Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή μηχανικού στο Εξοικονομώ


MrJohn

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. akis73)

 

Καλησπέρα σας,

Είμαι ιδιώτης και έχω ενταχθεί στο εξοικονομώ. Είμαστε στο τελευταίο στάδιο, πριν ξεκινήσουν οι εργασίες οι οποίες έχουν προθεσμία ολοκλήρωσης τον Οκτώβριο του τρέχοντος έτους. Για κάποιους λόγους θα ήθελα να αλλάξω τον μηχανικό που μας έκανε την αίτηση. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζετε, ποιο θα είναι το κόστος του φακέλου και γενικότερα της δουλειά που έχει κάνει μέχρι στιγμής. Επίσης, μπορώ να δω κάπου αν έχει κάνει μελέτες κλπ; 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Α ΠΕΑ εβγαλε ο μηχανικος του το εχεις πληρωσει σωστα? ειναι αναλογα τα τμ και έως 400€
Ηλεκτρονικη ταυτοτητα την εβγαλε ο μηχανικός? του την εχεις πληρώσει σωστα?

Οσο για το εξοικονομω ο Συμβουλος ειναι 200 ευρω τα οποια τα παιρνει κατευθειαν απο το προγραμμα, Αλλα αν θες να αλλαξεις θα πρεπει να τον πληρωσεις το ποσο η μερος αυτου, θα πρεπει να μιλησεις μαζι του.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, immunity said:

Α ΠΕΑ εβγαλε ο μηχανικος του το εχεις πληρωσει σωστα? ειναι αναλογα τα τμ και έως 400€
Ηλεκτρονικη ταυτοτητα την εβγαλε ο μηχανικός? του την εχεις πληρώσει σωστα?

Οσο για το εξοικονομω ο Συμβουλος ειναι 200 ευρω τα οποια τα παιρνει κατευθειαν απο το προγραμμα, Αλλα αν θες να αλλαξεις θα πρεπει να τον πληρωσεις το ποσο η μερος αυτου, θα πρεπει να μιλησεις μαζι του.

Έχω πληρώσει 430 για την ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου και γύρω στα 200 για ΠΕΑ. 

Δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα στην αλλαγή μηχανικού σε αυτό το στάδιο, σωστά; Έχω ακούσει διαφορετικά ποσό, όπως ότι αν έχει κάνει μελέτες θα πρέπει να του πληρώσω έως και 400ε επιπλέον ή ότι πρέπει να πληρώσω το μισό πόσο από το "μέγιστο επιλέξιμο κόστος ενεργειακών επιθεωρήσεων" που γράφει στην πρόταση παρεμβάσεων. 

Σαφώς θα επικοινωνήσω μαζί του, απλά θα ήθελα εκ των προτέρων να ξέρω περίπου τι παίζει ώστε να μην μου πει/ζητήσει τρελά ποσά ή μου πει ότι δεν γίνεται στην παρούσα φάση.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τις παρεμβάσεις, θα χρειαστείς πιθανοτατα Μελέτη Θερμανσης και μια αδεια μικρής κλιμακας.

Υπαρχουν κάποια σταδια που ΔΕΝ μπορεις να αλλαξεις Συμβουλο αλλά μολις προχωρησεις στο επομενο μπορείς
Πχ οσο βρισκεσαι στο σταδιο 6.β δεν σε αφηνει το συστημα μολις πας στο σταδιο 6.γ σε αφηνει και παλι να αλλαξεις Συμβουλο κ.ο.κ.
θα πρεπει να μπεις στην πλατφορμα του εξοικονομω (στο 2021 εισαι? https://exoikonomo2021.gov.gr/ ) και να δεις αν σε αφηνει στο συγκεκριμενο σταδιο να αλλάξεις Σύμβουλο.



image.thumb.png.562ac42e76219e25575f46d5edf6bf66.png

Link to comment
Share on other sites

Βάσει των παρεμβάσεων, χρειάζεται κάποια μελέτη; Δεν θα έπρεπε να έχει έρθει ο ίδιος στο χώρο μου για να δει/ελέγξει εφόσον χρειάζεται μελέτη; 

Επίσης, βρίσκομαι σε αυτό το στάδιο, στον σύμβουλο έργου βλέπω ό,τι ακριβώς και εσύ -μπορώ να επιλέξω τον κάδο, άρα φαντάζομαι μπορώ να τον αφαιρέσω. 

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-02-07, 22.59.00.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-02-07, 23.10.29.png

Link to comment
Share on other sites

Ο σύμβουλος έργου πρέπει να ταυτίζεται με τον μηχανικό που εκδίδει άδειες εγκρίσεις μελέτες, α πεα; Δεν νομίζω

Η κοινή πρακτική βέβαια είναι να είναι ο ίδιος αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει σώνει και καλά να ταυτίζονται 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.