Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπλοκ αποδείξεων παροχής υπηρεσιών ή ΙΚΑ;


geia

Recommended Posts

Είμαι τελειόφοιτος τει αυτοματισμού και θα πιάσω δουλειά σε μία εταιρεία όπου μου λένε ότι θα πληρώνομαι με την ώρα και θα τους κόβω αποδείξεις υπηρεσιών!Σε ποιό ταμείο θα είμαι ασφαλισμένος και σαν τι θα είμαι ασφαλισμένος;Τι θα πρέπει να αποδίδω στην εφοριία κάθε χρόνο ή καθε τριμηνο που μου λένε άλλοι;Θα μπορούν να μου πουν σήμερα φύγε στις 1 πχ. ή αυριο μην έρθεις καθόλου...δηλαδή προβλέπεται να έχω κατώτατο μισθό;Με συμφέρει καλύτερα να τους απαιτήσω ΙΚΑ εφόσον έχω ήδη ένσημα εκεί!

Νομίζω είναι ένα θέμα που απασχολεί πολλά παιδιά στην αγορά εργασίας!

Θα ήθελα την βοήθειά σας ευχαριστώ πολύ :smile:

Link to comment
Share on other sites

Επιγραμματικά, η γνώμη μου είναι η εξής:

α) Ασφάλιση στο Ι.Κ.Α. σημαίνει ότι θα εργάζεσαι ως υπάλληλος ενώ το -λεγόμενο- μπλοκάκι σημαίνει ότι θα εργάζεσαι ως ελεύθερος επαγγελματίας.

β) Δικαιώματα υπαλλήλου δεν έχεις στην περίπτωση της παροχής υπηρεσιών. Σε αυτήν την περίπτωση υποτίθεται πως έχεις κάποια δικαιώματα λόγω εξαρτημένης εργασίας. Βέβαια, κατά πόσον αυτό το τελευταίο εφαρμόζεται είναι άλλη ιστορία.

γ) Στην εφορία πρέπει να αποδίδεις Φ.Π.Α. κάθε τρίμηνο και εκτός αυτού έχεις και άλλες υποχρεώσεις προς αυτήν.

δ) Το ζήτημα "μπλοκάκι ή υπάλληλος" έχει συζητηθεί εκτενέστατα (αν δεν κάνω λάθος) και πολύ συνάδελφοι έχουν κάνει χρήσιμα σχόλια γι' αυτό, αλλά και για θέματα εφορίας, δικαιωμάτων κ.λπ.

ε) Μην ανησυχείς, κανείς δεν πρόκειται να σου πει να φύγεις στις 1 (φαντάζομαι ότι εννοείς το μεσημέρι). Για μετά τις 6,7,8,9, πιθανόν.

Επίσης δεν πρόκειται -μάλλον- να σου πει κανείς να "μην έρθεις αύριο" για τον απλούστατο λόγο ότι δεν πρόκειται να σε προσλάβει καν, με παραπάνω χρήματα από αυτά που θεωρεί αρκετά (την αδιαφορία στην εργασία, την αποκλείω). Άλλος λόγος απόλυσης -γενικά- δεν υπάρχει.

Επιπλέον, θα σε συμβούλευα (αν μου επιτρέπεις) να αλλάζεις δουλειά όταν δεν θεωρείς ότι μπορείς να κερδίσεις κάτι άλλο στην εταιρεία που εργάζεσαι (εννοώ ως προς την επαγγελματική σου κατάρτιση).

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ εκκαθαριστική Φ.Π.Α., συγκεντρωτική κατάσταση τιμολογίων κ.α.

Καλύτερα να συμβουλευτείς λογιστή. Ακόμα καλύτερα να ζητήσεις από κάποιον συνάδελφο να σου εξηγήσει δια ζώσης

τις υποχρεώσεις σου.

Έχουν γίνει συζητήσεις γι' αυτό το θέμα, που (αν ψάξεις λίγο) θα σε βοηθήσουν πολύ.

Διάβασε την σχετική νομοθεσία.

Κυρίως, όμως, μην βασίζεσαι μόνο στον λογιστή σου. Κατά την γνώμη μου, πρέπει να γνωρίζεις τα φορολογικά θέματα

που σε αφορούν.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι τελειόφοιτος τει αυτοματισμού και θα πιάσω δουλειά σε μία εταιρεία όπου μου λένε ότι θα πληρώνομαι με την ώρα και θα τους κόβω αποδείξεις υπηρεσιών!Σε ποιό ταμείο θα είμαι ασφαλισμένος και σαν τι θα είμαι ασφαλισμένος;Τι θα πρέπει να αποδίδω στην εφοριία κάθε χρόνο ή καθε τριμηνο που μου λένε άλλοι;Θα μπορούν να μου πουν σήμερα φύγε στις 1 πχ. ή αυριο μην έρθεις καθόλου...δηλαδή προβλέπεται να έχω κατώτατο μισθό;Με συμφέρει καλύτερα να τους απαιτήσω ΙΚΑ εφόσον έχω ήδη ένσημα εκεί!

Νομίζω είναι ένα θέμα που απασχολεί πολλά παιδιά στην αγορά εργασίας!

Θα ήθελα την βοήθειά σας ευχαριστώ πολύ :smile:

 

Εφόσον προέρχεσαι από ΤΕΙ (άρα δεν τίθεται θέμα ΤΣΜΕΔΕ), οι επιλογές σου είναι: ΤΕΒΕ με ΑΠΥ (απόδειξη παροχής υπηρεσιών), ΙΚΑ αν εργαστείς σαν μισθωτός. Εκτός και αν καταφέρεις να διεκδικήσεις πολύ περισσότερα χρήματα εργαζόμενος με ΑΠΥ σαν ωρομίσθιος, να επιμείνεις να σε πάρουν σαν κανονικό μισθωτό με ΙΚΑ (14 μισθούς, 1 μήνα άδεια το χρόνο, και όλα τα δικαιώματα των εργαζομένων). Μη δέχεστε να δουλεύετε με ΑΠΥ για τα ίδια λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν περιπτωσεις όμως Παναγίωτη όπου πέφτουν και άλλοι όροι στο τραπέζι του στυλ με ικα δεν θα πληρώνεσαι υπερωρίες ενώ με τεβε όσες ώρες δουλέψεις θα τις πληρωθείς...κτλ!προφανώς οι εισφορές οι δικίες του ως προς το ικα θα είναι μεγαλυτερες απο το τέβε...δώρα και άδεια θα πέρνω..!Δεν ξέρω...διάβασα και τα αλλα post που έχουν γίνει...πολύ δύσκολη η αγορά εργασίας και πολύ εκμετάλλευση!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Είμαι ήδη ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ και ψάχνω τη περίπτωση εργασίας για 1-2 χρόνια στη Κύπρο. Τι με συμφέρει να κάνω ? Να σταματήσω το ΤΣΜΕΔΕ και να ασφαλιστώ στο ταμείο στη Κύπρο ? Γίνεται να διατηρήσω την ασφάλεια μου στην Ελλάδα αλλά να εργάζοαι στη Κυπρο ως ελεύθερος επαγγελματίας με ΑΠΥ ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.