, πολλά χρήματα κινούνται μαύρα και άρα δεν έχει "νόημα" να τα συζητάμε σε μια προσφορά.

Πολλά πράγματα είναι αυτονόητα ίσως για ανθρώπους που είναι χρόνια στο κουρμπέτι, αλλά για ιδιώτες με α) καθόλου τεχνική κατάρτιση, β) οριακό ως προς το έργο προϋπολογισμό, τα πράγματα είναι πιο σύνθετα. Και όταν ο ρόλος του μελετητή  ενδεχομένως ταυτίζεται με του κατασκευαστή, το πράγμα γίνεται ακόμα πιο σύνθετο, διότι έχει συμφέρον να σε "τραβήξει" σε μεγαλύτερα κόστη από αυτά που πραγματικά χρειάζεσαι και σε βαθύτερα νερά (σε επόμενο χρόνο/ αφανή κόστη) από αυτά που μπορείς να κολυμπήσεις. Υπάρχει άραγε σοφός τρόπος να το διαχειριστεί κανείς αυτό;  🤔

(Μερικές ακόμα απορίες του μη-ειδικού...  στον προϋπολογισμό που βλέπουμε εγώ δεν καταλαβαίνω πως π.χ. έχουν υπολογιστεί οι εισφορές ΙΚΑ αν δεν έχει ήδη εκδοθεί η άδεια δόμησης. Όπως και τα κόστη ΣΔΑ, δεν προκύπτουν από την άδεια και τα έχει αφήσει εκτός;  Επίσης γιατί λέει "αυτεπιστασίας" αφού θα αναλάβει εργολάβος την κατασκευή;)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.