Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατηγορια αυτοματισμου Β ή και Α βαση ΚΕΝΑΚ


Recommended Posts

Καλησπέρα, Θα ηθελα να ρωτήσω τι μου υπολειπεται για να χαρακτηριστεί ο αυτοματισμος που εχω στο διαμερισμα σε κατηγορια Β (ή αν ειμαι ηδη τοτε σε Α xD)

Διαθετω αντλια θερμοτητας με ενδοδαπεδια,εχει καμπυλη αντισταθμισης, θερμοκρασια εξωτερικου χωρου κτλ
Υπαρχουν ηλεκτρικοι κινητηρες στον συλλέκτη για καθε κυκλωμα (2-3  κυκλωματα ανα χωρο).
Σε καθε χωρο (και μπανιο) διαθετο ανιχνευτη κινησης, CO2, Υγρασίας και θερμοκρασίας) καθως και ανιχνευση αν καποια μπαλκονοπορτα(η παραθυρο) ειναι ανοιχτη.
Ηλεκτρικά ρολλά.
Αερισμο με ανακτηση ενεργειας ανα χωρο.
Αφυγραντήρα.

Μεσω server Home assistant υπαρχουν οι αυτοματισμοι για να απομονωνει κάποιο χωρο οταν δεν χρειαζεται περαιτερω θερμανση, αυξηση μειωση θερμοκρασίας νερών εξοδου απο την Α/Θ. Εκκινηση ή διακοπη των αερισμων ανα δωματιο με βαση την μετρηση του CO2, εξωτερικη-εσωτερικη υγρασία, καθως και την μετρηση εξωτερικης και εσωτερικης θερμοκρασιας (πχ καλοκαιρι βραδυ αν εξω εχει χαμηλοτερη θερμοκρασια ξεκιναει ο αερισμος, η το χειμωνα αν εχει κατω απο 0 διακοπτεται ο αερισμος το βραδυ). Κατεβασμα των στοριων το βραδυ (οταν η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι κατω των 24). Εναρξη αφυγρανσης αν η υγρασία εχει παει πανω απο 60% κτλ.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, immunity said:

Διαθετω αντλια θερμοτητας με ενδοδαπεδια,εχει καμπυλη αντισταθμισης, θερμοκρασια εξωτερικου χωρου κτλ
Υπαρχουν ηλεκτρικοι κινητηρες στον συλλέκτη για καθε κυκλωμα (2-3  κυκλωματα ανα χωρο).
Σε καθε χωρο (και μπανιο) διαθετο ανιχνευτη κινησης, CO2, Υγρασίας και θερμοκρασίας) καθως και ανιχνευση αν καποια μπαλκονοπορτα(η παραθυρο) ειναι ανοιχτη.
Ηλεκτρικά ρολλά.
Αερισμο με ανακτηση ενεργειας ανα χωρο.
Αφυγραντήρα.

Μεσω server Home assistant υπαρχουν οι αυτοματισμοι για να απομονωνει κάποιο χωρο οταν δεν χρειαζεται περαιτερω θερμανση (τα θερμαντικά σώματα έχουν θερμοστατικές βαλβίδες?), αυξηση μειωση θερμοκρασίας νερών εξοδου απο την Α/Θ. Εκκινηση ή διακοπη των αερισμων ανα δωματιο με βαση την μετρηση του CO2, εξωτερικη-εσωτερικη υγρασία, καθως και την μετρηση εξωτερικης και εσωτερικης θερμοκρασιας (πχ καλοκαιρι βραδυ αν εξω εχει χαμηλοτερη θερμοκρασια ξεκιναει ο αερισμος, η το χειμωνα αν εχει κατω απο 0 διακοπτεται ο αερισμος το βραδυ). Κατεβασμα των στοριων το βραδυ (οταν η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι κατω των 24). Εναρξη αφυγρανσης αν η υγρασία εχει παει πανω απο 60% κτλ.

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Να στείλεις τα σχέδια και τις μελέτες στη ΝASA... μπορεί να το στήσει σε κάποιο πλανήτη! 😀  

Αυτό είναι διαστημόπλοιο...όχι κατοικήσιμο σπίτι! 😜

Αν όπως λες, διαθέτεις τους αυτοματισμούς/ελέγχους με χρώμα μωβ και όλα τα θερμαντικά σώματα ανα χώρο έχουν θερμοστατικές βαλβίδες,  έχεις κατηγορία Α.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, dib said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Να στείλεις τα σχέδια και τις μελέτες στη ΝASA... μπορεί να το στήσει σε κάποιο πλανήτη! 😀  

Αυτό είναι διαστημόπλοιο...όχι κατοικήσιμο σπίτι! 😜

Αν όπως λες, διαθέτεις τους αυτοματισμούς/ελέγχους με χρώμα μωβ και όλα τα θερμαντικά σώματα ανα χώρο έχουν θερμοστατικές βαλβίδες,  έχεις κατηγορία Α.

