Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαιρεσία που δεν συμπεριλήφθηκε στον 4495/2017 (ερώτηση ιδιώτη)


Recommended Posts

37 minutes ago, Σερίφης said:

Στο τμήμα του συμβολαίου που παρέθεσες υπάρχει η φράση «και τους λοιπούς κοινόχρηστους και κοινόκτητους χώρους, μέρη και εγκαταστάσεις της οικοδομής μετά την εμπρόσθια βεράντα».
Μάλλον στο συμβόλαιο γράφει «μετά της εμπρόσθιας βεράντας» και όχι «μετά την εμπρόσθια βεράντα».
Σε αυτή την περίπτωση το «μετά» σημαίνει «μαζί», άρα ο χώρος είναι κοινόχρηστος και κοινόκτητος.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Και στο πρώτο τίτλο κτήσης και στον δικό μου είναι "μετα την"

(Επισυναπτω φωτογραφια) και ο δικηγόρος πριν το αγοράσω μου είχε πει ότι πιθανότατα απλά το γράψανε για να κάνουν το χατήρι στην πρώτη ιδιοκτήτρια και θα πρέπει να φαίνεται και στη σύσταση οριζόντιας (στο καταστατικό πολυκατοικίας αναφέρεται κυρίως στην ταράτσα (κοινόχρηστο πρόσβαση, άπλωμα ρούχων, ηλιακους) και στο δωμα καταστημάτων αναφέρει ότι μπορούν να βάλουν συμπιεστές στα 40τμ.)

Ουτε στο τιτλο κτησης ούτε στο καταστατικό πολυκατοικίας αναφέρει τα μπαλκόνια των διαμερισμάτων. Στην ΟΑ φαίνεται ότι έχω περιμετρικα (γωνιακο) μπαλκονι 2μετρα αυτό μπορώ να δω κάπου ότι ανήκει σε μενα/στο διαμέρισμα μου?(ίσως στο εργολαβίες συμβόλαιο?)

20240111_234825.jpg

Edited by immunity
Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2024 at 12:04 ΠΜ, immunity said:

Και στο πρώτο τίτλο κτήσης και στον δικό μου είναι "μετα την"

Η φράση «μετά την εμπρόσθια βεράντα» σημαίνει «μετά από την εμπρόσθια βεράντα».
Δεν βγάζει νόημα. Τι σημαίνει «στους λοιπούς κοινόχρηστους […] μετά την εμπρόσθια βεράντα»;
Κοινόχρηστους χώρους πριν τη βεράντα, δεν έχει;
Πρέπει να μιλήσεις με τον συμβολαιογράφο να σου εξηγήσει τι εννοεί.

Παράθεση

Ουτε στο τιτλο κτησης ούτε στο καταστατικό πολυκατοικίας αναφέρει τα μπαλκόνια των διαμερισμάτων. Στην ΟΑ φαίνεται ότι έχω περιμετρικα (γωνιακο) μπαλκονι 2μετρα αυτό μπορώ να δω κάπου ότι ανήκει σε μενα/στο διαμέρισμα μου?(ίσως στο εργολαβίες συμβόλαιο?)

Οι ιδιοκτησίες ορίζονται στα συμβόλαια και όχι στην οικοδομική άδεια.
Απαντήσεις θα πάρεις μόνο από τον συμβολαιογράφο.

Edited by Σερίφης
Link to comment
Share on other sites

Η συμβολαιογραφος που το συνέταξε έχει πεθάνει. Η συμβολαιογράφος μου και ο δικηγορος μου είπαν πιθανότατα επέμενε η πωλητρια στον εργολάβο να τις παραχωρησει μαζί με το διαμέρισμα και το δώμα καταστήματος. Το διατύπωσαν έτσι, (και η συμβολαιογραφος μου το αντεγραψε οπως ειναι διατυπωμένο) και να μην υπολογιζω σε αυτό κατά την κρίση μου για αγορα του διαμερίσματος. Στο καταστατικό πολυκατοικίας στην ενότητα κοινοχρήστων και κοινοκτήτων δεν το αναφερει, αναφέρεται μόνο στο δωμα/ταρατσα όπου ολοι οι ιδιοκτητες πρεπει να εχουν κλειδί και μπορούν να βαζουν μπουγάδα +ηλιακους. Σε άλλη ενότητα (υποχρεωσεις) εκει μονο αναφερεται στο "ανεξάρτητο δώμα καταστήματος" η μισθώτρια του καταστήματος μπορεί να τοποθετεί συμπιεστές ψυγειών και κλιματιστικών σε επιφανεια 40τμ στο βορειοδυτικο τμημα (4 x 10 οπως φαινεται και στην κατοψη που συνοδευει το τιτλο κτησης) και θα πρεπει να της παρεχετε προσβαση αν χρειαστουν συντήρηση/διορθωση βλαβης. Προς το παρον η μονη προσβαση ειναι απο την πόρτα μου.

Δευτέρα εχω ραντεβού με τη συμβολαιογράφο μου (για να μου πει τις διαδικασίες λογω του λαθους στην βεβαιωση περι μη αυθερεσιων/ τακτοποιηση) οποτε και θα ρωτησω.

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι! @Σερίφης (του διαστήματος ? xD )

Edited by immunity
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.