Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη VRF


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Μου ζητήθηκε η σύνταξη μελέτης για κασέτες με vrf. ( Είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω κάτι αντίστοιχο).

Σε μια πρώτη αναζήτηση, είσαι πως πρέπει να προχωρήσω σε μελέτη απωλειών και μελέτη ψυκτικών φορτίων.

Από κει και πέρα διάβασα πως για τον υπολογισμό σωληνώσεων χαλκού κλπ, θα πρέπει να το κάνω με λογισμικό του κατασκευαστή που θα αναλάβει την κατασκευή. Υπάρχει η δυνατότητα αυτο το λογισμικό να το δουλέψω και εγώ για εξάσκηση; Που μπορώ να το βρω;

Κάθε βοήθεια πάνω στο θέμα είναι ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ο τρόπος διαστασιολόγησης των σωληνώσεων αναγράφεται στο installation manual του κατασκευαστή (για κάποιους κατασκευαστές τουλάχιστον)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2024 at 5:08 ΜΜ, tsakos19 said:

Υπάρχει η δυνατότητα αυτο το λογισμικό να το δουλέψω και εγώ για εξάσκηση; Που μπορώ να το βρω;

 Κατόπιν επικοινωνίας με τους διάφορους κατασκευαστές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα επαφή με ABB-Hitachi κ. Κοκκινίδη. Έχουν περάσει όμως πολλά χρόνια από τότε και δεν ξέρω αν είναι ακόμα εκεί...

(νομίζω τώρα βρίσκεις το software και διαδικτυακά)

Link to comment
Share on other sites

Για την Daikin ειδικά μπορείς να κάνεις δουλειά από το installation manual ή το installer reference guide.

Αν θες το λογισμικό τους, πλέον λέγεται VRV Web Xpress. Νομίζω χρειάζεται εγγραφή. γκούγλαρέ το

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.