Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά σε ΜΕΑ


mechel

Recommended Posts

Καλημέρα,

Εχω την εξής ερώτηση. Σε 2ώροφο κτίριο με 2 ζώνες, στο ισόγειο καταστήματα και στον όροφο κατοικίες στην ΜΕΑ μου βγαίνουν οι κατοικίες κατηγορία Α, αλλά τα καταστήματα Γ. Εχω κάνει όσες βελτιώσεις μπορώ αλλά δεν αλλάζει η κατηγορία. Μπορώ να τοποθετήσω φωτοβολταικά στη στέγη που να αφορούν τα 2 καταστήματα στο ισόγειο μόνο. Είναι σωστό αυτό? 

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια είναι. Γιατί όχι; Θα τα βάλεις στο xml της χρήσης καταστημάτων. Αυτά τα φβ θα εγκατασταθούν για τα καταστήματα.

Εννοείς ότι έχεις διώροφο με 2 χρήσεις. Δύο διαφορετικά xml. Ετσι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.

Ναι, έχω διώροφο κτίριο με 2 καταστήματα στο ισόγειο και 2 κατοικίες στον όροφο. Έχω φτιάξει 2 ζώνες στο 4Μ, αυτή των κατοικιών βγαίνει Α και αυτή των καταστημάτων που βγαίνει Γ. Μόλις βάλω φωτοβολταικά με συμψηφισμό (πήρα τα στοιχεία από την ΔΕΗ και έβαλα το μικρό με ισχύ 2,75Κw) ανεβαίνει στην Α+. Συνάδελφος μου σύστησε να "παίξω" με τον φωτισμό και ότι δεν πρέπει να βάλω φωτοβολταικά γιατί δεσμεύω τον ιδιοκτήτη. Όμως στο φωτισμό έχω τα ελάχιστα απαιτούμενα (500lx, 60lm/W και μου υπολογίζει 16W/m2) και δεν εμφανίζει κάποιο πρόβλημα ο Κενακ σε αυτό. Άλλες βελτιώσεις δεν έχω να κάνω έχω πολύ καλά SCOP, SEER, πολύ καλές μονώσεις και κουφώματα με U=2 W/m2K με max στη ζώνη 2,6 W/m2K. Έχω κάνει αρκετές ΜΕΑ αλλά δεν είχα κατάστημα εώς τώρα..

Επίσης με την ευκαιρία θα ήθελα και κάτι άλλο αν γνωρίζει κάποιος. Εσείς πόσα άτομα βάζετε στους υπολογισμούς στα ψυκτικά φορτία όταν προορίζεται η χρήση γενικά για κατάστημα?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα λάθος στην Β κατηγορία όχι στην Γ, συγνώμη. Όμως το πρόβλημα παραμένει. Από το ΠΕΑ φαίνεται ότι ευθύνεται ο φωτισμός. Εσείς πώς θα το χειριζόσασταν? Επίσης μήπως γνωρίζετε για τα άτομα όσον αφορά τα ψυκτικά φορτία? Παραθέτω  απόσπασμα από το ΠΕΑ μήπως βοηθάει..

 

1784218801_.png.6d02c78dc45ceba0d73538dd0b1983ce.png

Edited by mechel
Link to comment
Share on other sites

Δες καταρχάς αν σου βγαίνουν ΟΚ κι όλα τα επιμέρους όρια, δηλαδή μονώσεις - κουφώματα κλπ. Αν το πρόβλημα είναι στο φωτισμό βάλε LED. Δες καλύτερα και φορτία του σε σχέση με το κτίριο αναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!  Ναι είναι εντάξει και τα επιμέρους όρια του Κενακ. Θα δω τι μπορώ να κάνω με τον φωτισμό...αλλιώς τα φωτοβολταικά είναι μονόδρομος. Στα ψυκτικά φορτία έβαλα 5 άτομα (τυχαία μιας και δεν γνωρίζω τι κατάστημα θα είναι, στην άδεια αναφέρεται απλά ως κατάστημα), φαντάζομαι πως αυτό είναι υποκειμενικό τελικά ε?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς νομίζω ότι το αντιμετωπίζεις λάθος που κάνεις την ΜΕΑ με την λογική του εμπορικού προγράμματος.

Να υποθέσω ότι όταν λες <<2 ζώνες>> εννοείς 2 xml. Δύο χρήσεις. Που η 4Μ τα σπάει σε χρήση ανά ζώνη. Πόσα <<ΠΕΑ>> σου βγάζει; Αυτό που ανέβασες είναι κοινό για κατοικίες και καταστήματα; Τότε είναι λάθος.

Θα σου πρότεινα να βγάλεις τα xml και να τα χειριστείς από μόνος σου μέσα από το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ.

Μη χειρίζεσαι τον φωτισμό μέσα από το ΚΕΝΑΚ της 4Μ. Κάνε πρώτα την φωτοτεχνική και μετά πέρνα τα αποτελέσματα στο κτίριο καταστήματος.

Επίσης τα άτομα των χώρων για τα ψυκτικά φορτία θα τα πάρεις από τους πίνακες της ΤΟΤΕΕ. Δεν είναι υποκειμενικό.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, hkamp said:

Καταρχάς νομίζω ότι το αντιμετωπίζεις λάθος που κάνεις την ΜΕΑ με την λογική του εμπορικού προγράμματος.

Με ποιά λογική πρέπει να γίνει η ΜΕΑ αφού το ισόγειο είναι καταστήματα? Έχω φτιάξει 2 ζώνες με τις αντίστοιχες χρήσεις.

Να υποθέσω ότι όταν λες <<2 ζώνες>> εννοείς 2 xml. Δύο χρήσεις. Που η 4Μ τα σπάει σε χρήση ανά ζώνη. Πόσα <<ΠΕΑ>> σου βγάζει; Αυτό που ανέβασες είναι κοινό για κατοικίες και καταστήματα; Τότε είναι λάθος.

Θα σου πρότεινα να βγάλεις τα xml και να τα χειριστείς από μόνος σου μέσα από το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ.

Η 4Μ μου βγάζει 2 ΠΕΑ όχι κοινό, ένα για κάθε χρήση. 

Μη χειρίζεσαι τον φωτισμό μέσα από το ΚΕΝΑΚ της 4Μ. Κάνε πρώτα την φωτοτεχνική και μετά πέρνα τα αποτελέσματα στο κτίριο καταστήματος.

Ναι θα χειριστώ τον φωτισμό έτσι. Αυτό αλλάζω τώρα...

Επίσης τα άτομα των χώρων για τα ψυκτικά φορτία θα τα πάρεις από τους πίνακες της ΤΟΤΕΕ. Δεν είναι υποκειμενικό.

Θα κοιτάξω για τα άτομα γιατί δεν σκέφτηκα καθόλου τις ΤΟΤΕΕ...

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.