Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση νέου ψηφιακού θερμοστάτη


Recommended Posts

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους.

Θα ήθελα την βοήθεια σας σε μια συνδεσμολογία ενός νέου ψηφιακού θερμοστάτη χώρου.

Κρίνοντας από τις φωτογραφίες που παραθέτω μπορείτε να μου πείτε πως θα τον συνδέσω?

Ο παλιός αναλογικός θερμοστάτης έχει 3 καλώδια και είναι συνεδεμένα όπως βλεπετε με το μπλε καλώδιο στο Ν, καφέ στο L και πρασινοκίτρινο στο NO, το NC είναι κενό.

Ο νέος ψηφιακός θερμοστάτης έχει N,L,Open, Close.

Ψάχνοντας στο Ιντερνετ έχω δει πολλές διαφορετικές απόψεις, οι περισσότεροι συνδέουν το κιτρινοπράσινο καλώδιο στο OPEN, ενώ άλλοι στο CLOSE. Εχω κάπως μπερδευτεί.

Ο θερμοστάτης θα χρησιμοποιηθεί σε καυστήρα πετρελαίου με καλοριφέρ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

HY02-HY03_back-side.jpg

HY02-HYSEN.jpg

IMG_0107.JPG

IMG_0108.JPG

IMG_0109.JPG

Link to comment
Share on other sites

1) Σύνδεσε το κιτρινοπράσινο στην "open" κλέμα του καινούργιου ψηφιακού θερμοστάτη (εννοείται το καφέ στο L και το μπλε στο Ν - ΠΡΟΣΟΧΗ: το L έχει τάση και αν δεν κατεβάσεις την ασφάλειά του θα σε χτυπήσει το ρεύμα). Αφού συνδέσεις τα καλώδια στις κλέμες ανέβασε την ασφάλεια που κατέβασες για να κάνεις τη σύνδεση.

2) Άνοιξε τον καινούργιο θερμοστάτη (βάλτον μπρος, στο on πατώντας το "Power" κουμπί).

3) Ρύθμισε τον καινούργιο σου ψηφιακό θερμοστάτη σε μια θερμοκρασία μεγαλύτερη από τη θερμοκρασία δωματίου σου εκείνη τη στιγμή. Για να είσαι σίγουρος δοκίμασε να τον ρυθμίσεις στη μεγαλύτερη δυνατή θερμοκρασία, π.χ. στους 35 βαθμούς Κελσίου.

4) Τσέκαρε αν πήρε μπρος ο λέβητας, ή αν ήταν ήδη μπρος, τσέκαρε αν ζεσταίνουν τα σώματά σου.

5) Αν δεν έγινε τίποτα από αυτά που γράφει το 4) σβήσε το θερμοστάτη, ξανακατέβασε την ασφάλεια που είχες κατεβάσει στην αρχή για τη σύνδεση του "L", βάλε το κιτρινοπράσινο στην "close" κλέμα και ξανανέβασε την ασφάλεια.

6) Επανέλαβε τα βήματα 3) και 4) και πες μας αν είσαι ΟΚ...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό που έγραψα παραπάνω και αν δε δουλέψει στείλε το manual του θερμοστάτη φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε και άλλο ένα χαρτάκι εντός της συσκευασίας (τουλάχιστον σε αυτά που πωλούνται από τον επίσημο αντιπρόσωπο). Επισυνάπτω παρακάτω :

 

IMG_7678.jpeg

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

@AkisPapazoglou, σύμφωνα με το manual αυτό που σου έγραψα στο πρώτο post πρέπει να κάνεις για να έχεις την ίδια λογική συστήματος θέρμανσης όπως και πριν... 

Μου κάνει εντύπωση αυτό που επεσύναψε ο @JohnnyHoliday. Αν αυτό που σου είπα δε σου λειτουργήσει (που δε νομίζω) πρέπει να γεφυρώσεις τη φάση στην κλέμα 4 με τον ένα ακροδέκτη της επαφής στην κλέμα 5 (προσοχή, έχουμε 230 V εκεί) και να πάρεις (δηλαδή να συνδέσεις) την επιστροφή (δηλαδή το κιτρινοπράσινο) στην κλέμα 6.

@JohnnyHoliday, η μόνη υπόθεση που μπορώ να κάνω είναι πως σου λένε να μη συνδέσεις την επιστροφή του θερμοστάτη απευθείας στη δίοδη ώστε να μπορείς να ενεργοποιείς τη δίοδη από τον πίνακα θέρμανσης και αυτό για να μπορεί να κυκλοφορεί το ζεστό νερό αφού έχει ανοίξει επαφή και ο τελευταίος θερμοστάτης των διαμερισμάτων... Έτσι όπως το βλέπω είναι σα να σου λέει σύνδεσε την επιστροφή του θερμοστάτη στον πίνακα θέρμανσης και όχι στην ηλεκτροβάνα απευθείας... 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

τελικά συνέδεσα μόνος μου τον θερμοστάτη και λειτουργεί τέλεια!

Συνέδεσα τις κλασικές επαφές Ν & L και την εντολή στο OPEN. 

Ολες οι ρυθμίσεις έγιναν από το κινητό μέσω της εφαρμογής Smart RM, απόκλιση θερμοκρασίας, 7ημερο πρόγραμμα θέρμανσης κλπ.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, AkisPapazoglou said:

Ολες οι ρυθμίσεις έγιναν από το κινητό μέσω της εφαρμογής Smart RM

Είτε Smart RM είναι, είτε Smart Life, είτε Blitzwolf, είτε οποία άλλη θέλετε, όλα αυτά τα κινεζοsmart αξεσουάρ παίζουν σε όλες τις κινεζοεφαρμογές (ίδιο θερμοστάτη χειρίζομαι φανταστείτε, από το Smart Life).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.