Ευχαριστώ πολύ! Χρόνια πολλα

 

Έχω ενδοδαπεδια. Ανοίγω κλείνω το κάθε κύκλωμα με ηλεκτρικα μοτερ (αν το λέω σωστα) δεν έχω σωματα/θερμοστάτικες βάνες

 

Να σου πω την αλήθεια πιο πολύ χρησιμοποιώ την μέτρηση CO2 για να ανιχνευω την ύπαρξη ανθρώπου στο χώρο xD (στο γραφειο οταν καθομαι δεν πιανει ο ανιχνευτης κινησης τοσο συχνα αλλα η μετρηση CO2 κανει μπαμ xD)

 

Πρέπει να ισχύουν και οι προϋποθέσεις της τρίτης κατηγορίας "Συστηματα αερισμού κτηρίων τριτογενη τομεα" που αναφερεται στον ΤΟΤΕΕ? Η επειδή είναι διαμέρισμα μόνο η πρώτη?  (Δεν υπάρχουν air-condition, fancoils, μονο το δαπεδο)
"Συστήματα παραγωγής, διανομής & εκπομπής θέρμανσης / ψύξης με θερμική αδράνεια (θερμαντικά σώματα, ενδοδαπέδια – ενδοτοίχια θέρμανση, ψυχόμενες οροφές)"

20240107_201803.jpg

20240107_201417.jpg

Edited by immunity
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, immunity said:

Έχω ενδοδαπεδια. Τώρα το πρόσεξα! Ανοίγω κλείνω το κάθε κύκλωμα με ηλεκτρικα μοτερ (αν το λέω σωστα) δεν έχω σωματα/θερμοστάτικες βάνες => έχεις κατηγορία Α!  

..........................

Πρέπει να ισχύουν και οι προϋποθέσεις της τρίτης κατηγορίας "Συστηματα αερισμού κτηρίων τριτογενη τομεα" που αναφερεται στον ΤΟΤΕΕ? ΟΧΙ Η επειδή είναι διαμέρισμα μόνο η πρώτη? Ακριβώς, επειδή είναι κατοικία (Δεν υπάρχουν air-condition, fancoils, μονο το δαπεδο) Δεν επηρεάζουν αυτά
"Συστήματα παραγωγής, διανομής & εκπομπής θέρμανσης / ψύξης με θερμική αδράνεια (θερμαντικά σώματα, ενδοδαπέδια – ενδοτοίχια θέρμανση, ψυχόμενες οροφές)"

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να ρωτήσω...τα ηλεκτρικά μοτερ ανα χώρο, απο που παίρνουν εντολή να σταματήσει η ροή ζεστού νερού στο κύκλωμα, απο τον κάθε θερμοστάτη χώρου?

Αν ναι, έχουν όλοι οι χώροι θερμοστάτη χώρου?

Αν όχι, είσαι κατηγορία Γ!

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, dib said:

Ξέχασα να ρωτήσω...τα ηλεκτρικά μοτερ ανα χώρο, απο που παίρνουν εντολή να σταματήσει η ροή ζεστού νερού στο κύκλωμα, απο τον κάθε θερμοστάτη χώρου?

Αν ναι, έχουν όλοι οι χώροι θερμοστάτη χώρου?

Αν όχι, είσαι κατηγορία Γ!

 

Κάθε χώρος έχει ξεχωριστό ασυρματο sensorα θερμοκρασίας, υγρασίας CO2 (κ το μπανιο). Ο server HA διαβάζει τις μετρήσεις ανά δωμάτιο κ ανάλογα απο την επιθυμητη θερμοκρασια που εχω ορισει από το κινητό για κάθε χώρο δίνει εντολή για να ανοίξουν η να κλείσουν τα εκάστοτε κυκλώματα (είναι 2 ανά χωρο)

Γίνονται όλα ασύρματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε καθε χωρο εχω απο 3-4 sensorες θερμοκρασιας xD (οι ανιχνευτης κινησης, ανιχνευτης καταστασης μπαλκονοπορτας εχουν και αυτοι αισθητηρα θερμοκρασιας xD)

ΥΓ. Ευχαριστώ και παλι xD
image.thumb.png.b794f37300e915ee99b8e2a1e27236da.png

Edited by immunity
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πως είσαι μερακλής ψάξε λίγο της Aqara τον ανιχνευτή παρουσίας. Δεν είναι κίνησης, είναι παρουσίας και ανιχνεύει την παραμικρή κίνηση ανθρώπου. Ας πούμε ότι καταλαβαίνει ότι είσαι στον χώρο και κοιμάσαι.

Πολύ καλός ο αυτοματισμός σου, κάνε μια παρουσίαση των υλικών, του τρόπου εφαρμογής, του συστήματος κλπ. Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω το σύστημα σου θα μπορέσει να δουλέψει μέσω Matter?

Εγώ δουλεύω Apple HomeKit και κυρίως Aqara/EVE/Nanoleaf.

 

Όσο για την ερώτηση σου:

Για να ανήκει η εγκατάσταση σε μια κατηγορία θα πρέπει να ικανοποιεί όλες τις συνθήκες της κατηγορίας για κατοικία. Στην περίπτωση σου είσαι (μάλιστα ανώτερα αλλά δεν προβλέπεται στον ΚΕΝΑΚ) κατηγορία Α στην θέρμανση με την προϋπόθεση ότι η αντλία θερμότητας έχει την δυνατότητα 3. Αυτόματη υδραυλική προσαρμογή των κυκλοφορητών/αντλιών ανάλογα με το θερμικό/ψυκτικό φορτίο. 
 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.